Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Baf’ın umuda yolculuğu

A+A-

Savunmanın sigortası Ahmet Sönmez’in cezalı, Kenan’ın ise sakatlığı nedeniyle oynamaması Doğan’ı bu kadar etkiliyorsa, hiç şampiyonluk rüyası görmesin.

Sadece ilk yarıda Billy’nin getirdiği, Halil Turan’ın Baf kalesine gönderdiği şutların veya kafa vuruşlarının biri gol olsa, maçı kazanmaları işten bile değildi. Diyelim ki, futboldur olur, her pozisyon gol olmaz ama yine Billy’in hazırladığı penaltı vuruşunda atacağın yeri kaleciye belli ederek onun kurtarmasını sağlarsan taraftar elbette homurdanır.

Doğan kazanmak için sayısız fırsatlar yakaladı, orta sahadan atılan uzun toplarla Halil ve Tansel’i buluşturmak istediler, ancak bu toplar kapanan savunma tarafından uzaklaştırıldı.

Ahmet’in yerine savunmanın göbeğinde oynayan Farouk savunmada Ahmet’i aratmadı. Ancak, Ahmet sadece savunmaya katkı koymuyor ki, duran toplarda ileri çıkarak ceza alanını karıştırıyor, zaman zaman da topu filelere gönderiyor. Aynı şekilde, Kenan’ı da çok aradı taraftar. Kenan, hem duran topları ustaca kullanmada, hem de kanat akınlarında çok etkili bir futbolcu. Billy, görevini yaptı ama ilk yarıda Aydın, ikinci yarıda ise Tansel bu işi beceremediler.

İlk yarıda sağ kanadı kullanan, daha doğrusu kullanmak isteyen Çağrı-Aydın ikilisi bu birliktelikte başarılı olamadılar. İkinci yarıda Çağrı’nın yerine Tansel girince, Aydın sağ beke Çağrı’nın yerine geçti. Soldan bindirmeleri ile top taşıyan Salih, zaman zaman Baf kalesine topları kesti, ancak Halil bu topları da değerlendiremedi.

Orta sahada Doğukan top kayıpları ile oynadı. Sercan ve Bayram kazandıkları topları, Baf orta sahası ile savunmanın kademeleri nedeniyle uzun oynamak zorunda kaldılar. Doğan’da BÜY savunmasının dengesini bozan tek futbolcu Billy oldu. Baktı, verdiği pasları Halil ve Tansel değerlendiremiyorlar, savunmanın arasına girerek gol atmayı denedi. Savunma faul ile durdurunca, takımına penaltı kazandırdı. Halil, bunu da değerlendiremedi. Topun atılacağı yönü anlayan kaleci Erdoğan topu yumrukları ile uzaklaştırarak golü önledi.

BÜY, düşmeye oynayan diğer iki takım olan GHE ve Binatlı’dan daha iyi kadroya sahip bir takım. Ayrıca, kenarda bekleyenler bakımından takıma katkı koyacak kadar iyi bir yedek kulübesi var. Savunmada iyi kapanıyorlar, orta saha ile savunma arasındaki mesafeyi azaltarak geçiş noktalarını kademeli olarak kapatıyorlar. Bunu özellikle ikinci yarıda çok iyi başardılar. Hatta, yapılan değişiklikler sonucu taze kuvvetle kazandıkları toplarla hızla çıkarak Doğan kalesinde tehlikeler yarattılar. Genç Onur, heyecanlanmasa ve kale direği köşesinde topa dokunmada gecikmese, Osita ve Mustafa Yorulmaz biraz daha şanslı olsalar, üç puanı alarak dönmeleri işten bile değildi.

Bu beraberlik onları Süper Lig’de tutabilir mi derseniz; çok zor, çünkü Play Out oynama ihtimali olan kulüpler puan farkını açıyorlar. Bu da BÜY’nun Lig’de kalma şansını azaltıyor.   

Bu yazı toplam 798 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar