Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Güreş Tarihi-1

A+A-

Ülkemizde de yıllardan beridir hatırı sayılır izleyici kitlesi bulunan güreş dünyanın en eski spor dallarından biridir. Ülkemizde güreşin geçmişine değinmeden önce, bugünkü yazımızda güreşin tarihine bir bakalım. 1973 yılında yayımlanan “Serbest Güreş” kitabında Serbest Güreş Antrenörü Muharrem Atik güreşin geçmişini şu satırlarla kaleme aldı:

“Güreş en eski spor dallarından biridir. Geçmiş asırlarda güreşin çeşitli milletler tarafından tatbik edilmiştir. Daha eskilerde güreş sporunun yüksek seviyeye eriştiği birçok tarihi belgelerden anlaşılmaktadır. Eski Mısır’da güreş sporunun tatbik edildiği ve sevildiği M.Ö. 1600 yıl Beni Hasan Mabedi duvarında çizilen, güreş oyunları şekillerinden anlaşılmaktadır. Bugün eski Çin’lilerde ve Pers’lerde de güreş sporunun yapıldığına dair tarihi belgeler mevcuttur. Eski Yunanlılar tarafından güreş sporunun sevildiği ve yapıldığına dair birçok belgeler ve güreş sporuna yer veren eserlere de rastlanmakta. Eski Yunanlıların fiziki gelişmeye fazla önem vermeleri nedeniyle güreş sporundan fazlası ile faydalandıkları bilinmektedir. M.Ö. 776 yılında yapılan ilk Olimpiyat Oyunları’nda güreşe yer verilmesi ve hele onun bir final sporu olarak kullanılması daha o çağlarda eski Yunanlılar tarafından bu spora ne kadar önem verildiğini açıklıkla göstermektedir. Hristiyanlığın hüküm sürdüğü orta çağlarda Olimpiyat Oyunlarının yasaklanması ile birçok sporlar gibi güreş sporu da büyük darbe yemiştir.       

Bugünkü çağın modern Greko-Romen güreşi 1848 yıllarında Fransa’da tatbik edilmeye başlanmıştır.

1896 yılından beri sistemli olarak yapılmakta olan Olimpiyat Oyunlarında güreş sporu devamlı olarak yer almaktadır.

Uluslararası Amatör Güreş Federasyonu (FILA), 1921 yılında kurulmuştur. İlk Başkan İsveçli Eniar Rober’dir. 1921 yılında ilk defa Greko-Romen stilde Dünya Birinciliği, 1924 yılında ise Avrupa Birinciliği tertiplemeye başlamıştır. Serbest stilde ise Avrupa Birinciliği 1929’da, Dünya Birinciliği 1950 yılından beri tertiplenmiştir. 1968 yılından bu yana ise Jünyörler Dünya, Avrupa Serbest ve Greko-Romen Güreş Birincilikleri tertiplenmektedir. 1972 yılı FILA kararına göre 1973 yılından itibaren Dünya Minikler Güreş Birincilikleri tertiplenecektir. Bütün bunlar güreşin Milli bünyelerde ve uluslararası arenada gittikçe artan bir değer kazanmasını anlama işaretidir.”

Bu yazı toplam 390 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar