Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Enteresan maç

A+A-

 


Enteresan bir maç izledik dün Canbulat’ta. Yedi gol. Ayrıca Gençler Birliği’nin deplasmanda elde ettiği farklı bir skor. İkinci devrede henüz galibiyeti olmayan Gençler Birliği’nin ilk galibiyeti ve bu galibiyetin Mağusa Türk Gücü’nün sahasında bu sezonki ilk mağlubiyet ve puan kaybı olması. Şampiyonluk hedefindeki Mağusa Türk Gücü, “Hisar”da kazanmanın istikrarını yakalamıştı. Ancak, dün olmadı.

***

Henüz ilk devrede ve kalecisinin oyun dışı kalmasıyla 10 kişi kalmanın dezavantajını yaşayan Mağusa Türk Gücü, iki farklı mağlup duruma düştükten sonra sıkıntıdan kurtulamadı. İkinci devrenin başında rakip kalede biraz etkili olsalar da sarı yeşilliler dakika dakika oyundan düştüler. Erol’un oyun dışı kalmasıyla savunma anlamında tamamen oyundan koptular. İkinci penaltı kesinlikle penaltı değil. Yanlış karar. Ancak, kalesinde gördüğü golden sonra hücuma cesur ve arzulu bir şekilde çıkan ve maça kazanmak için geldiğini oynadığı oyun ve mücadeleyle gösteren bir Gençler Birliği vardı. İkinci penaltıya kadar oyunun tek hakimi oldular. MTG’nin savunmasındaki ciddi boşlukları pozitif değerlendirdiler. Fırsatları doğru kullandılar. Sahanın tamamına yayılırken, çabuk ve hızlı hücumlarla etkili oldular. Kazanmaları halinde zirveyi yeniden yakalayacak olmalarının bilincinde oynadılar. Enteresandır, stada yaklaşık bir saat önceden gelip, daha A2 maçı oynanırken, kale arkasında ısınmaya başladılar. Sentetik zeminin ağırlığını ikinci devrede hissederek tempoyu biraz düşürdüler, ancak oyunun kontrolünü kaybetmediler. Çok önemli bir üç puanı kazanırken, zirveye adeta yeniden tutundular.

***

MTG’de ise hava biraz bozuldu. Gerçi yönetim ve camia anlamında sıkıntı yok. Taraftarlar dünkü maçta biraz gergindiler. Son bölümde sahaya pet şişe de atıldı. Ancak tepkiler ağırlıklı olarak hakeme yönelik oldu. Lig henüz bitmedi. Üstelik kupada çeyrek final maçları var. Görülecek ekstra kartlar zaten yedek kulübesi açısından eksikliği olan takımı daha da zora sokabilir. Serkan Durmaz, iyi bir yönetim göstermedi. Sertleşen oyunda faullerde dengeyi sağlayamadı. Kritik hatalı kararlar verdi. Özellikle G.Birliği’nin ikinci penaltı pozisyonu. Bundan sonraki maçlar daha çetin geçecek. Hakemlerimizin, temposu yüksek  ve gerilimli maçla yöneteceği aşikardır. Bundan dolayı en iyi hakemlerin, en zor ve çetin maçları doğru yönetebilen hakemlerin olacağını vurgulamak gerekir.

Bu yazı toplam 965 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar