Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Yenicami’nin Kuruluşu-3

A+A-

Yenicami’nin kuruluşunda, 1945 yılında Yenicami mahallesinde arkadaşları Erol Türker, Oğuz Karayel ve Ahmet Tokatlıcıoğlu ile birlikte bir araya gelen Ahmet Araz, talihsiz bir şekilde çok genç yaşında denizde boğularak hayatını kaybeder.

            O günleri hatırlayanların anılarına bakıldığında, Araz’ın henüz 15 yaşında olmasına rağmen çok iyi futbolcu olduğunu görüyoruz.

            Ahmet Araz’ın hayatını kaybetmesinden sonra, yürekleri yanık anne ve babası, oğullarının hatırasını yaşatmak için kendi evlerinin yanında bulunan, kendilerine ait olan binayı kulüp binası olarak kullanılması için gençlere tahsis eder.

            Bu şekilde de 1951 yılında Derviş Abdürrezzak başkanlığında Yenicami resmen kurulur.

           

***

 

2016 yılında yayımladığım ve dedem Ahmet Gürses’in hayatını konu alan “Dedem Ahmet Gürses” isimli kitabımın “Araz’a Şarkı” başlıklı bölümünde, dedemin anlatılarıyla şunları yazmıştım:

           

            Ahmet Gürses, 13 Ağustos 1950 tarihinde 15 yaşındayken denizde boğularak hayatını kaybeden Yenicami futbolcusu Ahmet Araz’a şarkı bestelemiştir.

            “Ben bir şarkı yaptıydım Araz’ın üzerine. Uzun Yol’da bir Ermeni’ye götürdülerdi beni. Kayıt yaptırdılardı.

            ‘Mezarımın taşı Yenicami’ye karşı

            Başucuma koydular yazısız taşı

Ağlama sen anneciğim bu işler olur…’ şimdi bu kadarını anımsayabiliyorum. Unuttum da çoğu sözünü. Rahmetli Araz’la resimlerimiz de var bir yığın.”

 

e66df7de-7cd5-4429-8824-cfd59e96f362.jpg

1954-55 Sezonunda Ahmet Gürses Yenicami futbolcularıyla.

 

 

Bu yazı toplam 655 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar