“Gençlerimize destek verin”

“Gençlerimize destek verin”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Türkiye spor takımlarına çağrı yaptı

A+A-

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu Türkiye takımlarına, Kıbrıs Türk futbolu ve sporu üzerindeki izolasyon ve ambargoların aşılabilmesi için işbirliği ve desteği artırmaları yönünde çağrıda bulundu.

Ertuğruloğlu, özellikle Türkiye futbol takımlarının ülkemiz futbol takımları ile dostluk maçı başta olmak üzere aralarındaki sportif işbirliğini artırmasının, ambargoların kaldırılması ve ülke gençliğinin motivasyonunun artması bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

 

“Ambargolardan en fazla gençler etkileniyor”

Ülkemiz üzerinde uygulanan haksız ve insanlık dışı izolasyon ve ambargolardan en fazla gençlerin muzdarip olduğuna dikkat çeken Ertuğruloğlu Türkiye’nin desteğiyle bu kısıtlamaların belli bir dereceye kadar aşıldığını, tüm bunlara rağmen Türkiye ile işbirliğinin artarak sürdürülmesinin önem arzettiğini ve beklendiğini belirtti. Ertuğruloğlu bu kapsamda, Kıbrıs Türk gençliğinin uluslararası spor müsabakalarına katılımlarda ciddi ambargolara tabi olmasının motivasyon eksikliği yarattığını ve Kıbrıs Türk sporunun gelişiminin ve gençlerin spor aktivitelerine yönelimlerinin kısıtlandığını ifade etti.

 

“Türkiye takımlarından daha fazla destek bekliyoruz”

Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının yıllardır süren müzakere sürecinde ambargolarla da mücadele etmeye devam ettiğini ve bu şekilde 50 yılın kaybedildiğini, öte yandan bu şartlarda özelde gençlerimiz genelde halkımızın daha fazla zamanının çalınmasının, geleceğinin izolasyonlara hapsedilmesinin mümkün olmadığını belirterek, bu konuda uluslararası camianın üzerine düşen ahlaki ve hukuki sorumluluğu omuzlamasının vaktinin çoktan geldiğini hatırlattı. Uluslararası alanda bu beklentimizi sürdürürken Kıbrıs Türk sporuna gençlerimizin aidiyet hissetmesi, ülkelerine olan sevgilerinin perçinlenmesi için motivasyona ihtiyaç duyulduğunu, bu noktada  kendi spor camiamızın yanısıra Türkiye'nin spor kulüplerinden de haklı beklentilerimiz olduğuna işaret eden Ertuğruloğlu, şöyle devam etti: "Türkiye futbol takımları ve diğer branşlardaki spor takımları, Türkiye tarafından resmi olarak tanınmasa da Güney Kıbrıs takımları dahil tüm branşlardaki spor takımlarıyla uluslararası alanda dostluk maçları dahil müsabakalara çıkmaktadır. Ancak Kıbrıs Türk takımları ile dostluk maçına bile çıkılmaması, gençliğimizi ve halkımızı derinden yaralamakta, güvenini sarsmakta ve motivasyonunu kırmaktadır. BM iyi Niyet Misyonu çerçevesinde sürdürülen Kıbrıs müzakere sürecinin bittiğinin açıklandığı bu yeni dönemde Türkiye spor takımlarından KKTC sporuna daha fazla destek bekliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde büyük bir taraftar kitlesine sahip takımların KKTC futbol takımları ile dostluk maçı yapması ilk aşamada sporla uğraşan gençliğimizi cesaretlendirecektir. Spor alanındaki işbirliğinin artırılması özelde Kıbrıs Türk sporu genelde ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak, ülkemiz üzerinde uygulanan insanlık dışı ambargolara karşı sesimizin uluslararası platformlarda daha güçlü duyurulmasına vesile olacaktır. Bu noktada, diğer tüm alanlardaki koşulsuz işbirliğimiz ve ilişkilerimiz de düşünüldüğünde, Türkiye spor kulüplerinin bu beklentimize hassasiyetle cevap vereceğine, desteklerini artıracaklarına olan inancım tamdır."

Bu haber toplam 1371 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler