Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Maç 45 dakika olsa, tamamdı

A+A-

Girne Halk Evi futbolcuları, ilk 45 dakika her şeyi doğru yaptılar. Alan daraltarak Lefke’nin sahasından çıkmasını önlediler. Savunmadan uzun toplar yerine pas yaparak çıktılar. Orta alanda topu Yankı ile buluşturdular, ileri taşıdılar. Rakiplerinden daha fazla pozisyon buldular. İki pozisyonun biri direğe, diğeri kaleci Mehmet Özeralp’a takıldı. Rakiplerinden daha fazla köşe atışı kullandılar, daha az faul yaptılar. Yani, futbol adına güzel görüntüler sundular.

Belli ki, Bülent Aytaç futbolcularına futbolun nasıl oynandığını öğretmiş. Öğretmiş ama takımın kondisyonu sadece 45 dakika ile sınırlı olunca, ikinci yarı değişikliklerle beraber o takım gitti, eski bildiğimiz takım geri geldi.

İkinci yarıda geriye yaslanıp, üstüne de tekniği daha yüksek futbolcular yorgunluk nedeniyle dışarı alınınca, film orada koptu. Uzatmalarla birlikte 51 dakika Lefke gibi diri ve kaliteli oyunculara sahip bir takım uzatmanın beşinci dakikasında bile olsa golü bulacaktı zaten, buldu da…

Girne Halk Evi futbolcuları 90 dakikayı çıkaramıyorlar. Geçmiş haftalarla gördüğüm iki karşılaşmada da bu görüntü sahaya yansıdı. Futbolcular iyi niyetli, ellerinden geleni yapıyorlar ama ilk 45 dakikada oynadıkları futbolu 90 dakikaya yayamadıkları sürece maç kazanmaları çok zor.

Bu kadro ile ligde kalmaları ancak düşme potasındaki rakiplerini yenerlerse gerçekleşir.

Lefke, karşılaşmanın ilk yarısında gerçekten GHE karşısında mahkum oynadı. Gol yemedilerse, bu GHE futbolcularının çerçeveyi bulamamaları nedeniyle oldu. İlk yarıyı gol yemeden kapatan takım, ikinci yarıda rakibinin yorulduğunu görünce, baskı kurarak oyunu Girne Halk Evi kalesine yığmayı başardı.  

Uzatmada golü atan Hermann, sayısız fırsatı değerlendiremedi. Kasım, sert şutlarla kaleyi yokladı, olmadı. Semih, Yılmaz Şipal ve Rahmi de baskılı oynadıkları dakikalarda GHE kalesini yokladılar ama savunmanın fazla adamla kapanması nedeniyle çekilen şutlar geri geldi. Çok adamla rakip alanı ablukaya almaları golü haliyle getirecekti, bunun uzatmanın son dakikası içine girerken duran top sonucu gelmesi, taraftarları kadar onları da sevindirdi.

Fehim Dayı, kart göstermeden karşılaşmayı bitirmek için çok uğraştı ama oyuna sonradan giren Lefke’de Mehmet Toros ile Girne Halk Evi’nde Aydın tribünlerin önünde birbirlerini itince, ortalık karıştı. Heyecanlı Lefke taraftarı saha kenarına kadar geldi. Neyse ki polisin araya girmesi ile ortalık yatıştı.

Birinci Yardımcı Hakem Hakan Gök, ilk yarıda Lefke’den Kasım’ın GHE savunmasının gerisinden çıktığı ve kaleci Feyyaz’la karşı karşıya kaldığı pozisyonda ofsayt bayrağını çekti. Oysa, Kasım gördüğüm kadarıyla geriden fırladı. Bu bayrak, belki de Lefke’nin olası golüne engel oldu.

   

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar