Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Kırılma noktası

A+A-

İkinci devrenin hemen başında Ocak golü yemiş, takım mağlup, M. Avcı 4. hakemin hemen önünde Kadir’e bir şeyler söylüyor, hakem Mehmet Sezener de Serkan Durmaz’a soruyor ”Ne dedi” diye, M. Avcı kırmızı, Kadir de sarı kartı görüyor ve Avcı takımını 10 kişi bırakıyor. 

Böyle sorumsuzluk da az görülür. Rıza Hoca da ne yapsın; kanatta oynayan Doğukan’ı oyundan alıyor, yerine savunmaya İsmet’i monte ediyor.

Ama esas kırılma noktası elbette Avcı’nın yaptığı değil. Deneyimli kaleci Hasan Piro, ceza alanı içinde Remzi’ye çalım atacağım diye topu kaptırıp, Remzi boş kaleye topu göndermeden önce faulle durdurunca, hakem penaltı noktasını gösterdi. Gösterdi de, Hasan’a kırmızı yerine sarı kart göstermesi bence hata idi, hatta skoru değiştirecek derecede hata idi. Belki ceza alanı içinde, yan tarafta Mesarya’nın bir futbolcusu vardı ama Remzi’yi engelleyecek pozisyonda değildi. Özetle, son adam olarak kaleci Hasan Piro kırmızı kartla oyun dışına gönderilmeli idi. 

T. Ocağı, Doğukan, Remzi, Candy ve Ertaç’la hücumda sık yer değiştirerek oynadı ama Ertaç, topu kaptırdığında duruyor, duran toplar dışında takıma katkısı yok, ayrıca, ikinci yarıda tribün tarafındaki yardımcı hakeme sürekli sataşmaktan futbol oynamadı. Candy, çok koşuyor ama kalabalık savunma arasından topu çıkaramıyor. Doğukan oyunda kaldığı sürece etkili olamadı. Bir tek Remzi ileride etkili olarak Mesarya savunmasını zorladı. Zaten Ertaç’ın filelere gönderdiği penaltı vuruşunun kahramanı da O. Kanatlardan gelen Mesarya ataklarını M. Avcı ve Mehmet Uçar önleyemediler. İlker İnceler, Mustafa Yaşınses’in etkili oyunu karşısında etkisiz kaldı. Bilal hem savunmada hem de geriye düştükleri anlarda ileride çabaladı ama çerçeveyi bulamadı.

Mesarya, Joseph ve Adal’ın sakatlıkları nedeniyle oynayamamalarına, bir de oyunun henüz başlarında İbrahim Çııdamlı’nın sakatlanması ile zorlansa da, 10 kişi oynayan rakibini güzel oyunla yenmesini başardı. Belki golleri Eren ve Okan attı ama Mustafa Yaşınses, iki asist yaparak galibiyette çok önemli bir rol oynadı. Sürekli koştu, kaleye toplar kesti, müthiş çalımlarla Ocak savunmasının dengesini bozdu.

Mesarya, bu sezon ilk kez Süper Lig’de oynuyor ama kadrosunda çok deneyimli Süper Lig oyuncuları bulunduruyor. Savunmada iyi kapanıyorlar, orta sahayı hızlı çıkıyorlar ve özellikle kanatları çok iyi kullanıyorlar. Eksikleri de sahaya girme şansı bulduğunda bu takım iş yapacak gibi görünüyor.   

Hakem Mehmet Sezener’in iyi niyetinden hiç şüphem yok ama Hasan Piro olayı dışında tuhaf bir karara da imza attı. Gece maçı oynanıyor, hava sıcaklığı ilk yarı 25, ikinci yarı 23 derece. Su molası da nereden çıktı, anlamakta zorlandım. Bildiğim kadarıyla talimat 30 derece ve üstünde su molası verilmesini istiyor.  

Bu yazı toplam 754 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar