Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Tecrübe ve soğukkanlılık

A+A-


Lider Çetinkaya her zamanki gibi soğukkanlı ve akıllı futbol anlayışıyla istediği üç puanı alarak en yakın rakibine üç puan fark yapmayı başardı. Zirvedeki yerini biraz daha sağlamlaştırdı. Alt sıralardan kurtulma mücadelesindeki Serdarlı karşısında, daha maçın başında sahaya iyi yayılan ve göbekten organize olarak hücuma kalkmayı başaran sarı kırmızılılar, böyle bir atakta Erdinç’in asisti ve Musa’nın güzel şutuyla istediği gole ulaşarak maçı istediği gibi yönlendirmeye başladı.
Serhan’ın boyun rahatsızlığından dolayı yer almadığı ve eksikliğinin bazı bölümlerde hissedildiği maçta, tek forvet oynayan ve göbeği kapatmaya çalışan rakip karşısında çok fazla riske de girmeden gol silahlarıyla etkili olmaya çalışan Çetinkaya, Sherman’la yüzde yüzlük bir gol pozisyonundan yararlanamazken, Abbas’ın kritik hatasıyla kalesinde golü gördü. Devrenin sonu olması, takımın yeniden toparlanarak rakip üzerinde baskı kurması için gerekli süreyi bulamamasına neden oldu ve ikinci devreye skordaki dengeyle girildi. Rakip yine savunma ağırlıklı oynayınca, kanatlardan ayağa paslarla ya da havadan Esin’le hücumda etkinlik sağlanmaya çalışıldı. Ancak istenen galibiyet golü ancak rakibin on kişi kaldığı dakikadan sonra gelebildi.
Göbekten de daha fazla yüklenmeye başlayan sarı kırmızılılar, rakibi hataya zorladılar. Böyle bir atakta da yine savunma hatasından yararlanan Batshi, golcülüğünü konuştararak takımını öne geçirdi. Sonrasında da oyunu istediği gibi yönlendiren Çetinkaya Ertan’ın “finiş” golüyle üç puana ulaşmayı başardı. Savunmada çok olmasa da, orta alan ve hücumda organize olurken soğukkanlılığını ve tecrübesini konuşturan Çetinkaya’da, takım “biri atmasa diğeri atabilir” felsefesini oyuna yansıtmayı başardı. Esin’in markaj altında olduğu bir maçta, diğer golcüler iş başına geçince galibiyet yine alınabiliyor.
Serdarlı zaman zaman iyi mücadele ettiği maçta özellikle kırılma anı olan Efe’nin kırmızı kartıyla oyundışı kaldığı dakikadan sonra skordaki dengeyi kaybederek haftayı puansız kapamak zorunda kaldı. Geçen hafta MTG karşısında olduğu gibi yine tek forvet, kalabalık orta alan anlayışıyla oyuna başlayan kırmızı beyazlılar, erken gelen ve boşta bırakılan bir oyuncunun kaydettiği, yani bir savunma boşluğunun verildiği bir golle yenik duruma düştüler. Bu dakikadan sonra hücuma çıkmada zorluk yaşayan Serdarlı, rakibin bir savunma hatası ve İbrahim Kabore’nin fırsatı doğru değerlendirmesiyle skordaki dengeyi buldu. İkinci devreye de motive olarak başlayan takımda, Efe kırmızı kart gördüğü ana kadar iyiydi. Savunma ciddi pozisyon vermedi. Forvette etkinlik pek olmasa da Serdarlı orta alandaki kısa paslaşmalarla oyunu dengede tutmayı da başardı. Ancak on kişi kalınca işler zorlaştı. Göbekte yaşanan sıkıntı ve rakibin bu zaafı iyi değerlendirmesi, ardından savunmada yapılan hata, zaten hücumda çok iyi çoğalan ve kapalı rakip savunmaları aşabilecek adam sayısı fazla olan Çetinkaya’dan gelen gollerin sebebi oldu. Tempoya ayak uyduramayan ve rakibin hücum yollarını kapatmada zorluklar yaşayan Serdarlı, kalesinde ardı ardına pozisyonlar görmeye başladı. Sonuç olarak on kişi kalana kadar en azından bir puanla ayrılabilecek bir mücadeleyi gösterdiği Serdarlı haftayı puansız kapamak zorunda kaldı.
Mehmet Malek, zaman zaman sertleşen maçta kartlarına çok geç davrandı. Bazı agresif hareketleri görmezden geldi. Efe’ye gösterdiği sarı kat için en az bir dakika beklememesi, kartı hemen göstermesi gerekirdi. Bana göre de pozisyonda sarı göstermeyebilirdi. Ancak maçın sonucuna direkt etki edecek hata yapmadı.

Bu yazı toplam 1226 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar