Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

El freni Ertaç

A+A-

Son 15-20 yılın en kaliteli gol ayaklarından ve duran topların ustası Ertaç’ın, 39 yaşında ve iki yıl ara verdiği futbola dönmesini kim istediyse; bence hem ona, hem de Türk Ocağı’na büyük haksızlık etmiş, çünkü onunla takım 10 kişi oynuyor.

Ertaç, yaşı futbol için ilerleyen her futbolcu gibi fizik olarak düşüş yaşıyor. Maç boyunca 8-9 kez duran top kullandı, biri hariç diğerleri kaleye bile gitmedi. Takımını bir eksik oynatıyor. Topsuz oyunda yok, top geldiğinde de isteğini yapamıyor, bu da onu sinirlendiriyor. Bugün de önce hakeme kızıp topu dışarı vurdu sarı kart gördü. Ocak tribünlerindeki taraftarları ile ağız dalaşına girdi, ikinci sarı ile oyun dışı kalıp zaten mağlup durumda olan takımını 10 kişi bıraktı. Birileri ona söylemeden ya futbolu bırakmalı, ya da sonradan, gücü yeteceği oranda girip katkı yapmalı takımına... Bu zor kararı onun dışında gerçekleştirecek biri yok Türk Ocağı’nda.  

Türk Ocağı’nın bu denli kötü sonuçlar alacak bir kadrosu yok ama Candy hariç rakip ceza alanında topla buluşan tüm futbolcular topu vermek için Ertaç’ı aradıklarından yakalanan fırsatlar heba oluyor. Candy, teknik, çabuk, birebirde kolay adam geçen bir futbolcu, ancak fizik gücü zayıf olduğu için rakip savunmanın arasından çıkamıyor.

Doğukan, çok çalışkan, üretken bir futbolcu ama Ertaç’ı aramaktan topları istediği gibi kullanmakta zorluk çekiyor. Remzi, topla buluşmakta zorlanıyor, haliyle o da sinirli davranışlarda bulunuyor.

Savunma bugün görevini yaptı, ancak Hasan’ın uzaktan nefis golünü önlemeleri olanaksızdı. Yunus çıkana kadar sağ kanadı hem defansif, hem de ofansif anlamda kullandı. Bilal, savunmanın sigortası olarak yerden ve havadan mücadele etti.

Küçük Kaymaklı, isim bazında hiç de kötü bir takım değil. Kaleci Raif, risk aldığı pozisyonlarda gol yemiyorsa, kendisini şanslı hissetsin. Bahadır ve Mehmet Kaygısız savunmada başarılı bir futbol ortaya koydular. Bahadır’ın, Candy karşısında zorlanması, kendisine iki sarı kart getirdi. Tuğrul’un yerine son anda kadroya giren Sena iyi bir futbolcu. Aynı şekilde ikinci yarıda Muhammet Nazik’in yerine oyuna girip gol atan 18 yaşındaki Hasan da öyle.

K. Kaymaklı, genç oyuncularını ikinci yarıda korkmadan sahaya sürerek onlara güvendiğini gösterdi. Hasan dışında Mehmet de, Hasan da, Yaşar da takıma gelecekte katkı verecek futbolcular olacak.

İki takımdaki yabancı futbolcular Candy ve Felix dışında tekniği yüksek futbolcu yok desek, haksızlık etmiş sayılmayız. Topu kazanan ileri göndermek istiyor ama top arkadaşları yerine rakibe gidiyor. Doğru dürüst kaleye şut çeken yok. Üç pas yapamıyorlar. Doğru dürüst kanatları kullanamıyorlar. Böyle futbol da açıkçası ne izleyene, ne de bize zevk vermiyor.         

Bu yazı toplam 1519 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar