Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

Eylül Sarısı 2 - Tour de France 2020

A+A-

Tour de France’da ikinci haftayı geride bıraktık. İlk etapta 176 sporcunun start aldığı yarışta ilk hafta sonunda sayı 166’ya, ikinci haftanın sonunda ise 157’ye düştü. Düz mantıkla her hafta 10 sporcu yarışı bırakıyor diyebiliriz.

İkinci hafta sonunda Jumbo Visma takımının Sloven lideri Primoz Roglic sarı mayosunu korurken, vatandaşı UAE Team Emirates sürücüsü genç Tadej Pogacar ikinci, EF Education sürücüsü tecrübeli Kolombiyalı Rigoberto Uran ise üçüncü sırada yer aldı.

 

İkinci haftaya ve 10. Etaba Salı günü bir sprint etabı ile başladık. Sürücülerin aktif dinlenme şeklinde geçtiği etabın sonunda Deceunick Quick Step’in İrlandalı sprinteri Sam Bennett sadece etabı kazanmakla kalmadı, hem yeşil mayoyu Peter Sagan’dan aldı, hem de kariyerinin ilk Tour de France etabını kazanarak 3 büyük turda da etap kazanan tarihteki 100. isim oldu.

df700d27-2349-4202-b615-8e7ed7d33495.jpg

Bir sonraki gün 11. Etap yine bir sprint finishe sahne oldu. Yarışın son bölümünde yer alan hafif dik eğim, sadece saf sprinterlere değil, puncheur isimlere de bir şans verir noktasındaydı. Yarışın son sprintinde arkalardan gelerek kafası ve dirseğini kullanarak kendine yol değil yollar açan Peter Sagan, etap sonrası “tehlikeli sürüş” yapmasından ötürü etabın sonunculuğuna atıldı ve puan klasmanında 13 puanı silindi. Bu puan silinmesi ile beraber Peter Sagan son 8 senede 7 kez kazandığı yeşil mayodan da ciddi şekilde uzaklaşmış oldu. Sagan kazanamadığı tek yeşil mayoda da bir sprint etabında Mark Cavendish’in düşmesine sebep olduğundan Tour’dan diskalifiye edilmişti.

 

İki düz sprint etabı ardından dinlenme şansı bulan genel klasmancılar 12. Etap ile birlikte biraz çalışmaya başladılar. Perşembe gün koşulan etabın galibi ise Pazar gününün “en büyük kaybedeni” 22 yaşındaki Marc Hirschi oldu. Cahuvigny ile Sarran arasında koşulan 2020 Tour de France’ın en uzun etabı olma özelliği taşıyan 218 km’lik etabın son kategorize tırmanışına önde giren Hircschi, yaptığı epik iniş sonrası farkı açmayı ve etabı kazanmayı başardı. Kariyerinin ilk Tour de France etabını kazanan Hirschi, önümüzdeki senelerde bizlere çok fantastik yarışlar izleteceğinin ipuçlarını verdi diyebiliriz. Bu şekil içgüdüsel yarışan sporcuları izlemek, bisiklet sporu adına her zaman sevindirici oluyor.

e7f8bab5-6fc8-4a1f-9d59-e9b7f6493e5f.jpg

Hirschi’nin kazandığı etap ile birlikte iyice ısınan ve gittikçe zorlaşan etap profilleri, bizlere seyir zevki oldukça yüksek etaplar izletmeye başladı. Cuma gün, 13. Etap ise Châtel-Guyon arasında 191.5 km olarak koşuldu. Zirve finishi olan etap içinde iki ayrı yarış izledik dersek yanlış konuşmayız. Ön kısımda atak yaparak farkı iyice açan Bora Hansgrohe sürücüsü Max Schachmann’ın yavaşlamasının ardından arkasından gelen takım arkadaşı Lennard Kemna ve EF Education sürücüsü Daniel Felipe Martinez farkı kapattı. Burada Martinez ile Kemna ikilisi yetişmeye çalışırken Kemna’nın hiç önde çalışmadığını gördük. Bunun sebebi özet olarak ileride Kemna’nın bir takım arkadaşının olması ve eğer o kişiye yetişilecekse bunun Martinez’in başarmasını istemeleriydi. Ne de olsa eğer ön tarafa yetişilemezse kazanan Kemna’nın takım arkadaşı olacak, Bora Hansgrohe takımı her türlü istediğini almış olacaktı. İşte bu nedenle Kemna’nın kendini yormasına hiç gerek yoktu, sadece Martinez’in arkasında takılacak ve Schachmann’ı yakalamaları durumunda enerjisini saklayıp son darbeyi vurabilecekti. Nitekim Martinez, Schachmann’ı yakaladı ve son 1 km’ye Martinez – Kemna ikilisi önde girdiler. Enerjisini saklayan Kemna atağını da yaptı, fakat o yüksekliklerde yaşamaya alışkın Kolombiyalı bisikletçi Daniel Martinez son sözünü söylememişti. Atağını yaptı ve üstüne vurulan çekici kıran bir çivi gibi etabı kazanmayı başardı.

Arkadan gelen favoriler grubunda ise bir memleket dayanışması izledik. Favoriler grubunda kan kokusunu alan Primoz Roglic, Tadej Pogacar ile birlikte atağını yaptı ve Egan Bernal ile diğer favorileri düşürmüş oldular. Son çizgiye kadar giden ikiliden Primoz Roglic, en yakın rakibi Egan Bernal’e karşı farkını 59 saniyeye kadar çıkardı, vatandaşı Pogacar ise genel klasmanda 5 sıra birden yükselerek 2. sıraya yükseldi.

56ccbe6c-4ffc-4c35-874e-6da862480aee.jpg

Cumartesi Clermont ile Ferrand arasında koşulan 194 km’lik etap ise adeta bir satranç oyunu kadar stratejik hamleler ile sonlandı. Yeşil mayoyu geri almak için hamle yapması gereken Bora Hansgrohe takımı etap başında inanılmaz bir tempo yaparak Sam Bennett ve ekibini düşürdü ve puan kapılarından topladıkları puanlar ile farkı biraz daha kapanmış oldu. Böylece heyecansız geçmesi beklenen etap ortası inanılmaz bir heyecana sahne oldu. Yarışın sonlarında ise atak yapan yine Hirschi oldu. Sagan ve Van Avermaet’i yanına alan Sunweb sürücüsünü arkadan gelen tempo ile yakalamayı başardılar. Bu noktada Sunweb takımı yörüngeye ikinci füzeyi attı. Arkadan çok iyi gelen Sunweb’in Norveçlisi Soren Kragh Andersen etabı kazanmayı başarırken, Sunweb de bu tura hiç beklenmedik hamleleri ile ayrı bir zevk kattı.

 

Dinlenme günü öncesi son etap tam bir Pazar eğlencesi formatında yaşandı. Alplerin yanındaki Jura dağlarına çıkan sürücüler, ayakkabı bağcığı şeklinde firketeleri geçerken, son hafta öncesi liderlik mücadelesinde de önemli değişimler yaşandı. Son tırmanışın başladığı son 14 km’lik yokuşa beraber giren favorilerden sarı mayo sahibi Primoz Roglic’in takımı Jumbo Visma’nın yaptığı tempo, hiç beklenmedik bir isimi sarı mayo hayalinden uzaklaştırdı. Geçen senenin şampiyonu Egan Bernal. Son 10 km’de muazzam tempo yapan ekipte Tom Dumoulin’ın bir domestik gibi Roglic’i çekmesi, Egan Bernal’ın bitik yüz ifadesi ve %20’lere varan eğimin yarışçılar üstünde yarattığı tahribat görmeye değerdi. İyice geriye düşen Egan Bernal’e karşı son kilometrede son atağını yapan Roglic ile birlikte yine memleketlisi Pogacar gitmeyi başardı. Bu noktada istediğini alan Roglic, etap galibiyetini adeta Pogacar’a bıraktı ve genç Sloven bu turdaki ikinci etap zaferini kazanmış oldu.

 

Önümüzdeki hafta diken üstünde atakları kollayacak olan bir Jumbo Visma takımı izleyeceğiz. Ama görünen o ki, 2015’den sonra ilk kez Team Sky ve şimdiki adı ile INEOS dışında bir Tour de France şampiyonu görmeye çok ama çok yakınız.

 

Not: Bu arada, bisiklet hakkında sohbetler yaptığımız, hem genel bilgiler, hem konuklu sohbetler hem de yarış yorumlarını bulabileceğiniz podcast kanalımız SELLA Bisiklet Podcast’ın da reklamını yapayım. Dinleyebileceğiniz platformları görmek ve linklere ulaşmak için bizi Sella Bisiklet Podcast isimli Facebook sayfamızdan veya @SellaBisiklet isimli twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz. Spotify ve Apple Podcasts üzerinden de bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…

 

Bu yazı toplam 2091 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar