Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Çok yazık

A+A-

Çok kaliteli bir kadroya sahip olan, hatta Erhun gibi orta sahada inanılmaz oynayan bir futbolcuya sahip MTG’nin, Evren Karademir’in yaptığı kıyağa ihtiyacı yok ki?

İki takımın da yenmek için harika mücadele ettiği karşılaşmayı “İyi ki gelmiş ve izleme olanağı bulmuşum” diye düşünürken, karşılaşmanın seksen ikinci dakikası içine girdiğimizde, Evren Karademir’in MTG lehine penaltı kararı vermesi her şeyi çığırından çıkaran dakika oldu. Doukara’nın ceza alanı içinde İlker İnceler’in arkadan müdahalesine penaltı düdüğünü çalması bir anda bomba etkisi yarattı. İlker’in bu pozisyonda elle müdahalesi olmadı, itme yok, vücudu ile temas dışında vurma yok. Hadi, pozisyonu tam süzemedi, verdi diyelim; Ya, 85. dakikada bu kez Karşıyaka futbolcusu Sertan ceza alanı içinde Zihni’nin vurması ile yerde kalmasına nasıl penaltı düdüğü çalmadı? İşte, pozisyona yakın karşılaşmayı izleyen tribündeki Karşıyaka taraftarları bu karardan sonra resmen çıldırdı. Haklılar mı? Haklılar. Diyelim ki, Evren Karademir gününde değildi ve pozisyonları süzemedi; pozisyon tam önünde olan yardımcı hakem neden uyarmadı Hakemi diye düşünmeden edemiyorum.

Karşıyaka ve MTG’nin şampiyonluktaki rakibi Cihangir için üzülüyorum ama Mağusa Türk Gücü futbolcuları, teknik heyeti ve taraftarları için de üzülüyorum. Başarıları hakem tarafından resmen gölgelendi.

Çekişmeli, karşılıklı pozisyonları bol bu harika karşılaşmayı yorumlamak varken görüyorsunuz, neler yazıyoruz.

Karşıyaka, en az MTG kadar maça ortak bir futbol oynadı. Savunmada iyi kapandılar, baskı ile top kazandılar, bu topları ileri atarak gol kovalamak istediler ama orta saha bu topları Diatta ve Billy ile buluşturmakta başarılı olamadı. Ahmet Hatay, Ahmet Kara ve Mustafa Süzgen, savunmadan aldıkları pasları, doğru adreslere gönderme başarısı gösterebilselerdi, daha ilk yarıda gol bulmaları olası idi.

MTG, gerçekten kaliteli bir takım ve şampiyonluk iddiaları konusunda sonuna kadar gidecek futbolu oynuyorlar. Savunmanın solunda oynayan Uğur, topla buluştuğunda Billy’nin kendisi kovalamaması sonucu sıklıkla sol kanattan Karşıyaka kalesini bombardımana tuttu. Bünyamin’in sakatlanıp çıkmasından sonra orta sahadan savunmanın göbeğinde Zihni ile eşleşen Ünal, hatasız oynamasının yanında, Zihni’yi de rahatlattı. Doukara ve Dinopeter çok şanslı yabancı futbolcular. Orta sahada Erhun gibi; futbol zekası üst düzeyde, sol ayağı raket gibi olan, ayağa pasta hata yapmayan, arkadaşlarını ara paslarla gol pozisyonuna sokan böyle bir futbolcu, bizim liglerimiz için fazla iyi. O’nu izlemek gerçekten keyif verici.

MTG iki farkla yendi. Hakem’in kararları da bu galibiyette etken oldu ama inanın, Evren Karademir, verdiği ve vermediği penaltı kararları olmasa da, MTG ne yapar, yapar, yine golü bulurdu. Çünkü sadece ilk 11 de oynayanlar değil, kenardan giren futbolcuları da çok iyi işler yapıyorlar. Yani, MTG’nin hakem desteğine ihtiyacı yok.

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar