Hasan Ecer

Hasan Ecer

Kendimizi bu kadar aciz duruma düşürmeyelim

A+A-

Günlerdir Aziz  Yıldırım’ın federasyon başkanı Sertoğlu’nu neden ziyaret etmediği tartışılıyor. Futbolumuzda bu sıralar her şey mükemmel gidiyor ve bizler Aziz Yıldırım’ın federasyonu ziyaret etmemesini tartışıyoruz. Bazen gerçekten ağlanacak halimize gülüyorum.

Aslında çok gereksiz  şeylere zaman ayırıyor ve gereksiz şeyler için enerjimizi harcıyoruz. Bizim, gerek federasyon ve gerekse ülke olarak yapacak daha önemli ve daha ciddi işlerimiz vardır.

Örneğin, FIFA ile ilişkilerimizin daha olumlu bir noktaya varması adına temaslarımızı sıklaştıracağımıza, futbolumuza hiç bir faydası olmayan, sadece reklam amacı taşıyan Aziz Yıldırım’ın ziyaretini gündeme taşıyor ve tartışıyoruz.

İşte ülke futbolu olarak geldiğimiz nokta bu. Sadece futbolda değil, bütün sportif faaliyetlerimizde aynı olumsuzluklar ve aynı sorunlarla çırpınıp duruyoruz.

Her geçen gün, umutlarımızın ve heyecanımızın yok olduğunu görmüyor muyuz? 

Yıllardır, ambargolar var diye diye kendi evimizin önünü bile temizlemekten aciz duruma gelmemiş miyiz?

Maalesef günü birlik yaşayan, ağzına bir kaşık bal konulduğunda mutlu olan ve umutları yeniden yeşeren bir toplum haline gelmedik mi?

Şimdi de her şey bitti, Aziz Yıldırım’ın futbol federasyonunu neden ziyaret etmediğini  tartışıyoruz. Arkadaşlar, kendimizi bu kadar aciz, bu kadar çaresiz duruma düşürmeyelim.  Aziz Yıldırım kim? Sertoğlu kim?  

Aziz Yıldırım Türkiye’de bir kulübün başkanı. Sertoğlu, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun başkanı. Yani Sertoğlu bu ülkenin futbolundan sorumlu tek adamı. Bir ülkenin kulüp başkanı federasyonu ziyaret etmedi diye bu kadar kıyamet kopartmanın bir anlamı yoktur.

Ha ülkemize gelen Türkiye Futbol Federasyonu başkanı olmuş olsaydı ve federasyonu ziyaret etmeseydi, işte o zaman hep birlikte isyana bayrağını çekmemiz gerekirdi. Ama bir kulübün başkanı, federasyonu ziyaret etmedi diye olayları bu kadar büyütmenin anlamı yoktur.

Eminim ilk federasyon başkanı Sn. Ahmet Sami Topcan, buğün yaşamış olsaydı, benim düşündüğüm gibi düşünürdü.

Fenerbahçe kulübü, Türkiye’nin büyük kulüplerinden biri olabilir. Buna hiç kimsenin itirazı yok zaten. Bu sebepten dolayı, ülkemizdeki Fenerbahçeli taraftarlar, kendi girişimleri çabalarıyla taraftarı olduğu kulübün başkanını adamıza davet etmiştir.

Gerçi bu davet hem ticaret hem ziyaret şeklinde olmuştur ama orası beni ilgilendirmez. Beni ilgilendiren esas konu, bu ziyaretin çok büyütüldüğüdür.

Aslında Fenerbahçeliler  Derneği’nin, KTFF ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Yani başka bir ülke takımının, adamızdaki taraftar kitlesi böyle bir organizasyon tertiplemiş  ve sempati duydukları kulübün başkanını adamıza davet etmiştir. 

Kendileri de bu davete icabet edip, takımının iki futbolcusunu da yanına alarak, derneğin düzenlediği forma satışı ve imza gününe katılmışlardır. Durum bu kadar basit.

Aslında bizlerin tartışması gereken esas nokta burası olması gerekirken, bizler Aziz Yıldırım’ın federasyonu ziyaret edip etmemesini tartışıyoruz.

Ülkemizdeki kulüplerin durumu ortada. Ekonomileri çökmüş. Futbolcularımız dışa açılım yapamıyor. 15 TL bilet parası verip maça gitmeyen seyirciler varken, dünya kadar uçak parası ödeyerek maç izlemeye giden, astronomik rakamlarla sahaya giriş bileti bulan, hotelde konaklamak için para harcayan insanlarımızın neden buradaki maçlara gitmediğini tartışmalıyız. Bir maç izlemek için kendi ülkesindeki takımının maçı varken başka ülkenin takımının maçını izlemeye gidenlerin durumunu tartışmalıyız.

Düşünün bir kere, futbolumuzun değeri o kadar düşmüştür ki, futbol maçlarımızı naklen  yayınlayacak bir kuruluş bulunamadı. BRT maçları Başbakan’ın  talimatı üzerine yayınlıyor. İşte futbolumuz adına bu kadar sorunlar yaşanırken Aziz Yıldırım konusunu tartışmak trajikomik bir olaydan başka bir şey değildir. 

Kısacası, ülke futbolunda saymakla bitmeyen sorun varken,  Aziz Yıldırım’ın Federasyonu ziyaret edip etmemesi hiç de umurumda değildir.

Yarın Hatay Spor Kulüp başkanı adamıza gelirse ve federasyon başkanımızı ziyaret etmese aynı tepkiyi gösterirmiyiz?  Çok merak ediyorum...

 

Bu yazı toplam 1453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.