Hasan Ecer

Hasan Ecer

İdeal kadro düzeni bu olmalı

A+A-

Sezonun ilk puan kaybını kendi evinde Bağcıl'la yaşayan Yenicami, bu kez deplasmanda kaşı karşıya geldi.

Geçen haftaki mağlubiyetten belli ki önemli dersler çıkartmışlardır. Sahada görevini yapmayan futbolcu yoktu. Anlaşılan o ki, şampiyonluk yolunda ilerlemek istiyorsanız her maça gereken önemi verip hiçbir rakibi küçümsememek gerekir.

Dün ortaya konan oyun tatmin ediciydi. Gerçi Bağcıl’ın yabancılar konusundaki eksikliği Yenicami için avantaj sayılsa da, yine de Yenicami’nin geçen hafta mağlubiyetten çıkarttıkları dersler olmuştur. Bağcıl’ın yabancıları olmuş olsaydı da, sonuç değişmeyecekti. 

Belli ki, özellikle bu maç için, gerek mental ve gerekse fizik olarak Yenicami çok iyi hazırlanmıştı. Biliyorlardı ki, bu maçta kaybedilecek puan veya puanlarla, kendi ellerinde olan inisiyatif ve avantajın büyük bir bölümünü rakiplerine kaptırmış olacaklar.

Gerçekten Yenicami rakibini boğan bir oyun oynadı. Maçın başından itibaren sahanın her alanında rakibe pres yapan bir oyun anlayışı vardı. Bu oyun anlayışına karşı Bağcıl, 23 dakika dayanabildi. Adil'in nefis kafa golü ile Bağcıl direncini kaybetti. Arkasından Tansel’in fizik gücü ve zekasını kullanarak attığı gol, Yenicami’yi rahatlattı ve ikinci devre farkı getiren sonuç ortaya çıktı.

Gerçekten Bağcıl mevcut kadrosu ve kadro yetersizliği bakımından zaaflar yaşıyor. Federasyondan yabancılarla ilgili olumlu bir sonuç almaları çok zor. O yüzden mevcut kadronun genç takımdan takviye edilerek güçlendirilmesi ve oynayan oyuncuların da cezalı duruma düşecek hareketlerden kaçınıp, sakatlanma konusunda daha dikkatli olmaları gerekecek.

Eldeki imkanları düşündüğümde, Hasan Besim ve İltaç Karayel hocanın tecrübelerini ortaya koyarak, takımlarını düzlüğe çıkarmak zorundadırlar. Eğer enerjilerini federasyon ile mücadeleye ayırırlarsa takımı çok zor günler bekleyebilir. O yüzden bir an önce mevcut kadronun moral motivasyonunu yükseltip, aralarına takviye yapacakları gençlerle takımlarını düzlüğe çıkarmalıdırlar.

Yenicami dün ideal tertiple oynadı. Geride Serkan-Serhan ikilisi, sağda Adil, solda Neval, ortada Peter, Ünal, İbrahim, Behiç ve ileride Cedric ve Tansel. Haftalardır ısrarla üzerinde durdum ve Yenicami’nin ideal dizilişinin bu olması gerektiğini vurguladım. Behiç ve Halil Turan değişikliği de yerinde yapılmış bir hamleydi.

Yine vurguluyorum ki, Yenicami’nin mevcut kadrosu içerisinde ideal diziliş budur. Özellikle orta sahadaki olumluluk, takımın hem ofans ve hem de defansta hatayı en az seviyeye düşürmelerine neden oldu.
Özellikle Ünal mükemmel oynadı. Sahanın her bölgesinde topa müdahale etti, rakibe göz açtırmadı ve kazandığı her topu oyuna olumlu soktu. Adil tek kelime ile mükemmeldi. Bir savunma oyuncusu olmasına rağmen, ofansif açıdan takıma kattığı olumluluk takdir edilecek nitelikteydi.

Maçın ikinci devresi tamamen Yenicami’nin kontrolünde geçti. Direnç ve moral motivasyonlarını fark açıldıktan sonra kaybeden Bağcıl'a karşı, sayısız gol pozisyonunu harcadılar. Özellikle Cedric'e gol attırma sevdaları, pozisyonların harcanmasına ve attıkları gollerin daha fazlasını kaçırmalarına neden oldu.

Sonuç olarak, geçen haftaki mağlubiyetin takım üzerinde olumlu etki yaptığını gördük. Her maça gereken önem verilir ve ideal kadro ile maçlara çıkılırsa, sonuç ortadadır.

Bu yazı toplam 1789 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.