Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Essien’in adı bile yeter

A+A-

Kıbrıs Gazetesi yazdı, Girne Halk Evi’nin Michael Essien ile ilgilendiği haberini. Bu iddia bile heyecanlandırıyor sporseverleri. Bunu konuşmak bile kalp atışlarımızı hızlandırıyor. Geçmişte Lua Lua gibi, Ceyhun Eriş gibi yıldızları izlerken alacağımız keyfi, bu transferin gerçekleşmesi ile de alacağımızdan eminim.

            38 yaşındaki yıldız futbolcuyu anarken aklıma konsol oyunlarındaki futbol oyunları geldi. Futbol takımı oluştururken, orta sahaya mutlaka Essien’i transfer eder, sezona öyle başlardım. Zaten kariyerine baktığımızda Lyon’da parlayan kariyeri, 10 sezon boyunca Chelsea’de devam etmiş ardından da Real Madrid ve Milan’a yolu düşmüştü. Her gittiği takımda bir istikrar sembolü olan Essien, şampiyonluklar yaşamış, kupalar kazanmıştır.

            İçe kapalı futbolumuzun böylesine transferlere ihtiyacı olduğunu düşünenlerdenim. Essien’i yeşil sahalarda izlemek için yüzlerce (keşke binlerce, hatta onbinlerce diyebilseydim) taraftar tribünleri doldururken, sahada onunla birlikte forma giyen takımdaş ve rakip futbolcular için de çok önemli bir deneyim ve tecrübe olacaktır. Bir de genç futbolcular için, Essien ile antrenman yapmak, onunla birlikte forma giymek, gelecekleri açısından çok da önemli bir deneyimdir. Muhakkak ki bu deneyim de, ülkemiz sporuna kazandıracaktır. 

            Bu işin sportif kanadı, bir de tanıtım ayağı var. Bu gibi yıldızların ülkemize gelmesi, ülke tanıtımı açısından da çok önemli bir kazanımdır. Bu yazıyı yazarken, merağımdan girip baktım Essien’in Instagram hesabına, 1,4 milyon takipçisi var. Yani yıldız futbolcunun buradan yapacağı bir paylaşım 1 milyonu aşkın takipçiye de ulaşacak eş zamanlı olarak. Para versek bu tanıtımı yapamayız. O yüzden ibrelerimizi bu yıldız isimlere yönlendirmeli ve onların tecrübelerinden faydalanırken, dışarıya da sesimizi bu girişimlerle duyurmalıyız.

essien.jpg

***

Mevlit ve ekibinin vizyonu

            Basketbolun çiçeği burnunda başkanı Orhun Mevlit, başkanlık seçimine girmeden önce vizyonunu paylaşmıştı. Şimdi gözler artık bu vizyonda ve “yapacağım” dediklerinde. Basketbol camiası ve sporseverler, basketbolun daha ileriye taşınabilmesi için Mevlit ve yönetiminin vizyonu yolunda atacağı adımları gözlemleyecek.

            Vizyonun satır başları:

  • Üniversite liginin yıla yayılması ve gece oynanması.
  • Altyapıların geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması.
  • Temmuz’un 15’inde ligin statüsünün belirlenmesi ve takımların hazırlıklarını ona göre yapması.
  • Yaş gruplarının ileriye taşınması.
  • U-20’nin olması.

mevlit.jpg

***

İlk otomobil yarışı

Burçin Aliusta, “Antikacı” da otomobiller ile ilgili her hafta farklı bir konuyu sayfalarına taşıyarak bizlere ışık oluyor. Okurken keyif alıyorum, zaman zaman da şaşırıyorum. 18 Temmuz 2020 tarihli Kıbrıs Gazetesi’ndeki sayfasında ilk otomobil yarışını kaleme aldı Aliusta.

Meraklısı için bazı bilgileri buradan paylaşmak istiyorum.

İlk otomobil yarışı 1894’ün 22 Temmuz’unda Fransa’da Paris-Rouen arasında yapıldı. 80 kilometrelik bu yarış, bir güvenilirlik denemesiydi ve yarışı saatte 16,4 km hızla giden bir otomobil kazandı.

Grand Prix yarışları ise 1920’lerde ve 1930’larda gelişti. Özel pistlerde gerçekleşen bu yarışlar zaman zaman kapatılan karayollarında da yapılıyor.

 

***

 

Pirlo yeniden Juve’de

 

            Başlığa aldanıp da sakın, yıldız futbolcunun yeşil sahalara dönüp de 21 numaralı formayı sırtına geçirdiğini sanmayın. Evet, yeşil sahalara çıkacak Pirlo ama bu kez teknik patron olarak.

            İtalya’nın futbol tarihinde yetiştirdiği en iyi futbolculardan biri olarak gösterilen Andrea Pirlo, Juventus’un 23 yaş altı takımının başına getirildi.

            İtalya’da İnter, Milan, Juventus gibi takımlarda forma giyen, futbolculuk kariyerinin son yıllarında Amerika MLS Ligi’nde New York City forması terleten yıldız futbolcunun tecrübeleri, şimdi Juventus’lu gençlerle buluşacak.

pirlo.jpg

Bu yazı toplam 1869 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar