Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Alkışlar Cihangir’e

A+A-

Bu öngörüm Cihangir’in sadece T. Ocağı’nı deplasmanda yendiği için değil elbette. Karşılaşma boyunca mücadeleleri, ilk yarı sol kanadı, ikinci yarı sağ kanadı etkili kullanmaları, kendi kalelerine attıkları golle yenik duruma düşmelerine rağmen, aynı oyun disiplinini koruyarak goller bulmaları, öne geçmelerine rağmen, savunmaya yaslanmamaları, tam tersine çok adamla ileride çoğalmaları, haliyle göze hoş gelen futbol izlememize neden oldu.

Cihangir, öyle çok da kaliteli futbolculardan kurulu bir takım değil ama mücadele güçleri, maç boyunca sahanın her yerinde çok adamla pres yapmaları, kaptıkları topları hızla ileri taşımaları, savunma oyuncularının topu kazandıklarında ileri çıkarak forvette çoğalmaları oldukça hoş görüntüler izlememizi sağladı.

Belli ki, hocaları bu takıma çok şey kazandırmış. İlk 11’de oynayanlar da, yerlerine girenler de birbirlerini aratmayacak kadar işlerini iyi yaptılar. İlk yarıda, savunmada topu çıkarmak isterken kendi kalesine topu gönderen Muhittin, ikinci yarıda daha fazla ileri çıkarak bir golü de Ocak kalesine göndermesini başardı. Tacettin, ikinci yarı girdi ama sağ kanatta etkili futbolu ile dikkati çekti, bir de attığı güzel gol ile oyununu taçlandırdı. Selçuk, stoper ama uzun boyunun avantajı ile kafa golü ile beraberliği sağlayan futbolcu oldu. İki golün asistini yapan Yankı ise duran topların ustası olduğunu tekniği ile gösterdi.  

Ocak bildiğimiz gibi; gol yapabilmek için Ertaç’ın ya duran toplardan, ya da uzaktan rakip kaleye göndereceği şutların çerçeveyi bulmasını bekliyorlar. Akşam, Ertaç bunu ceza alanı içine gönderdiği şutla başardı da. Top dışarı giderken, kalabalık savunma arasından Muhittin topu karşılamak isterken kendi ağlarına gönderdi.

Genelde savunmada iyi kapanan Ocak, Cihangir karşısında bunu başaramadı, çünkü Cihangir, topla çabuk çıkan, kanatları çok iyi kullanan, uzaktan sert şutlar atabilen, rakip kale önünde hava toplarında etkili bir takım. Bu da haliyle Ocak savunmasının dengesini bozdu.

Orta sahası etkili olamıyor. Rakip hızla atağa kalktığında savunmada az adamla yakalanıyorlar. İleride Doğukan ve Yusuf da etkili olamayınca gol yapmakta zorlanıyorlar. Sassi, özellikle ilk yarıda neredeyse Cihangir kalesi yakınına bile yaklaşamadı, Mikail’in sürekli ileri çıkması nedeniyle, Sassi onu kovalamak için geriye gelince, hücum güçleri azaldı.

Bu kadar handikap yaşayan T.Ocağı’nın kazanması da haliyle mümkün olamadı.

Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar