Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Malumun ilanı

A+A-

T. Ocağı’nın, geçen hafta GHE’ni üç farkla geçtiği maçtan sonra da yazmıştım, Yeşilova’ya bu forvet oyuncuları ile gol atma şansı olmadığını.

Belki maçın bitmesine iki dakika kala penaltıdan Cevdet’le golü buldular ama bu biraz da Yeşilova’nın üç golü yeterli bularak tempoyu düşürmesinden ve kısa sürede yaptıkları dört değişiklikten kaynaklandı.

Ocak, ilk yarıda belki pozisyon yaratamadı ama denge kurmaya başladı dediğimiz dakikalarda Vakkas’ın savunmaya da çarparak attığı golden sonra Yeşilova karşısında teslim bayrağını çekti. Ocak savunması Yeşilova futbolcularının atakları karşısında aciz kaldı, orta sahada top tutamadılar. Nadiren ilerde çoğalıp, topu kaptırdıklarında, geride az adamla yakalandılar. Haliyle, rakiplerine sıklıkla pozisyon verdiler.

Devre arasında takımın golcüleri gidince oynama şansı bulan Cevdet bu şansını kullanamıyor. Hava toplarında yok, uzaktan vuruşları etkisiz. Gol vuruşları yapamıyor, rakip savunmayı geçemiyor. Takımının penaltıdan tek golünü attı ama böyle oynamaya devam ederse, gelecek sezon için forma şansı hiç yok. Genç futbolcular da Yeşilova’nın futbolcuları karşısında etkili olamadılar. Hani, kötünün içinde iyisi kim derseniz, biraz Doğukan, O da çalışkanlığı ile. Bir de üç gol yemesine rağmen kaleci Hüseyin. Ali Avcısoylu da Ocak kenar yönetiminin gol beklediği oyunculardan ama sahada pozitif bir şey yaptığı yok.

Yeşilova,  birbirlerini tanıyan futbolcuların ezberlenmiş bir oyun şablonunu ortaya koyarak futbol oynayan bir ekip. Zayıf rakipleri karşısında farkı üçe çıkarınca, top çevirmeye ve rakibin boşluklarını gördüğü anda da uzun toplarla ileri çıkarak gol arayan bir takım görüntüsü verdi. Ayağa paslardaki başarı yüzdeleri bir hayli yüksek. Kanatlardan yaptıkları akınlar, ortadan uzun paslarla Chibuzor, Yasin, Vakkas ve Memduh’u kaçırmaları izleyenlere keyif verdi.

Billy belki gol atmadı ama Aksel’le birlikte pas trafiğini idare etmedeki başarısı dikkati çekti. Chibuzor, ileride toplarla buluşmakta zorlanmadı, birini de düzgün vuruşla çerçeveye gönderdi, ancak daha iyi savunma yapan takımlar karşısında Billy ile birlikte forma şansı bulması, takımı için handikap olur.

Savunmanın göbeğinde Eyüp ve Mejdi hemen hiç zorlanmadılar desek yeridir. Ocak futbolcularının Yeşilova ceza alanı içindeki tek tehlikeli atağı 88’de oldu, bu pozisyonda da aslında orta sahada oynayan Vakkas ceza alanı içinde Cevdet’i düşürerek penaltıya neden oldu. Ömer, Salk, Vakkas, Aksel, hatta ikinci yarıda orta sahaya çekilen Billy, orta sahada top çevirerek Ocak futbolcularına top göstermediler.

İsfandiyar Açıksöz, yardımcıları ile paslaşarak önemli bir hata yapmadan karşılaşmayı yönetti. Avantaj uygulamaları yerinde, rakibe yapılan ihlallerdeki doğruluk payı yüksekti. Özellikle tribünler tarafındaki yardımcısı Mehmet Ekşici ile faul kararlarında paslaşmaları dikkati çekti.    

Bu yazı toplam 921 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar