Hasan Ecer

Hasan Ecer

Kartalın beş yılda dördüncü şampiyonluğu

A+A-

Beş yılda dört kez şampiyon olmak kolay değildir. Üstelik de kulüplerin ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir dönemde. İstikrar, yönetimsel başarı, futbolcu kalitesi ve uyumu, teknik kadronun sistemli çalışması ve bütün bunların sahaya yansıması sonucunda elde edilen şampiyonluk.

Gerçekten Yenicami son yılların en başarılı kulübüdür. Dokuz yıl önce, kulübe başkan bulamayan hatta külübün kapısına kilit vurma noktasına gelen bir camianın, dokuz yıl içerisinde geldiği noktaya baktığımda, önemli işlere imza attıklarını söyleyebilirim.

Geçen sezon büyük başarı gösterip rakipsiz şampiyon olan kara kartallar, bu sezon da aynı başarıyı göstererek, iki yıl üst üste şampiyon olma mutluluğuna ulaşmışlardır. Geçen sezon şampiyon olan kadrodan, yedi oyuncusunu kaybetmesine reğmen, kurduğu yeni kadro ile bu sezon da maratonun ipini şampiyon olarak göğüslemişlerdir.

Her futbolcunun hayali, futbol oynadığı dönemde şampiyonluk onurunu yaşamaktır. Bunu yaşarken elbette yönetimlerin büyük katkısı olduğunu gözardı edemeyiz. Şampiyonluklar her ne kadar sahada, efor harcayarak kazanılsa da, bunun mimarlarının yönetimsel başarı olduğu bir gerçektir.

Teknik heyete ve futbolcuya iyi ve sorunsuz çalışma zemini hazırlayan, onların dertleri ile uğraşan, zamanında maaşlarını ödeyen, futbolcunun ve teknik kadronun arzu ettiği ortama kendilerine sağlayan hep yönetimlerdir. Dolayısı ile şampiyonluklarda yönetimlerin önemli payı vardır.

Yıllardır Yenicami'de işler tıkırında gidiyor. Akademi, lokomotif gibi futbolcu üretiyor. Yetişen bu gençler ülke futboluna kazandırılıyor. Bugün altyapılardan yetişen 41 Yenicami futbolcusu var. Bu futbolcular muhtelif kulüplere kiralanıp, kulübün önemli gelir elde etmesine neden oluyor. Bir yandan ülke futboluna hizmet ederken, bir yandan da külübe hem futbolcu kazandırılıyor, hem de önemli bir gelir elde edilmiş oluyor. Bu sistemi her kulübün yapması gerekiyor.

Kısacası Yenicami’de sistem çok iyi çalışıyor. Bugün beş yılda dört kez kazanılan şampiyonluklar, tesadüfen kazanılmış şampiyonluklar değildir. Sekiz yıl önce atılan temelin meyveleridir.

Bu sezon ligin bitimine iki hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Yenicami, dünkü maça rahat bir şekilde çıktı. Dünkü karşılaşma tamamen bir şölen şeklinde geçti. Maratonun ipini göğüslemenin mutluluğu yaşanıyordu Atatürk Stadı’nda. Bir sezonun yükünü omuzlarından indiren futbolcular, bunun rahatlığı içerisinde oynadılar ve karşılaşmadan mağlup ayrıldılar.       

Ünal'ı, Tansel'i, Emin'i, Göktaş'ı, Mehmet Altın'ı, Salih'i, John Ebuka'sı, John Okoli'si, Oshobe'si, Behiç'i, Yasin'i, Ercan'ı, Ozan'ı, Hasan'ı, Eray'ı, Farouk'u, Osman'ı, Bünyamin'i ve Erdoğan'ı ne kadar gururlansanız hakkınızdır. Hak ederek elde edilen bir şampiyonluğun kahramanlarısınız. Bununla bereber iki yıl üst üste takıma şampiyonluk kazandıran Sedat hoca ve ekibini de yürekten kutluyorum.

Tabii en çok da yönetimi kutlamak isterim. Bu başarıda en büyük pay onların. Çünkü kulüplerimizde özverili çalışan, zamanını ve parasını harcayan, futbolcuların dertleriyle uğraşan onlardır. Her zaman söylediğim sözü tekrarlamak istiyorum. Takımları şampiyon yapan yönetimlerdir. Onların özverili çalışmaları başarının gelmesinde en büyük etkendir.

Yıllarca bu kulüpte futbol oynayıp şampiyonluklar yaşayan, en önemlisi de KKTC'nin ilk şampiyonları ünvanına sahip olma gururunu yaşayan, kaptanlık pazubantını koluna takma  sorumluluğunu taşıyan ve rahmetlik Hasan Yırtıcı'nın başkanlığında kulüpte Asbaşkanlık görevini yürüten birisi olarak hepinizle gurur duyar, hepinizi yürekten kutlarım.

NİCE ŞAMPİYONLUKLARA...

Bu yazı toplam 1883 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.