Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Hatalar zinciri

A+A-

Doğan Türk Birliği futbolcuları, şampiyonluk umutlarını tüketince, sanırım motivasyon eksikliği yaşadılar. Kenan’ın sakatlığı, Billy’in cezası elbette Doğan’ı etkiledi ama böyle hatalar yapan futbolcularla maç kazanmaları da olası değil.

İlk yarıda, Ali Savaşan, Hascan’ın orta sahada pas yapmasını engelleme düşüncesi ile oynadı, ancak beceremedi. Hascan, çok rahat bir pozisyonda topu Doğan arka direğine kesti, Keita bu ikramı çevirmeyerek kafa ile golü attı.

Doğan orta sahasında oynayan Ali Akbulut ile Doğukan da pas hataları yapınca, Yenicami sazı eline aldı, ilk yarı neredeyse tek kale maç oynadı. Halil Turan ve Aydın da müsait pozisyonları çerçeveye gönderemeyince, Doğan ilk yarı sonunda soyunma odasına yenik gitmek zorunda kaldı.

İkinci yarıya, Keita karşısında etkili savunma yapamayan ve ağır kalan Afün’ün yerine aksayan orta sahayı düzeltmek amacıyla Sercan oyuna alındı, Ali Savaşan stopere geçti, Ahmet’le birlikte daha organize savunma yaptılar. Sakatlanan Salih’in yerine de Hamit girdi, sağ kanatta oynayan Aydın, Salih’in yerine savunmanın soluna, Hamit ise sağ kanata geçti.

Değişiklikler Doğan’da etkili oldu. Savunmada daha organize olan, orta sahada da top kazanmaya başlayan Doğan, Yenicami kalesine gelmeye ve pozisyonlar bulmaya başladı. Eşitliği yakalamaya uğraşırken, Doğukan öyle bir hata yaptı ki, maç orada koptu. Doğukan, orta sahadan Doğan yarı sahasına atılan topa müdahale etmediği gibi, arkasından gelen Keita’ya topu kaptırdı, kaleci Cem de Keita’dan çalımı yiyince, maç orada bitti. Caner Hoca’nın arka arkaya yaptığı değişikliklerle genç oyuncular sahaya sürüldü ama son dakikalarda bir gol daha yemekten kurtulamadılar.

Yenicami, galibiyeti hak eden bir futbol oynadı. Savunmada az hata ile oynayan, orta sahada top kazanan ve Hascan gibi bir top ustası ile ileride Keita’ya pozisyonlar hazırlayan bir takımın Keita gibi, arkası dönük topa sahip olan, hemen tüm hava toplarını kazanan, sürekli yer değiştiren, topla çok hızlı rakip alana gidebilen ve çerçeveyi bulmakta zorlanmayan bir forvetiniz varsa, gol atmanız zor olmuyor. Özellikle Hascan’la onun pas trafiğini izlemek insana keyif veriyor.

Koray da sağ kanatta takıma çok katkı koyuyor. Yenicami, ilk yarıda ısrarla sol kanattan, yani Asrın ile oynamak düşüncesinde ısrar etmeseydi, sanırım ilk yarıda soyunma odasına daha farklı sonuçla gidebilirdi.

Doğukan’ın hatası, Keita’nın ısrarcılığı ile fark ikiye çıkınca, Ulus Nasıroğlu genç oyuncuları sahaya sürmeye başladı. Önce sarı kartı olan Koray’ın yerine Fırat, sonra da Hasan Ulukök, Berkem, Mehmet Ali ve Ali Üçtaş oyuna girdiler.      

 

Bu yazı toplam 703 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar