Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

Playbook

A+A-

KKTC Basketbol Ligine merhaba dedik. İzlediğim ilk maç Göçmenköy MTV UP – LAÜ maçı oldu. Yine not şeklinde yazmak istiyorum.

 

  • Yeni kurulan bir takım olan Göçmenköy’de yabancı sayısı diğer takımlara oranla fazla. Onlar da bu avantajı kullanarak maça Jonothan, Kemal, Mert, Dion ve Sunday beşi ile başladı.
  • Yeni transferlerini kadrosuna katan Orhun Hoca ise Doğukan, Rajko, Berk, Hamit ve Arif beşi ile maça başladı.
  • Yabancı sayısının fazla olması Göçmenköy için iyi mi, kötü mü oldu çözemedim. Ligimize gelen Afrika asıllı oyuncuların en büyük problemi, sayıları artınca kontrol edilmelerinin zorlanması. Beş içerisinde 1 Afrikalı oyuncu diğer oyuncuların oyun disiplinine ister istemez uyarken, bu sayı 23’e çıkınca sokak basketbolu havasına bürünüyorlar.
  • Bu bağlamda maçın henüz başında üst üste hatalı yürümeler ile hücumları kesildi. Savunma birlikleri de henüz oturmadığı için özellikle Doğukan – Rajko ikilisi perde vasıtası ile birçok mismatch yakaladı. Bu hücumların sonucunda hem kolay sayı buldular hem de Göçmenköy pivotu Dion’a erkenden 2 faul aldırdılar. Akabinde de koç Ahmet Gürel Alp pivot olarak Envoy’u sahaya sürdü.
  • LAÜ cephesinde ise Doğukan yeni partneri Rajko ile uyumlu bir görüntü çizdi. LAÜ’yü izlediğim önceki maçlarda Doğukan’ın karşı takım temposuna bir anda ayak uydurmaya çalıştığı için zaman zaman zorlandığını gözlemlemiştim. Bu maçta kendi oyununu, takımının oyununu karşı tarafa idame ettirdi. DoğukanRajko ikilisi daha organize ve perde üzerinden bir oyun anlayışı ile oynarken, sonrasında oyuna giren Luka-Adnan ikilisinin oyun tarzı ise daha çok izolasyon ve penetre üzerine kurulu. Bu farklı oyun tarzları Orhun hocanın ilerleyen döneminde çok işine yarayacaktır.
  • 2. periyoda Göçmenköy 2 uzun ile başlarken, LAÜ hızlı top çevirerek boş alanlar bulmaya çalıştı. Göçmenköy’ün özellikle oyun kurucularının çok başına buyruk bir hal içinde olmaları birçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Bu dönemde bir takımın playbook diye tabir edilen taktik haznesi ne kadar derin ise, hücumlarda başarılı olma ihtimali de o kadar artıyor. Aynı zamanda oyun sıkıştığında denemek üzere birebir oyunlar ile sayı bulma şansınız da daha yüksek. Fakat oyunu playbook olmadan hep doğal yetenekler ile sürdürmeye çalışırsanız, akıllı bir savunmanın sizi çözmesi 1 periyodu bulmuyor.
  • LAÜ belli bir farkı yakaladıktan sonra rotasyonunu kullanarak hem hücumda hem de savunmada alternatiflerini görme şansı elde etti. 3. Periyotta maça ağırlığını koyan Berk, vurduğu 2 güzel smaç ile birlikte Göçmenköy’ün gardını iyiden iyiye düşürmeyi başardı. Berk’in atletizmi inanılmaz, fakat halen daha oyun konsantrasyonunu takıma yarar bir şekilde maçın geneline yaymak konusunda çalışması gerek. Takım ile birlikte ritim bulduğu zaman çok kolay parlayabiliyor.
  • Son periyoda kısa bir beş ile başlayan Orhun Hoca, takımın en uzunu olarak Adnan’ı kullandı. Fakat buna rağmen 2 uzun ile oynayan Göçmenköy pota altında adeta çember dövünce bu avantajı kullanamadı.
  • Mağlubiyete rağmen 10 oyuncuyu rotasyonda kullanan Göçmenköy’ün 8 oyuncudan sayı bulması onlar adına güzel bir nokta. LAÜ ise 9 oyuncu kullandığı maçta 7 oyuncudan sayı katkısı buldu.
  • Maçı farklı kazanan LAÜ ise ligde iddialı bir takım olacağının sinyallerini verdi.
Bu yazı toplam 1308 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar