Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Krizi fırsata çevirmeliyiz”

A+A-

Değirmenlik’in 2003 doğumlu genç golcüsü Cem Kaygısız, “Vatan” a konuştu ve pandemi nedeniyle futbola verilen arayı yorumladı. Çok sevdiği futbolun sağlıktan önemli olmadığını vurgulayan Kaygısız, “Bugün, yarın olmasa da herkes sağlıklı olduğu sürece futbol kaldığı yerden devam edecektir. Önemli olan krizi fırsata çevirmektir. Elinizden geldiğince bireysel antrenmanlarınızı yapın. En azından ben süreci böyle değerlendiriyorum” dedi.

 Yaşanan bu sıkıntılı sürecin ardından, en çok etkilenecek olanın kendi nesli olacağını vurgulayan genç yıldız, “Futbola en aç zamanlarımızı yaşıyoruz. Futbolu çok özlüyoruz” dedi. Umarım bu özlem ve açlık, futbolumuz yeniden başladığı zaman, hırsla, heyecanla birlikte başarı ile yansır yeşil sahalara. Çünkü bizler de tribünlerde oturup o coşkuyu ve heyecanı yaşamayı çok özledik.

 


 

 

Eski Dünya Ağır Sıklet ve Olimpiyat Şampiyonu Leon Spinks, geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti.

Bir süredir kanser tedavisi gören 67 yaşındaki boksörü efsaneye dönüştüren maçı 1978 yılında Nevada’da oynanmıştı. 15 round üzerinden oynanan maçta Spinks, Muhammed Ali’yi sayı ile yenerek Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu unvanını almıştı. Bu onun profesyonel kariyerinde sadece 8’inci maçıydı.

Uzun yıllar alkol sorunu ile de mücadele eden ve 1995 yılına kadar boks ringlerine çıkan Spinks mağlup ederek şampiyonluğa ulaştığı, ardından düzenlenen rövanş maçıyla unvanını kaybederek yeniden teslim ettiği Muhammed Ali için şunları söylemişti:

“O, benim idolüm. Her zaman da öyle olacak. Ama ringde yumruk attığında, ben de bir yumruk atıyorum. Ringde o başka bir adam ve ben de işimi yapıyorum”

Madem konu Spinks’ten açılır, Muhammed Ali için de bir parantez açmamız gerekir.  Boksun efsanesi Muhammed Ali, ilk maçta kaybettiği Spinks karşısında rövanşı alır. Bu galibiyet Muhammed Ali’nin boks ringlerindeki son galibiyeti olur.

Muhammed Ali’nin galip geldiği maçın ardından duygularını “Facing Ali” belgeselinde anlatan Spinks, “Maç sonunda Muhammed Ali’nin elini sıkıp, teşekkür ettim. Çünkü sadece bir tane Ali vardı. Sadece bir tane… Onu örnek almaya, onun gibi olmaya çalışabilirsiniz. Ancak olamazdınız. Bırakın olduğu gibi kalsın” demişti.

            Spinks, profesyonel kariyerinde çıktığı 46 maçın 26’sını kazandı, 17 kez yenildi ve 3 maçı da berabere bitti.

 


 

 

            Damadan da bir güzel haber geldi ve dışa açılım sağlandı. İçe dönük, kapalı sporumuz dışarıya açılan bir kapı daha buldu kendine.

            Damada oluşturulan KKTC Milli Takımı, Portekiz Milli Takımı ile 10x10 uluslar arası çapraz dama maçının bir özelliği de Dünya Dama Federasyonu tarafından tüm dünyaya ilan edilmesi oldu.

            Pandemi dolayısıyla on-line gerçekleşen mücadelede mücadele eden sporcularımız ise Behcet Çelebi, Mustafa Bladanlı, Veli Balcı, Niyazi Öztoprak ve Hüseyin Varoğlu oldu.

            Takım kaptanı Behcet Çelebi, maçın uluslar arası arenada canlı yayınlandığını vurgularken, Portekizli Andre Jorge Pagaime’nin hakemliğindeki mücadelede her iki ülkenin bayraklarının da ekrandan yansıtıldığını vurguladı.

            Mücadele sonunda 2-0 mağlup ayrılsak da, dama sporunda da gerçekleşen bu ilk milli maç galibiyetten daha büyük önem arz ediyordu bizim açısından.

 


 

 

            Futbolda alınan ara kararının, salgının geldiği noktada ne kadar önemli olduğunu, vakaların son günlerde artışından ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Üst Komitesi’nin aldığı sıkı tedbirler ve kapanma kararı ile bir kez daha gördük.

            Yeşil sahaların tecrübeli ismi Hüseyin Adal da bu kararı yorumladığı açıklamasında, Futbol Federasyonu’nun sezon iptalini yerinde bir karar olarak değerlendirdi ve Federasyon’un geleceği düşünerek bir karar aldığını ve haklı çıktığını vurguladı.

Bu yazı toplam 830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar