Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Kalan sağlar bizimdir

A+A-

İkiyüzleri bulan Covid 19’lu hasta sayısına rağmen futbol liglerinin mutlaka oynatılacağını söyleyen Federasyon Başkanı, “PCR sonucu pozitif çıkan kalır, geriye kalanlar oynar. Sahaya çıkmayan takım da hükmen yenilmiş sayılır” diyerek fetvayı verdi.

Keşke, geçen sezon hasta sayısı sıfıra kadar inmişken bu kararı verebilseydi de bir sezon boşuna geçmeseydi diyeceğim ama birkaç kulüp hariç maçların oynanmasını istemediler ki… Onların amacı, futbolun oynanması değil, para harcamadan bir sezon daha başkan ve yönetici olarak kalmaktı, Federasyon Başkanı ile bir olup bunu başardılar!

Ne demiş Stalin yoldaş “Ben başkalarının kestanelerini ateşten almam” Kulüp başkanlarını kullanarak bu taktiği aynen uyguluyor günümüzde de kardeşimiz.

Çift aşılı vatandaşların bile Covid 19’a yakalandığı ülkemizde; her yere girip çıkan, gece gündüz cafe ve barlarda boy gösteren genç insanların bu hastalığa yakalanma olasılığı çok fazla.

Hayatları evlerde izole ve kamplarda geçen profesyonel futbolcular bile hastalığa yakalanırken, normal vatandaşlar gibi yaşayan bizim futbolcularımızın pozitif çıkma ihtimali haliyle yüksek.

Belki genç oluşlarının avantajı ile hastalık seyri hafif geçecek, bir kısmı yatmadan, hatta semptom bile göstermeden bu süreci geçirecekler ama hem hastalığı etrafa yayacaklar, hem de takımlarında en az iki hafta oynama şansından uzak kalacaklar.

Kulüpler, bunun tedbirini kadrolarını geniş tutarak alabilirler. Tabi bu tedbirler sahaya 11 kişi çıkma konusunda işe yarayabilir ama iddialı bir kadro ile netice alma konusunda işe yaramaz.

Yani, hiçbir takım kadro kalitesine güvenerek şampiyonluk çantada keklik diye düşünmemeli. Covid belasının tombaladan kimin adını çekeceği hiç belli olmaz. En önemli maç öncesi, bir veya birkaç kişinin test sonucu pozitif çıktığında, o takımın hocası sahaya kiminle çıkacağı konusunda kara kara düşünmeye, kurdeşen dökmeye başlar.

Dilerim bu kötümser tablo gerçekleşmez ve futbol ligleri boyunca Covid 19 futbolcularımızdan uzak durur, biz de keyifli, zevk veren futbol izleriz.

Temenni etmekle olmuyor ama aşılanma hızlanır, hem futbol camiası, hem taraftarlar en az ikişer aşıyı kısa sürede tamamlarlarsa, sahaya eksik çıkacak takım sayısı minimumda kalabilir.

Aksi takdirde; pozitifler eve veya karantinaya, negatifler sahaya çıkar filmini sık sık izleriz. Bu da yabancıların azaldığı ligimizde, futbol kalitesinin yerlerde sürünmesini getirir.

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar