Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Enteresan bir maç

A+A-

Süper Lig’e yükseldiği iki yıl önceki kadrosunun neredeyse tamamına yakınının başka takımlara veren GHE, karşılaşmanın ilk yarısında öyle bir futbol oynadı ki; bırakın Süper Lig’i, Birinci Lig’de bile sahadaki 11 ile maç kazanamazdı.

Kaleci Feyyaz yer almasını bilmiyor. Karşıdan gelen topları elinden kaçırmakta rekor kırdı. Savunma, kanatlardan gelen Bekir ve Cemal Yaşınses karşısında komik duruma düştü. Göçmenköy, ilk yarıda bu denli kötü bir takımı yakalayınca, haliyle sanki ligin en iyi takımlarından biri gibi oynadı. Golü de erken bulunca, sayısız pozisyonlar yakaladı.

Bekir, topla fazla oynamasa, Hassan Lokman daha dikkatli olsa, ilk yarıdan farkı yakalamaları işten bile değildi.

GHE’nde ise, yeni transfer Chibuzar öyle yalnız kaldı ki, içinden herhalde “Ben nereye geldim” dedi. İlk şutları 30. dakikada köşe atışından Yankı ile geldi. Anlayın yani; kaleci Ali Duvarcı belki de hayatının en rahat ilk yarısını oynadı GHE karşısında.  

İkinci yarıya, sol bekte aksayan Mehmet Erfenike’yi çıkarıp yerine adaşı Alpay'ı monte eden, forvet arkasında ilk yarı yalnız kalan, bu nedenle de topu kendi kullanırken rakiplerine kaptıran Yankı yerine de Ümit’i alarak başlayan Girne Halk Evi, sanki bambaşka bir takım gibi oynamaya başladı.

Tabi, teknik kapasiteleri yeterli olmadığı için belki son vuruşları çerçeveye gönderemediler ama en azından top yapmaya, ileri taşımaya başladılar. Ümit itici güç oldu takımda. Samet de ona uyunca, takım Göçmenköy’ün üzerine gelmeye başladı. Esentepe’den alınan Kaan da oyuna girince, pozisyonlar buldular.

İlginç olan, karşılaşmanın 5. dakikasında öne geçen Göçmenköy, bu skoru 90. dakikaya kadar korumasını başardı ama 90’da, duran toptan Kaan’ın asisti, Ali’nin kafa vuruşu skora eşitlik getirdi. 90+5 de bu kez duran top kullanan Göçmenköy Mehmet’le tekrar öne geçti.

Bir başka ilginç olan şey de, ligin ilk maçında bu kadar çok sayıda futbolcunun ayak çekmesi nedeniyle yerde kalmaları ve tedavi görmeleri. GHE futbolcularından da ayağı çekenler oldu ama Göçmen bu konuda rekor kırdı. Hele hele daha oyuna gireli beş dakika olmuş Mert’in ayak çekmesi nedeniyle uzun süre yerde kalması gerçekten enteresandı.

GHE, Birinci Lig kadrosundan dokuz oyuncuyu başka kulüplere verdi. Üstelik bunların tamamı Süper Lig deneyimi olan futbolculardı. Dünkü kadroda ise; Samet, Yankı, sonradan oyuna giren Kaan ve Chibuzar hariç, hemen hepsi deneyimi az futbolcular. Bu kadro ile bence geldikleri gibi Birinci Lig’e dönerler. Geçen sezon futbol oynanacak düşüncesiyle çok iyi bir kadro kuran GHE Başkanı, herhalde hevesi kaçtığından olacak; tamamını ya sattı, ya da kiralık olanları tekrar takımlarına gönderdi. 

Göçmenköy belki son dakika golü ile kazandı ama bence onlar da hazır değil. GHE karşısında iyi bir ilk yarı oynadılar. Ancak, bu fizik ve teknik kapasiteleri yüksek olduğundan değil, GHE’nin çok kötü olmasından kaynaklandı.

Bu yazı toplam 1144 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar