Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Geçmiş zaman olur ki…

A+A-

Songuç (Kürşad) Abi paylaştı sosyal medyadan, Cirit Hisarı Sahası’ndan sıradan bir maç diye. Tribünler dolu, hisarın üstü dolu, arabalarla gelen insanlar, saha çizgilerinin çevresi dolu. Toprak sahada, futbolun tozu dumana katıldığı yıllardı, maddiyattan çok, maneviyatın güçlü olduğu yıllar. Fotoğrafa baktıkça, hey gidi günler diyerek iç geçirmeye başladığımız yaşlardayız artık.

Bir de Kıbrıs Enformasyon Dairesi’nden Kıbrıslı Türklere ait görüntülerin alınmasıyla izlediklerimiz var ya, iç geçirmekten alamıyorsunuz kendinizi.  

            O tribünler tıklım tıklım, hem de sadece futbol değil, sportif gösterilerin tamamında.

            Müsabakaları izlemeye gelen insanların giyiminden kuşamına, spora ve sporcuya saygısından, gönül bağına kadar her bir şeyin güzelliği daha başkaydı.

            Şimdi o güzellikler sadece siyah-beyaz fotoğraf karelerinde kaldı.

cirit.jpg

***


“Ülke futbolunun çok sorunu var”

            Yenidüzen’den Hüseyin Özbarışcı Geleceğin Yıldızları ile konuşmaya devam ediyor. Ciddi bir bellek oluşturuyor bu söyleşiler. 9 Temmuz tarihli gazetede konuğu Şampiyon Mağusa Türk Gücü’nün genç futbolcusu Abdülaziz Köse oldu.

            19 yaşındaki futbolcunun gelecek hedefi Türkiye’de ve Avrupa’da top koşturmak. Ah Abdülaziz’im ah! Senin gibi daha nice genç kramponun hayallerini süslüyor bu, daha önce yazdık, yine yazıyorum. Bu gerekçe bile, ülke sporunun önünün açılması için girişimler yapılmasına değer. Sırf gençlerimiz, dünya ile boy ölçüşmek istediler diye, bu ülke sporunun önünün açılması gerekiyor.

            “Ülke futbolunun sorunları nelerdir?” sorusuna şu cevabı veriyor, başarılı genç yetenek:

            “Bana göre ülke futbolunun çok sorunu var. Sayacak olursam; altyapı eksikliğimiz en başta gelir. Sayılı kulüplerimiz maalesef altyapıya önem veriyor. Bu da yetenekli birçok arkadaşımı futboldan uzak tutuyor ve gün geçtikçe futbolumuz kötüye gidiyor. Çünkü alttan gelen yetenekli futbolcular olmazsa, futbolumuz ileriye gidemez. Benim büyüklerimden istediğim, çok sevdiğim ülke futbolunun temelleri sağlam bir şekilde altyapıları kurularak ilerisi için sağlam temeller inşa etmeleridir. Bunu eğer başarırsak hem yetenekli birçok genç arkadaşı ülke futboluna kazandırmış oluruz, hem de önümüzdeki yıllar için umutla futbolu geliştirmek için olumlu düşüncelerimiz olur. Daha sonra ambargoların kaldırılmasıyla dışa açılmalarda biz yetenekli gençler ülkemizi yurt dışında başarılı bir şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

            Bunlar bir genç futbolcunun gözünden, futboldaki sorunlar. Bunları aşmak da yönetenlere, idarecilere düşer.

***


“Ronaldo + Messi= Pele”

Brezilya, futbolcu fabrikasıdır. Futbol tarihi boyunca birçok önemli yıldızı futbol arenasına çıkartan Brezilya futbolunun, en önemli yıldızlarından olan Tostao’dan, Ronaldo ile Messi’yi, diğer bir Brezilya efsanesi Pele ile kıyaslaması istendi.

            1970 Dünya Kupası’nı kazanan takımda forma giyen Tostao, net konuştu ve “Ronaldo ve Messi, Pele ile kıyaslanamaz bile” dedi.

            Futbol tarihine baktığımızda hep Pele ile Maradona kıyaslanmış, son yıllarda Ronaldo ve Messi’nin bu iki ismi geride bıraktığı iddia edilmişti. Ancak Tostao aynı fikirde değil ve “Bence Pele, herkesten daha iyiydi. Bana göre bir kıyaslama yapılamaz. Pele bir forvetin sahip olabileceği her özelliği taşıyordu, komple bir oyuncuydu. Bir tane bile kusuru yoktu” dedi.

            Bununla da kalmadı ve Messi ve Ronaldo’nun futbolculuğunu yorumladı.

            Tostao, Messi için “Messi, muhteşem bir oyuncu ama topa Pele gibi kafasıyla vuramıyor, onun gibi her iki ayağıyla da şut çekemiyor. Pele’nin yaptığı hareketleri yapamıyor” derken, Ronaldo içinse “Cristiano Ronaldo fevkalade bir futbolcu ama Pele’nin yeteneklerine sahip değil. Onun gibi harika paslar atamıyor. Ronaldo ve Messi’nin yeteneklerini bir araya getirip bir karma yaparsanız ancak o zaman Pele ile kıyaslanacak bir futbolcunuz olabilir” açıklamalarında bulundu.

            Yorum sizin, bir efsane diğer 3 efsaneyi böyle yorumluyor.

            Kim ne derse desin ben Messi’den yana kullanırım oyumu.   

            Baksanıza adam yine gol krallığını zirvede tamamladı. Belki Barca şampiyon olamadı ama, Altın Çocuk Messi, üst üste 4’üncü, toplamda 7’nci kez bu unvana sahip oldu.

ronaldo.jpg

Bu yazı toplam 2157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar