Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Kapitalizmin kanatları altında spor

A+A-

Son haftalarda dünya futbolu, tabiri caizse Messi ile yattı, Messi ile kalktı.

Efsaneleştiği Barcelona’dan ayrılıp, Paris Saint Germain’e transfer olan yıldız futbolcu, bir anda tüm dikkatleri Ligue 1’e çevirdi.

Hatta Fransa Ligi’nin 2’inci hafta mücadelesinde sahadan güzel bir futbolla 4-2 galip ayrılan Mbappe ve arkadaşlarından çok, tribünlerde karşılaşmayı izleyen Messi konuşuldu. (Starsbourg karşısında başarılı bir performans gösteren ve adeta ‘Ben de varım’ diyen, Fransız yıldız Mbappe’nin bundan da rahatsızlık duyması gayet normal).

***

Neyse konumuz Messi’nin PSG’de ne kadar yankı yandırdığı değil.

Kapitalizmin insanlığa verdiği zarar…

Ne yazık ki, kapitalistlerin elinde şekillenen spor anlayışı, her türlü insanlık dışı uygulamaların kol gezdiği bir rant kapısına da dönüştürülmüş durumda.

Artık başarı para ile eş değerde tutuluyor. Başarıya ulaşmak için de bin bir türlü ilaçlar, hormonlar aşılanarak, sporcuların performansları daha yukarılara çektirilmeye çalışılıyor. Başarı kazanılsın ki, daha çok sponsor, daha çok taraftar, daha çok para gelsin.

Başarı hırsının beynine kazınan sporcu da kazanmak adına, her şeyini sahaya vererek, o reklamın bir yüzü olmak için mücadele eder. Sonrası, yeni anlaşmalar, alkışlar ve dahası…

Halbuki spor, insanların zihinsel ve fiziksel gelişimi için yapılmalı. Yine spor bilimi, sporu şu sözlerle anlatır: “Birey sporu zinde kalmak, sağlıklı olmak ve anatomik yapısının koordinesini sağlamak için yapar. Spor ayrıca zorluklar karşısında dayanıklı, duygularını ve düşüncelerini kontrol altına alan bir iradeye kavuşmanın da önemli araçlarındandır.”

Ancak günümüzde spor, kapitalizmin kanatları altında bu tanımlara ters bir vücuda bürünmüş durumdadır.

***

Yazıyı Messi’den aldık, nerelere getirdik. Şimdi yeniden Messi’ye dönelim…

Barcelona’dan ayrılması esnasında bir basın toplantısı düzenleyen ve veda konuşması yapan Arjantinli futbolcu Messi, bu basın toplantısında gözyaşlarını tutamadı. Haliyle 21 yıl geçirdiği Katalan ekibinden ayrılmak, öyle kolay olmayacaktı.

Buraya kadar her şey normal.

Anormallik burada başlıyor.

Basında çıkan haber başlıkları şöyle oldu: “Messi’nin Barcelona’ya veda ettiği gün kullandığı peçete 1 milyon Dolar’dan satışa sunuldu”

Başlık her şeyi anlatsa da, günümüz sporunun nasıl bir konumda yer bulduğunu da canlı bir örnekle bizlere bir kez daha sundu.

Messi’den beklentiler, dikkatler ve onun omuzlarına yıktığı yük, bakalım nasıl bir performansa dönüşecek Paris’te.

Sadece bu haber de değil, birkaç örnekle noktalayayım yazımı…

“Messi formaları 7 saniyede 150 bin sipariş aldı!”

“Messi yıllık 35 milyon Euro kazanacak”

“Messi yazılı en ucuz forma 158 Euro!”

219950186-312120844038991-5526183561141394618-n.jpg

Bu yazı toplam 586 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar