Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

İlk devredeki direnç durduramadı

A+A-

Ligin altında kalmak istemeyen iki takımın mücadelesinde geçen haftadan motive olan evsahibi Mağusa Türk Gücü, yeni yıldızı genç Hasan Göray’ın harika performansının da katkısıyla Lapta’yı farklı yendi. Aslında sarı yeşilliler maça iyi başlayamadı ya da istedikleri gibi başlayamadılar da diyebiliriz. Topu rakip yarı sahaya taşıyarak sahanın tamamına hakim olmaya çalıştılar, ancak rakibin orta sahasındaki direnç buna izin vermedi.

Hatta kalelerinde pozisyon bile verdiler. İlk dakikalarda tutuk olan forvet, sağdan Osman, soldan da Sami Ergazi’nin yüklenmesiyle topla daha fazla buluştu ve rakip kalede etkili olmaya başladı. Sonuçta Nurettin’in güzel pasında topla buluşan Hasan Göray, devre arasına takımını önde götürmeyi başardı. İkinci devrede aynı hücum hattının etkinliği ve performansı artınca ve savunmadan çıkışlar çabuk olunca, rakip kaledeki pozisyon sayısı artmaya başladı. Uğur’un direkten dönen şutu, ardı ardına gelecek gollerin habercisi oldu adeta. Hasan Büke ve Edwin’in sakatlığında ilk onbirde yer bulan Hasan Göray, süratini çabuk pas özelliğiyle birleştirince hem kendisi hem de yakınında oynayan forvet oyuncuları pozisyonlar buldular. İkinci devrede bir atarken, iki attıran Hasan Göray, sadece golcü özelliğini değil pasör özelliğini de pozitif kullanarak takımının forvetine canlılık kazandırdı. Kaptan Osman sert şutları ve bitirici vuruşlarıyla iki gol kaydetti ve takımını rahatlatan isim oldu. Bunun yanında takıma adaptasyonu her geçen hafta artan Hüseyin Kayalılar, savunmada Olgun ve Sami Ergazi takımın öne çıkan etkili isimleri oldular. Yönetimin camiayı yağa kaldırma hamleleri, takıma da olumlu yansımaya devam ediyor.

Lapta göbekte kapanarak ve topu özellikle Bonisov’la rakip yarı sahaya çabuk taşıyarak etkili oldu. Pozisyon da buldular. Maçın başlarındaki bu etkili oyuna karşın kaleci Fikri’yi geçemezken, devrenin sonuna doğru oyun hakimiyetini kaybetmeye başladılar. İkinci devredeki iki değişiklik de takımın gücüne pozitif yansımadı. Savunmada birebirde etkili olunamadı. Forvette Cevdet hareketliydi ve top taşıdı. Ancak Aleksandrov’la uyumsuzluk gol yollarındaki beklentiyi boşa çıkardı. Kanatlar neredeyse tamamen etkisiz kaldı. Sonuçta mevcut oyun anlayışıyla oyunu domine etme özelliği olan takımlara karşı yeterli olamayacakları sinyalini de vermiş oldular.

Utku Hamamcıoğlu çok iyi bir yönetim gösterdi. Pozisyonlara yakın olması, avantaj kuralını çok iyi uygulaması ve özellikle bu sezon hakemlere tavsiye edilen vücut dili kullanımını çok iyi yapması dikkat çekici artıları oldu. Yardımcıları ise özellikle ofsayt pozisyonlarında başarılıydılar.

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar