Hasan Ecer

Hasan Ecer

Bu sahada maç oynatmak hatadır

A+A-


Spor yazarı arkadaşlarım hep şikayet ediyordu. "Bu sahada neden maç oynatılıyor" diye. Gelip görmeyince şikayetin boyutunu anlayamazsınız. Arkadaşlarım haklıymış. Bu sahada Süper Lig maçı oynatmak yanlışların en büyüğüdür. 

Kimse kusura bakmasın; kırılan kırılsın, gücenen gücensin ama hangi akla hizmet, üstelik de adına Süper Lig dediğimiz bir statüde, takımlarımızı böyle sahalarda oynatıyoruz, gerçekten anlamakta zorlanıyorum.
Vizyon önemli bir unsurdur. Küçük işlerle vizyonunuzu geliştiremezsiniz. Bir şeyi iş olsun diye yapıyorsanız hiç yapmayın daha iyidir.

Kalite: bir hizmetin iyi veya kötü olma özelliğidir. Beklenti ve gereksinimleri karşılayabilme yeteneğidir. Çıtayı yükseltmişseniz, aşağıya düşürmeyeceksiniz.

Şimdi soruyorum?

Dün oynanan Binatlı-Yenicami maçı hangi beklenti ve gereksinimlere hizmet etmiştir ?

Seyircinin beklentisine mi? Hayır.

Spor yazarlarının beklentilerine mi? Hayır.

Yönetici ve teknik adamların beklentilerine mi?  Hayır.

Futbolcuların beklentilerine mi? Hayır.

Hakem ve gözlemcilerin beklentilerine mi? Hayır.

O halde Zümrütköy Sahası’nda oynatılan maçlar, kimin gereksinimlerine hizmet etmiştir. Sadece federasyonun.  Neden mi? Çünkü onlar için maçların oynanması her şeyden önemlidir. Nerede, nasıl ve ne şartlarda oynandığının hiç önemi yoktur. Önemli olan maçların tamamlanmasıdır. O zaman adına ‘Süper Lig’ demeyelim.

Adına ‘Süper Lig" dediğiniz bir yarışta vizyonunuz bu olmamalıdır. Dünkü maçta oyun açısından bir başka dezavantaj, sahanın dar olmasından kaynaklanan sakatlanmalardı. Oyun dar alana sıkıştıkça, futbolcuların birbirilerine olan temasları arttı ve futbol adına ortaya iyi ve göze hoş gelen pozisyonların çıkması engellendi.
Oyunun geneline baktığımızda Yenicami oyunun mutlak hakimiydi. Oyunu baştan sona kontrolünde götürdü. Mağlup duruma düşmelerine rağmen, güçlü fizik yapısı ve kondisyonu ile oyundaki üstünlüğünü rakibine bırakmadı.

Yenicami geniş alanda oyunu forse eden bir takım. Dünkü maçta gol noktalarında zorlanmasının sebebi, dar alanda kalabalık savunma ile mücadele etmesinden kaynaklanmıştır. Kaleye vurulan her top rakibe çarpıp geri gelmiştir. Oyunu geniş alana yayan bir takımın bu sahada oyun oynaması çok zordur.
,

Baskılı oynamasına rağmen bir türlü golü bulamayan Yenicami, her zamanki gibi oyuna ikinci devre giren Hascan'ın oyun zekası, yaratıcılığı ve topları olumlu kullanması ile takımını galibiyete taşıyan oyuncu oldu. İkinci golü atan ve ilk golde Binatlı futbolcusu Emek'in, topu kendi kalesine gönderdiği pozisyonda da, korner atışını kullanan oyuncuydu. Kısacası Hascan oyuna girdi Yenicami hayat buldu.

Binatlı’ya gelince, geçen yılki gücünden çok uzak bir görüntü çiziyor. Dün de sahanın küçük olmasını avantaja döndürmek istediler. Rakiplerinin gücünü bildiği için savunmayı kalabalık tuttular ve nadir geliştirdikleri ataklarla gol bulmaya çalıştılar. Ancak Yenicami’nin defansı da güçlü olduğu için fazla pozisyon bulamadılar.

Gol buldukları zaman dirençleri ve mücadele hırsları artıyor. Sahanın dar oluşunu iyi değerlendiriyorlar ve rakibine şut atma mesafesi vermiyorlar. Ancak bu sahada oynamaya devam ederlerse, futbolcularının sakatlanması konusunda çok yara alacaklardır.

Bu sahada futbol oynanmaz. Binatlı az önce belirttiğim gibi sahanın darlığını avantaja çevireceklerini düşünmüş olabilirdi ancak, hem sakatlık hem de kart yeme konusunda çok zarar görebileceklerine inanıyorum.

Böyle dar sahalarda, hakemlerin işi de çok zordur. Oyunun genelinde birçok ikili mücadele olacağından, hakemler kartlarına başvurmak durumunda kalacaklar. Dün maçın hakemi belki kartına fazla başvurmadı ama oyunun genelinde birçok kartlık pozisyonu es geçti. Hatta ikinci sarıdan atılması gereken oyuncular da vardı. Fakat hakem ne yaptı, kart göstermeyerek oyunun sertleşmesine müsamaha gösterdi.

Sonuç olarak bu sahada maç oynanması futbolumuz adına kötü bir durumdur. Federasyonun bu sahada maç oynatması için elle tutulacak bir savunması olamaz. Eğer varsa açıklasın ve öğrenelim.

Bu arada Zümrütköy kulüp başkanını, saha zemine, kendi olanakları ile baktığı için teşekkür etmek gerekir. Ancak iyi bir antrenman sahası olabilir ama maç asla.

 

Bu yazı toplam 1519 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.