Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Kenardan gelenler

A+A-

Orta sahalarını kalabalık tutan Doğan Türk Birliği’nde, Lefke’de rakip kale önlerinde pozisyon bulmakta zorlandıkları ilk yarıda bırakın gol atmayı, doğru dürüst pozisyona bile giremediler.

İlk yarıda akılda kalan tek pozisyon Lefke’den sağ kanat futbolcusu Berk’in Doğan Türk Birliği kale alanı içinde arka direk önünde kaçırdığı gol pozisyonu oldu. 

İkinci yarıda daha derli toplu bir DTB izledik. Özellikle savunmanın sağında ve solunda oynayan Koral ile Emin’in getirdiği toplarla pozisyonlar bulan DTB, Koral’ın attığı golle öne de geçti.

Kenan, Farouk ve Dodoo’nun Lefke kalesine getirdikleri toplarla tehlikeli olan Doğan, İkinci yarıda kenardan gelen Arseven ve Selim’in attığı gollerle farkı üçe taşımayı başardı. Bu iki golde, önce Selim’in, sonra da Dododo’nun asistleri mükemmeldi. Özellikle üçüncü gol öncesi Dodoo’nun ön direk önünde dışarı doğru giden topu çevirerek Selim’e “At da gel” dercesine yaptığı asist inanılmaz güzeldi. Kenan ise top dağıtımını mükemmel yaptı.

Doğan’ın savunması Lefke karşısında da zorlandı. Ahmet, Lefke’nin değişerek oynayan yabancılarını durdurmak için sık sık faul yapmak zorunda kaldı. O’nun partneri Yusuf da, skor 1-0 iken kaleye doğru atılan bir topa ceza alanı içinde eli ile müdahale etti diye Lefke taraftarlarının uzun süre hakem Osman Özpaşa’ya itiraz etmesine neden oldu. Hakem oyunu devam ettirdi. Top Yusuf’un eline geldiğinde, O ellerini arkaya götürdü ama suçluluk telaşı içinde mi yaptı, yoksa gerçekten elleri arkada mı idi? açıkçası tam göremedim.

Lefke takımı, orta sahada ve hücumda etkili oynamaya çalışan futbolculara sahip ama savunmaları çok hata yapıyor.

Doğan’ın attığı gollerde savunmanın hatası elbette var ama kaleci İrfan’ın hatası onlardan daha fazla. Koral’ın ve Arseven’in kaleye gönderdiği şutlar, köşelere giden ve kurtarılması zor toplar değildi, doğru yer alamadığı için bu golleri yedi. 

Amstrong ortada, İssa ve Serge Abaka da forvette bir şeyler yapmaya çalıştılar ama çerçeveyi bulamadılar.

Lefke, oyuncu kalitesi olarak Doğan’dan daha aşağıda bir takım değil. Doğan karşısında savunma zaafları nedeniyle yenildiler. Şanslılar; ekonomik krizin yoğunlukla yaşandığı bir ülkede yaşayıp, dişinden tırnağından artırdığı paralarla Girne’ye gelerek takımına destek olmaya çalışan güzel bir taraftar kitlesi var. Gerçekten kolay bir fedakarlık değil yaptıkları.

Bir de, haklı veya haksız, hakemlere yüksek sesle küfür etmeseler. Hani, bırakın rakip seyirciler arasında kadın ve çocukların olmasını, kendi taraftarları arasında bile babalarının veya arkadaşlarının yanında oturan çocuklar ve genç kızlar vardı.

Yani, ayıp oluyor biraz…

 

Bu yazı toplam 424 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar