Coşkun Ulusoy

Coşkun Ulusoy

Orta sahanın önemi

A+A-

                İki takımda maçın ilk dakikalarında organize bir atak geliştirmeden sadece dönen topları kullanarak hızlı hücumu düşünen bir görüntü çizdi. Her iki takımın defans oyuncularının maç boyunca pas ve pozisyon hataları yapmaları, ileriki maçlarda sıkıntı yaşayacaklarının bir göstergesidir. Orta saha oyuncuları maçta yok gibiydiler ki bana göre bunun sebebi de sürekli uzun topu tercih etmeleriydi.

                İlk yarının genelinde uzun top oynandı ve dönen topları iyi kullanan takım tehlike yarattı. Binatlı takımının ilk yarıda bulduğu penaltı golü de Göçmenköy takımının defansının yapmış olduğu hatadan geldi. Golden sonra Binatlı takımı ilk yarı sonuna kadar daha özgüvenli oynadı ama çok net bir pozisyon üretemedi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Bu devrede akılda kalan en net pozisyon Göçmenköy takımının kazandığı korner atışında topun iki kez direkten dönmesi ve Binatlı takım kalecisi Yunus’un çıkardığı frikik pozisyonu. Bunun dışında futbol adına anlatılacak çok fazla şey yok.

                Göçmenköy takımı ikinci yarıya iki değişiklikle ve hızlı başladı, buna bir de Binatlı takımının geriye yaslanması eklenince Göçmenköy takımı ikinci yarının tamamında oyun kontrolünü eline aldı. Binatlı takımı da bu baskı karşısında kontratak futbolu tercih ederek başladı. Sahada öyle bir futbol oluştu ki Göçmenköy takımı beraberlik golünü bulursa ikincisini de bulması kesin görünüyordu. İkinci yarıda orta sahasını kullanan tek takım Göçmenköydü.  Mahmut, Cemal Yaşinses, Bekir ve Lukman İbrahimle pozisyonlar üretmeye başlayan Göçmenköy takımı 83. dakikada skoru eşitlemeyi başardı. Baskıyı da artıran Göçmenköy son dakikada kendisini öne geçiren ikinci golü de buldu. Bu arada Binatlı takımı tehlikeli kontrataklar bulsa da bana göre sahanın en iyisi olan Mahmut İneci Binatlı forvetlerine izin vermedi.

                Futbolda bana göre en önemli mevki olan orta sahanın unutulması bu maçta Binatlı takımına pahalıya mal oldu. Binatlı takımı maç boyunca organize olamadı ve ilk yarının son dakikaları dışında pek varlık gösteremedi. Çok fazla pas hatası ile oynadılar ve bunun bedelini de maçı kaybederek ödemiş oldular.

Binatlı takımında kaleci Yunus başarılı kurtarışlarıyla farkın açılmasını önledi. Göçmenköy takımında sonradan oyuna giren oyuncular takımın maçı kazanmasına katkı koydular.  Böylelikle Göçmenköy takımı ikinci yarıdaki baskılı oyunu sonucu bulduğu gollerle maçı kazanmasını bildi.

Bu yazı toplam 1074 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar