Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Menekşe futbol resitali…

A+A-

Son haftaların çıkış arayan takımı Mormenekşe daha istekli ve arzulu başladığı maçta erken golle öne geçmesine karşın oyun üstünlüğünü tam anlamıyla kuramadı. Hücumda çoğalma sıkıntısı yaşayan takımda kale önünde yeterli pozisyonlar bulunamadı.

Ligin dünkü maçlarına kadar rakibiyle birlikte en az gol kaydeden takımı olan Mormenekşe, savunmada sıkıntıları olan rakip karşısında ilk devrede gol dışında bekleneni veremedi. Kalesinde pozisyonlar da verdi. İkinci devrede rakibin genç ama tecrübesiz oyuncuları karşısında savunma anlamında sıkıntılar yaşayan ve özellikle kendi sağ kanadına yapılan yüklemeleri önleyemeyen takım, golü kalesinde gördükten sonra hemen karşılık vermek istedi.

Cemil’in penaltısıyla tekrar öne geçen ve motivasyonunu kaybetmeyen Mormenekşe, oyundan düşmezken, orta alandaki boşlukları çok iyi değerlendirdi. Özellikle Kaan Güder’in oyuna girmesi ve rakipte en önemli isim Raif’in sakatlığının da etkisiyle oyundan düşmesiyle birlikte orta alan üstünlüğü tamamen Mormenekşe’ye geçti. O dakikalardan itibaren adeta bir “Menekşe futbol resitali”  izlemeye başladık. Mormenekşe sazı eline alan sanatçı misali istediği oyunu istediği gibi oynayarak ardı ardına goller ve hatta fazladan gol pozisyonları da bulmaya başladı.

Haftalardır oynamak istediği oyun tarzını bir nebze de olsa sahaya yansıtmayı başaran Mormenekşe’de özellikle Kaptan Cemil, Kaan Güder, Eren, Hüseyin Özbaysal, Abdullah ve Can, sahada beklenenin de üstünde performans sergilemeyi başardılar. Abdullah’ın enfes ara pasları gol pozisyonları oldu. Cemil toparlandığını kaydettiği gollerle ve verdiği ayağa isabetli paslar ve asistlerle gösterdi. Geriden gönderdiği uzun paslar ya da savunmadan çıkışlarda etkili bir Hüseyin Özbaysal izledik. Özellikle kanatlardan bindirmelerde çok iyi olan Eren’in de  galibiyete katkısı büyük oldu.

Bağcıl’da sıkıntı beklenenin aksine daha fazla gibi gözüküyor. Gerçi tecrübesiz olmalarına rağmen sahada forma giyen genç oyuncular, ellerinden gelenin belki de fazlasını yapmaya çalıştılar, ancak takım belli bir andan itibaren oyundan düşüyor. Oyundaki denge kaybediliyor.

Özellikle Raif’in sakatlığı ve oyundan çıkması takımı çok negatif etkiledi. Bitirici vuruşlarda etkili bir golcü yok. Ancak bir mücadele ve istek var. Doğru yönlendirilse daha iyi bir takım görüntüsü ortaya çıkar. Ama bu sezon  iki kez izlediğim takımın takviye almaması halinde ikinci devredeki maçlarda işi zor olacak.

Malek iyi bir yönetim gösterdi. Penaltı kararı doğruydu. Maçın son bölümünde Mormenekşe kalesinde iki pozisyonda penaltı itirazları vardı. Ancak yakın olan Malek pozisyonları penaltı olarak değerlendirmezken doğru karar üretmiş oldu. Yardımcıları da iyiydi.

 

Bu yazı toplam 838 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar