Necmi Belge

Necmi Belge

Dimitris Vasiliou olayı ve KOP

A+A-

FIFA gözetiminde, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) arasında iki yılı aşkın Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonu dev adımlarla yol alırken, bu süreci dinamitlemek isteyen kesimlerde Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum olsun boş durmuyor.
Bu olaya önce, Kıbrıslı Rum fanatikler tepki koyarken, daha sonra Kuzey Kıbrıs’ta statükodan beslenenler ve ayrılıkçı, dünyanın tanımadığı KKTC’den nemalanan kesim de karşı çıkmaya devam etti.
Ne var ki, başta Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile yüzde sekseni aşan Kıbrıs Türk halkının ezici bir çoğunluğu bu misyona destek verdi.
Bu bağlamda, Kıbrıs Türk Futbol Federasayonu’na doğru bir kararla danışman olarak atanan, FIFA eski Uluslararası Dış İlişkiler sorumlusu ve 2015 FIFA başkan adayı Fransız Jerome Champagne ile atak üstüne atak yapan Başkan Sertoğlu 5 Kasım 2013 tarihinde, FIFA Başkanı Sepp Blatter’in tanıklığında Zürih’te Kıbrıs Futbol Federasyonu ile bir geçici anlaşma imzaladı.
Bundan sonraki süreçte Sertoğlu’na göre Ortaklık, bizim statükoculara göre KOP şemsiyesi altına girmek ama spor medyasının ezici bir çoğunluğuna göre Kıbrıs Türk futbolunun dünyaya açılması olarak yorumlanan bu geçici anlaşmanın hayata geçmesi bir türlü gerçekleşemedi.
Kendisi geçici anlaşmadaki maddelere sahip çıkmış gibi bu konunda, Kıbrıs Türk tarafından adım atılmasını bekleyen KOP Başkanı Koutsokoumnis, Kıbrıs Rum fanatiklerinden gördüğü baskı ile adeta ortadan kaybolduğu görüldü.
Bu konunda, son yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan Futbol Federasyonu başkanı Sertoğlu, KOP başkanı Koutsokoumnis’in adeta ortadan kaybolduğunu ne telefonlara, ne de atılan mesajlara yanıt verdiğini dile getirmişti.
Sadece, Koutsokoumnis kendisine geçici anlaşmanın birinci maddesinde belirtilen, KTFF’nin KOP’a üyelik başvurusunu yapmasını ve bunu olumlu veya olumsuz olarak tezekkür etmelerinin ardından diğer maddelere geçilebileceğini söylediğini aktardı.
Sertoğlu devamla, Kıbrıs Türkleri aynı çatı altında ortak olmak bir yana değil Kuzey Kıbrıs’ta, Güney’de bile futbol oynamak istemeyen başını APOEL, Apollon ile Anorthosis’in başı çektiği ırkçı, faşist spor kulüplerinin KOP başkanı Koutsokoumnis’i korkuttuklarını belirtti.
İşte bu ortamda birden ortaya Kıbrıslı Rum futbolcu Dimitris Vasiliou olayı ortaya çıktı.
Güney Kıbrıs’ta Omonia  Aradippu ile Omonia Orilenko takımlarında futbol oynayan 35 yaşındaki orta saha ve ön libero mevkilerinde yer alan Dimtris Vasiliou isimli futbolcunun Sertoğlu ile Koutsokoumnis arasındaki geçici anlaşmaya uygun olarak Değirmenlik Kulübü’ne transferi Güney Kıbrıs’ı adeta darmadağın etti.
Kıbrıslı Türkler ile bir bardak suyu bile paylaşmak istemeyen, bazılarına göre bir avuç Kıbrıslı Rum fanatikler Dimtiris’i vatan haini ilan ederken hatta, evini bile basarken, hiç de bir avuç olmadıkları görüldü. 
Bu baskı sonucu, Dimitris geçtiğimiz hafta Değirmenlik Spor Kulübü’nün Hamitköy ile oynadığı ilk maça “geleceğim” demesine rağmen gelemezken, geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan ilk idmana da gelemedi.
Belli oldu ki, Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında ortak futbol oynamaya ve Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonuna katkı koymak isteyen Dimitris şimdilik Rum faşistlerin baskısına boyun eğdi gibi ama, yarın ne olur bilinmez.
Bu noktada, KOP Başkanı Koutsokoumnis eğer samimi iseler devreye girmesi ve attığı imzaya sahip çıkması ve Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonunda büyük rol oynayan FIFA başkanı Blatter’in Kıbrıslı Rumlara geçici anlaşmayı hatırlatması gerekiyor.

-----------

Basketbol Federasyonu’nda kaos mu?
Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen Basketbol Federasyonu olağan genel kurulunda ikinci kez tek başkan adayı olan kişi seçilemedi.
Aslında, Okan Donangil Federasyonu olarak anılan altı yıllık başarısız  Basketbol Federasyonu’nun bir devamı olan Ertuğ Nasıroğlu’nun tek aday olarak seçilememesi, Okan Donangil Federasyonu’nun genel kurul tarafından onay verilmemesidir.
Ayak oyunları diye niteleyebileceğimiz oyunlar ile başkan adaylığı engellenen hatta, Başkan adayı Ertuğ Nasıroğlu ile taraf olmaması gereken Spor Dairesi Müdür Muavini Mustafa Sütçü tarafından küçümsenen Orhun Mevlit’in seçimden önce söylediği, “tek aday olsa bile seçilemeyecek” iddiası doğru çıktığı görüldü.
Spor Bakanlığı bir zamanlar Milli Eğitim ve Spor Bakanlığı iken, spor federasyonları kurullarında yer alanlara göz yumulurken, bu maddenin iki kez Orhun Mevlit için çalıştırılması manidardır.
Seversiniz veya sevmezsiniz Orhun Mevlit, Kıbrıs Türk basketbolunda bir gerçektir, bir değerdir. Aşırı heyecanlı davranışları ile zaman zaman basketbol kamuoyundan tepki gören Mevlit, bire bir konuşulduğunda aklı başında spor ve basketbol vizyonu mükemmel olan bir kişidir.
Yedi yıldır da, Kıbrıs’ta basketbolu birleştirme bağlamında Amerikan Büyük Elçiliği tarafından başta Trodos’ta olmak üzere, Güney ve Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar 4000’e yakın Kıbrıslı Türk ve Rum gençlere basketbol öğreten, basketbolu sevdiren bir hocadır.
Kendi siyasal düşünceleri doğrultusunda, Basketbol Federasyonu’na adeta çöreklenler, bir dönem bir başka, bir dönem bir başka partiden milletvekili olarak aday olanlar, basketbola siyaseti sokmaya devam ediyorlar.
Bu noktada, Orhun Mevlit’in enterne edilmesine rağmen, Basketbol Federasyonu genel kurulundan onay alamayanlar, şapkalarını öne alarak bir kez daha basketbol camiası neden bizi istemiyor diye düşünmelidirler.
Alınan duyumlara  göre, Orhun Mevlit’in grubundan olduğu söylenen eski basketbolculardan Miraç Çek 10 Ekim 2014 tarihindeki genel kurulda aday oluyor. Yani, konu Orhun Mevlit değil, basketbol camiasında Okan Donangil Federasyonu ve devamından memnun olmayan kulüpler var.
Son genel kurulda, bunların dört hayır ve iki çekimser dahil altı kulüp olduğu görülüyor. Peki, bu altı kulüp yeniden aday olan Ertuğ Nasıroğlu’na neden oy versin? Demek ki, yanlış giden bir şeyler var.
Bu altı yılda kadın basketbolunu bitirenler, kulüp basketbolunu minimize edenler, yani küçültenler, basketbol kulüplerinin kapanmasına neden olanlar, hangi iddia ile yeniden aday oluyorlar anlayamıyorum.
Yoksa, Basketbol Federasyonu’nunda bizim bilmediğimiz bir rant mı var?

Bu yazı toplam 660 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.