Hasan Ecer

Hasan Ecer

Değirmenlik ve KOP süreci

A+A-

Bir yılı aşkın bir süredir, KOP ile başlatılan yakınlaşma süreci, bugüne kadar bir çok toplantılar ve basın açıklamaları yapılmasına rağmen, maalesef bir arpa boyu yol ilerlemedi. Geçtiğimiz hafta Sertoğlu’nun “Tüm Kıbrıslılara Açık Mektup” adı altında yayınladığı açıklama, FIFA, KOP  ve ülke basınında önemli gündem olmuştur. Ne diyordu açıklamasında; “Altmış yıllık ayrılık sona ersin.”
Bu açıklamaya çok gecikmeden FIFA dan yanıt geldi. Bu olumlu açıklamayı desteklediğini ve bir an önce KTFF’nun, KOP’a üyelik başvurusunu yapması gerektiğini söyledi.
Bir kez daha vurgulandı ki, bu ülkede kalıcı bir anlaşmaya imza atılmadığı sürece, dışa açılımımız KOP üzerinden olacaktır. FIFA’nın yönetmeliklerinde, bir ülkede bir federasyonun tanındığı net ve açık bir şekilde ifade edilmiştir. O nedenle FIFA’nın çağrısının bu yönde olması doğaldır. Önemli olan bizim ne yapmak istediğimizdir. 
O zaman sayın Sertoğlu’nun yapması gereken, ülke gençliğinin önünü açmak istiyorsa, bir yıl önce imzaladığın metnin altını bir an önce doldurmaktır. Bunun da en önemli maddesi, KOP’a üyelik başvurusundan geçer.
Altmış yıllık haklarımızı geri istiyorsak, o kurum veya kuruluşun içerisinde olmamız gerekir.  Mücadeleyi ve haklarımızı ancak bu şekilde savunabiliriz. Yoksa dışarıda kalarak hak iddia etmemiz mümkün değildir. Sayın Sertoğlu “KOP sadece rumlara ait değildir, bizimdir de” diyorsanız, KOP’un içerisinde görev alıp haklarımızı savunmanız gerekiyor. Bunun da yolu üye olmaktan geçer.
Haa, eğer KOP’a üye olmayı kabul etmeyeceksek, bunu da net ve açık bir şekilde vurgulamanız gerekir. Gençlere umut vererek, onları heycanlandırmak yanlış olur. Kısacası açıklamalarınızda, son çizginizin ne olduğunu belitmeniz gerekir. Topu taca atarak maçı oyalamanın bir faydası yoktur. Önemli olan, oyunu,Kıbrıs Türk gençliğinin lehine  sonlandıracak hamlelerle, net ve kesin tavrınızı ortaya koymalısınız.
Bu gün Değirmenlik Spor Kulübü’nün yapmış olduğu cesaretli girişimi takdir ediyorum. Bir çok zorlukları göze alarak, hatta kendilerine “vatan haini” damgası vurmaya çalışanlar olmasına rağmen, yılmadan takımlarında Kıbrıslı Rum futbolcu ve antrönere  görev vermişlerdir.
Bu cesaretli davranışları ile Futbol Federasyonu’nun başlattığı sürece önemli katkı koymuşlardır. Ama maalesef, bu önemli ve cesaretli adımı kullanmayı beceremedik.
Futbol Federasyonu, Değirmenlik’in bu girişimini, uluslararası platforumlara taşımalıdır. Haksızlığa uğradığımızı, bu ülkede de futbol oynandığını ve uluslararası kuralların geçerli olduğunu, ayrımcılık yapmadığımızı, takımlarımızda Rum futbolcu - antrenör görev aldığını, bizlerin de dünya ile kaynaşmak ve maç yapmak istediğimizi açık ve net bir şekilde göstermeliyiz.
Ancak her şeyi göze alıp önemli bir cesaret serğileyen Değirmenlik Spor Kulübü’nün maddi açıdan çok zor günler geçirdiğini duyuyorum. Gerek maddi olarak gerekse manevi olarak bir çok etkenle mücadele temek zorunda kalan bu kulübümüze, federasyonun destek çıkması gerekiyor. Belediye dışında kendilerine destek olan yok. Sürece önemli  bir destek vermelerine rağmen, özellikle federasyondan en ufak bir katkı almadıklarını duydum. 
Halbuki bu cesareti gösteren kulübümüz, federasyon tarafında önemle desteklenmelidir.  Desteklenmelidir ki, Değirmenlik kulübü gibi daha bir çok kulübümüz bu sürecin içerisine girsin ve sürece  destek olsun.
Amaç ülke futbolunu dış dünyaya açmak ve gençlerimizi dış dünya ile kaynaştırmaksa, bu gibi girişimler azami olarak desteklenmelidir.

Bu yazı toplam 1987 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.