Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Gerilim ve stres Mormenekşe’ye yaradı

A+A-

Play-out çizgisinin üzerinde kalma mücadelesindeki Mormenekşe stresli çıktığı maçta, keyif haftaları yaşayan Çetinkaya’yı yenerek rahat bir nefes aldı. Maça savunmaya önem vererek başlayan kırmızı yeşilliler, özellikle rakibinin en etkil olduğu göbeği kapatarak, erken bir gol yememe anlayışıyla oynadı. Başardılar da.
Ancak penaltıdan sonra ikinci golü bulabilseler, mevcut stresi üzerlerinden atacaklardı. Bu olmadı. Kontrol edilemeyen Musa Şanlıer’in iki süper golü, evdeki hesabı Mandrez’de bozdu. Bu dakikadan itibaren hücuma daha kalabalık gitmeye başlayan Mormenekşe, pozisyon da bulmaya başladı. İkinci golde iki hakemin de Sami Yahat’ın topu elle oynamasını görememesi nedeniyle gelen golle oyuna yine ortak olan kırmızı yeşilliler, devre bitmeden bir Cemil Awwad penaltı golüyle daha öne geçtiler.
İkinci devrede Kenneth gerginliğiyle rakibinin hücumdaki etkinliğini ve ikili mücadelelerdeki gücünü azaltan takım, hücumda daha fazla etkili olurken, önemli pozisyonlardan yararlanamadı. Ancak yine duran toplardan rakip kaleyi zorlamayı başardılar. Sonuçta, maçın başarılı isimlerinden Hasan Piro’nun Pedro’nun serbest atış şutunda topu kontrol edememesini fırsatçı bir şekilde değerlendiren Mehmet Fuat, maça son noktayı koydu.
Kaan Güder, Fehmi, Pedro ve Hasan Mani sahanın iyilerindendi. Bu galibiyet, Mormenekşe’ye son iki hafta öncesinde rahat bir nefes aldırdı. Kritik bir üç puan ve sıralamada yedinci sıraya kadar yükselmeleriyle son iki haftaya daha az stressiz giriyorlar. Ancak saha içinde hem rakiple, hem hakemle, hem de kendi kendilerine yaşadıkları gerilimler, Eralp Şerifoğlu’na zor anlar yaşattı. Olası kart cezası, zaten dar olan kadroyu daha da zora sokabilirdi.
Çetinkaya pozitif oyununu stressiz bir şekilde sahaya yansıttı. Musa’nın artan performansı ve golleri, maça kalite ve heyecan kattı. Hasan Piro ise kalesinde gördüğü gollere ve son goldeki hatasına rağmen, kritik kurtarışlar yaptı. Hücumda beklenen etkinlik ikinci golden sonra devam etmedi. Kenneth ve Batshi’nin oyuna katkısı çok olmadı. Savunma fazla pozisyon verdi. Ancak oyun anlayışı itibarıyle sezonu kapatmış bir takım izlemiş desek yanlış olmazdı.
Hakan Muhtaroğlu, Sami Yahat’ın golünde bu oyuncunun elle oynamasını göremedi. İkinci penaltıda yardımcısı Fatih Bardakçıoğlu’na danışmasına karşın Çağakan yerine Talat Dağer’e sarı kart verdi. İkinci devrede Kenneth’in Ahmet Arıtaş’a topsuz alanda yaptığı hareketi ne Muhtaroğlu ne de Bardakçıoğlu göremedi.

Bu yazı toplam 1033 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar