Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Al sana skoru koruma

A+A-

İkinci yarının başlarında Kenan’ın penaltı golü ile öne geçen Doğan Türk Birliği, kısa bir süre sonra forvetten Arda’yı çıkarıp yerine maç boyunca sol kanatta gezinen Tansel’i tercih ederek oyuna orta saha ve savunma oyuncuları alınca, niyet de ortaya çıkmış oldu.

Oysa; 2-1’den sonra Yeşilova kalecisi Kemal’in çıkardığı mutlak gol pozisyonu dışında Doğan pozisyonlar bulmaya başlamış ve her an farkı ikiye çıkarma şansını yakalayabilmişti. Ama yapılan değişiklikler skoru korumaya yönelik olunca, Yeşilova özelikle kanatlardan gelmeye ve pozisyonlar bulmaya başladı.

Halil Turan sakat olabilir ama Arda en azından mücadele gücü yüksek, hava toplarında rakip savunma arasında top alabilen bir futbolcu olarak sahada kalsaydı, Doğan’ın hücum gücü daha yüksek olabilir, Yeşilova bu denli fazla adamla Doğan Türk Birliği kalesine gelemeyebilirdi. Tansel, Arda çıkana kadar sol kanatta oynadı, daha doğrusu sahada vardı ama katkı koyamadı. Arda’dan sonra santrafor olarak en ileride oynamaya başladı, yine etkili olamadı.

Savunmada başarılı bir grafik çizen Ahmet ve Emin gibi iki uzun boylu stoperin, kısa boyuna rağmen Mehmet Kum’a 90. dakikada kafa ile nasıl gol attırdıklarını hala anlayabilmiş değilim. Bu nasıl adam paylaşımı? Doğrusu merak etmemek elde değil.

Billy ve Kenan, hem attıkları gollerle, hem de oyun içerisindeki çalışkanlıkları ile görevlerini yapan futbolcular oldular. Ama onların çalışması yetmiyor tabi.

Yeşilova’yı bu sezon ilk kez izledim. Geçen sezondan farklı gördüğüm futbolcu sayısı az ama Billy Osman’ın sakatlığı, Eyüp’ün cezalı oluşu takımda bir takım değişiklikleri getirmiş. Yabancı futbolcudan da verim alamayınca, Yeşilova kenar yönetimi kadro içinde arayışlara yönelmiş.

Örneğin, geçen sezon genelde sağ kanatta gördüğümüz Gökhan, karşılaşmaya sağ bekte başladı, ilk yarının sonunda yerini forvet Mehmet Kum’a bıraktı. Bana göre skora katkı koyan en verimli değişikliklerden biri bu oldu.

İlk yarıda harika oynayan ama ikinci yarıda yorulunca oyundan çıkan kaptan Aksel’in çıkmasından sonra Yeşilova kenar yönetimi çok başarılı yer değişikliklerine gitti. Örneğin geçmişte kanat oyuncusu olarak bildiğimiz Vakkas oyuna orta sahada başlamıştı ama skor olarak geriye düşünce kanatta oynamaya başladı, çok da iyi oynadı.

Aksel’in çıkmasından sonra kaptanlık pazubandını takan Yasin, hem güzel oyunu ile, hem de 90 da kullandığı faul atışı ile asist yaparak bir puan alınmasına katkı koyan futbolcu oldu.

Yeşilova’nın handikapı, yedekte forma bekleyen futbolcuların yetersiz oluşu. Belli ki, puan cetvelindeki yerlerinin nedeni bu…

Mejdi’nin yanında stoper oynayan Galip, sanırım süre aldıkça bu yere ısınacak. Mehmet Tekin, geçen sezon yedekten girerdi, bu sezon direkt oynamaya başlamış, orta sahada hiç de kötü oynamadı.

Bu yazı toplam 906 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar