Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Ülkemizin yeniden duran sporu ve Olimpiyat Oyunları

A+A-

Futbol Federasyonu almış olduğu kararla tüm futbol müsabakalarını ve antrenmanları 1 Ekim’e kadar erteledi.

            Tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 pandemisi ile tüm dünya yeniden vaka sayılarının artması ile mücadele ederken, bizlerde yerel vakaların artması ile birlikte bir takım ek tedbirler almak durumunda kaldık.

            “Belli başlı tedbirler başından alınsaydı böyle mi olurdu?”, “Şimdi bunları yaşar mıydık?”, “Bu kadar tedirginlik ve endişe içinde olur muyduk?” sorularının cevaplarını başka bir ortamda, sayfa sayfa yazıp cevaplayabilirdik. Ancak geldiğimiz noktada, bizi yönetenlerin zamanında atmadığı adımların sonucunda, ülke sporu da ciddi yaralar aldı. Pandeminin başlamasıyla birlikte, yarıda kalan birçok branşta sezonlar tamamlanamazken, şimdi yeniden spor faaliyetlerini durduran federasyonları görüyoruz.

            Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında oluşturulan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından 7 Eylül’de yapılan açıklamaların ardından, Futbol Federasyonu bir bildiri yayımlayarak 1 Ekim tarihine kadar antrenman, maç ve benzeri futbol organizasyonlarının ertelenmesi kararını aldı.

            Futbol Federasyonu bünyesinde aktif olarak devam eden tek lig olan Bölgesel Terfi Müsabakaları 2. Lig karşılaşmaları seyircisiz olarak tamamlanacak.

            Süreç yine en başa dönerken, yerel vakaların sayısı da her gün 10’a yaklaşırken alınan bu kararlarla birlikte, bundan sonraki süreç için hükümetin ne gibi kararlar alacağı da merakla bekleniyor.

            Biz içeride hükümetin almadığı önlemleri tartışaduralım, zamanında yapılmayanların acısını toplum olarak bizler çıkaralım. Bu çıkarken de; ekonomi dursun, spor dursun, eğitim dursun, turizm dursun da dünya genelinde Covid-19 ile yaşam, başka başka şekilde devam ediyor. Tartışmalar farklı boyutlara çekiliyor.

            Gelişmiş ülkelerde pandemi hastaneleri hizmet vermeye devam ederken, “Pandemi hastanesi 45 günde mi tamamlanacak? Yoksa 60 günde mi hizmet vermeye başlayacak?” sorusu sorulmuyor, vatandaşlar arasında. Ya da uzaktan eğitim normal zamanda çocukların hayatlarına girerken, şimdi pandemi sürecinde kimse konuşmuyor, internet erişimi olmayan çocukların, okulu ile nasıl buluşacağını.

            İşte biz her işin gerisinde giderken, çok uzağında yol alırken, yapılmayanlardan dolayı hayatı durdururken, Tokyo’da olimpiyat oyunlarının her şart altında yapılıp, yapılmaması tartışılıyor. Mahalli bir spor organizasyonundan bahsetmiyorum, olimpiyatlardan kastım.

             Japonya'da Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarından Sorumlu Kabine Üyesi Haşimoto Seiko, ertelenen oyunların 2021 yazında şartlar ne olursa düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Haşimoto, geçtiğimiz hafta düzenlendiği basın toplantısında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı John Coates'un oyunlara yönelik "Covid-19'la ya da değil" şeklindeki açıklamasına değindi.

Dünya genelinde sporcuların oyunlara yönelik hazırlıklarının dikkate alınması gerektiğini kaydeden Haşimoto, "Olimpiyatlar kapsamındaki tüm kişiler hazırlıklar için birlikte gayret ediyor" dedi.

Haşimoto, "Sporcular gelecek yıl için üst düzeyde çaba sarf ediyor. Bana göre ne pahasına olursa olsun olimpiyatlar düzenlenmelidir. Tüm gayretlerimiz Covid-19 önlemlerine odaklanmalıdır" ifadelerini kullandı.

IOC Başkan Yardımcısı Coates de, oyunların "Covid-19 ile ya da Covid-19 olmadan" yapılacağını ve "Tünelin sonundaki ışık, Covid-19'u alt eden oyunlar" olacağını vurgulamıştı.

Hatırlanacağı üzere bu yıl 24 Temmuz-9 Ağustos arası yapılması planlanan 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı, IOC salgın kaynaklı sağlık endişeleri sebebiyle 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'e ertelemişti.

futbol.jpg

***

 

Djokovic’in topu

 

 

 

            Tenis dediğimize akla ilk gelen sporculardan biridir, efsane raket Novak Djokovic

            Tartışmasız en iyi sporculardan olan Djokovic’in geçtiğimiz hafta, öfkesine yenilip maç esnasında attığı top, çizgi hakeminin boğazına isabet etmiş ve kısa süreliğine sakatlığa sebep olmuştu. Bu hareketi sonrasında karşılaşmadan, diskalifiye edilen ünlü raket sosyal medyadan bir açıklama yayımladı ve çizgi hakeminden özür dileyerek, ona sahip çıktı.

Djokovic, mesajında, ''Sevgili ailem, olumlu mesajlarınız için teşekkür ederim. Top isabet eden kişinin de desteğe ihtiyacı olduğunu lütfen unutmayın. O yanlış hiçbir şey yapmadı. Bu süreçte özellikle ona destek ve şefkat göstermenizi rica ediyorum. Böyle anlardan güçlenerek çıkıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Kariyerinin 18. grand slam şampiyonluğuna ulaşmayı hedefleyen tek erkekler dünya 1 numarası Sırp Djokovic, İspanyol Pablo Carreno Busta ile korta çıkmış, yaşanan olayın ardından diskalifiye edilmişti.

djokovic-001.jpg

Bu yazı toplam 1876 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar