Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Lazio, Hysaj ve “Bella Ciao”

A+A-

İtalya ekiplerinden Lazio, faşist taraftarları ile bilinir.

Bu taraftar kitlesi zaman zaman yaptıklarıyla da gündeme gelir.

 

***

 

Kulüp kökenine baktığımızda 1900’de İtalyan ordusu mensupları tarafından kurulmuş kulübe, “Biancocelesti” de denir.

 

***

 

Ezeli rakipleri Roma ile de arasına giren en büyük farklılık da siyasi görüşlerdir. Lazio faşistlerin desteklediği, Roma da komünistlerin desteklediği takımdır.

            1979 yılında oynanan derbide Vicenzo Paparelli adlı bir Lazio taraftarı, Roma tribünlerinden atılan bir meşaleyle hayatını kaybedince, bu iki takım arasındaki uçurumu daha da derinleştirdi.

            Hatta 2004’te karşılaşma esnasında sahaya giren 3 Romalı, Totti’ye “Polis arkadaşımızı vurdu. Sahadan çekilmezseniz, sizi öldürürüz” tehdidinde bulundu. Bu tehditle maç tatil edildi.

 

***

İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini’nin torununun çocuğu da Lazio’nun 19 yaş altı takımında forma giyiyor.

Romano Benito Floriani Mussolini’nin maçlarda faşist selamı ve ırkçı tezahüratlarıyla ün salmış bu takıma imza atması da sürpriz olmadı.

 

***

 

Lazio’nun vukuatlarını buradan sayfa sayfa yazabiliriz. Ancak bir tanesini daha hatırlatalım ve geçelim, konumuza; 2005 yılında Lazio ile Roma arasında oynanan maçta, Lazio futbolcusu Paolo Di Canio, faşist selamı vererek tribünlere koşmuştu.  Eleştirilerin odağına oturan futbolcu, yaptığı açıklamada, “Ben ırkçı değil, faşistim” demişti.

 

***

            Geçtiğimiz hafta dünya basın gündemine yeni bir olayla oturdu Lazio.

            Takımın yeni transferi Elseid Hysaj’ın İtalyanların faşizme karşı direniş marşı “Bella Ciao” (Çav Bella) söylemesi, takımın faşist taraftarlarını çıldırttı ve futbolcu aleyhine çok sert söylemlerde bulundular.

            Kulüp yaşanan tartışmalar üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve olayın gayrı resmi bir ortamda yaşandığına dikkat çekilerek, oyuncunun ve takımın siyasi konulara alet edilmemesi istendi.

 

***

 

            Kulüp bu açıklamayı yayımladı ama gecesi Roma’da pankartlar açıldı. O pankartlarda da “Solucan Hysaj, Lazio faşisttir” yazıyordu.

            Bu kez de kulüpten bu pankartlara sert bir tepki geldi.

 

***

Lazio yaptığı açıklamada, “Lazio Spor Kulübü, oyuncu Elseid Hysaj’a yönelik utanç verici pankartı şiddetle kınıyor. Bu, bu türün ilk örneği değil. Sporun değerlerini inkar edenlerin asla yanında olmayacağız” denildi.

 

***

            Ve son söz:

            “Sen ey partizan beni de götür

Çav bella, çav bella, çav bella, çav, çav, çav

Beni de götür dağlarınıza

Dayanamam tutsaklığa…”

Bu yazı toplam 1074 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar