Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Teşekkürler Merve…

A+A-

(Dünya’ya açılma noktasında çıkmaz içindeki sporumuzun) onurlandıran ve gururlandıran ismi Merve Çelebi ile yine gururlandık.

            Avrupa Voleybol Konfederasyonu tarafından düzenlenen 2021 Kar Voleybolu Avrupa Turu ikinci ayağında, Litvanya 1 takımıyla üçüncülük maçına çıkan Merve’li Türkiye Milli Takımı, bu etabın üçüncüsü oldu.

            Bronz madalya kazanan sporcumuz, bir kez daha bizleri mutlu ederken, koşullar ve şartların yaratılması halinde neler başarabileceğimizin de bir kez daha göstergesi oldu.

            Teşekkürler Merve…

 

***

 

Tiksiniyoruz…

 

            Irkçılığın son kurbanı da Kıbrıslıtürk bir annenin çocuğu olan Colin Kazım oldu. İngiltere’de Championship ekiplerinden Derby County’de forma giyen futbolcu, maç sonunda sosyal medya üzerinden ırkçılığa uğradı.

            Bu kabul edilemez saldırının ardından birçok futbolcu Colin Kazım’a “Seninleyiz” diyerek destek belirtirken, kulübü de bir açıklama yayımlayarak bu çirkin ve kabul edilemez saldırıyı kınadı:

            “Oyuncularımızdan Colin Kazım’ın sosyal medya aracılığıyla ırkçı olarak istismara uğradığını öğrenmiş olmaktan tiksiniyoruz. Sporda veya toplum içinde ırkçılığa yer yoktur. Derby County, ayrımcılık ve ön yargılı hareketlere yönelik sıfır tolerans politikası yürütmektedir. Irkçılık içerikli mesajlar, yaptırımların uygulanması amacıyla ilgili makamlara gönderildi. Bu durum böyle devam etmemeli, her zaman yanındayız Kazım.”

            Tam da kulüp açıklamasında da belirtildiği gibi, tiksinç bir durum ile karşı karşıyayız. O yüzden bu tepkiyi ne kadar büyütürsek, bu tiksindirici hareketleri yapanların önünde o kadar daha güçlü ve büyük duracağız.

            Unutmayalım ki, bu saldırılar nerede ve kime yapılırsa yapılsın, hepimize, tüm insanlığa karşı yapılan saldırılardır… Sana, bana, ona, bize… Hepimize… O yüzden daha bir derinden ve elele haykırılmalı: “Yaşasın halkların kardeşliği…”

 

***

 

Mustafa Çelik’e özlemle…

 

            Önceki akşam Ortopedik Özürlüler Derneği organizasyonuyla derneğin merhum başkanlarından Mustafa Çelik’i doğum gününde andık.

            “Uzaklarda Bir Şair” başlığı altında düzenlenen etkinlikte, bizler de Lirik Şiir Grubu olarak Çelik’in şair yönünü ele aldık ve bir dinleti sunduk.

            Online olarak düzenlenen bu etkinlik, Mustafa Çelik’in hayatına dair sohbetlere ve dinletilere bir amaç olurken, onun sporcu kişiliğini de buraya not düşmeliyiz.

            “Sevgi her engeli aşar” sözüyle belleklerde yer eden Mustafa Çelik, sadece dernek başkanı olarak değil, bir mücadele insanı olarak da ülkemizdeki engelli bireylerin, daha iyi bir yaşam sürmesi ve belirli kazanımları elde edebilmesi için çok çalışmıştı.

            Gelelim sporcu kişiliğine Çelik’in…

            Başarılı bir sporcuyken, atletizm pistlerinin ve futbol sahalarının tozunu alan Çelik’in spor aşkını, genç yaşında geçirdiği ağır kaza da dindiremedi.

            1989 yılında kurduğu tekerlekli basketbol takımıyla, başarılar yakalayan ve engelli bireylerin de spor alanında faaliyet göstermesini sağlayan Çelik, 1996 yılında Engelliler Spor Federasyonu’nun kurulmasına da öncülük eder. Bu kurumun ilk başkanı da oldu. Sonrasında da tekerlekli sandalye basketbol takımının Türkiye liglerinde ve International Whell-Chair Basketball Federation (IWBF)’ın resmi Avrupa kupalarında yer almasını, engelli sporcuların resmi lisans sahibi olmasını sağladı.

            Bunlar çok önemli kazanımlardı ülkemiz adına.

            Onun ile ilgili konuşurken, gözümün önünden geçti yaptığımız uzun sohbetler, anlattıkları ve gözlerinin içindeki o mücadeleci ruhu…

            Işıklarda uyu “Sevginin Şairi”, bıraktığın güzel anılarla, tebessümle ve özlemle anılıyorsun…

Bu yazı toplam 634 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar