Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Yeniden merhaba

A+A-

 

Mağusa Türk Gücü dünkü galibiyetle şampiyonluk mücadelesine adeta yeniden merhaba dedi. Ne kadar başarır orasını bilemeyiz. Şampiyonluk için mücadele eden takımları çok zorlu beş hafta bekliyor. Ancak, MTG, fikstür avantajından dolayı eline kadar gelen avantajı pozitif kullanamadı. Binatlı veya Çetinkaya maçlarından birisini kazanmış olsa, durumu çok daha iyi olacaktı.

***

Dün iddiası kalmayan DTB’ni yenerken, rakibinden ciddi bir baskı veya olağanüstü bir oyun görmedi. DTB, standard tarzda ancak golü de isteyen bir oyun anlayışıyla ve iyi mücadele ederek oynadı. Ama, iddiadan kopmuş olması, ister istemez rakipten daha iyi bir oyunu getirmedi.
Motivasyonu nispeten daha iyi olan evsahibi takım, maça da iyi başladı. Mike, Erol ve Yasin Kurt gibi önemli futbolcularından yoksun olan sarı yeşilliler, farklı futbolcuların, farklı mevkilerde oynadığı bir taktikle sahada yer aldılar.
Mehmet Çil savunmanın göbeğinde oynadı. Onyedi yaşındaki genç Mehmet Gürlü, ki dün büyük takdir aldı, orta alanda sol kanatta oynadı. Ara transferde gelen Oğuz Kaan ise orta alanda sağda görev aldı.
Farklı bir dizilişle oynayan MTG, buna karşılık ilk devrede baskılı oynayan, kanatlardan bindiren ve rakibini kendi yarı sahasında ekarte etmeyi planlayan bir oyun anlayışıyla oynadı. DTB’nin de net pozisyonları vardı. Direkten dönen toplar izledik. Ancak özellikle orta alanda daha baskın oynayan MTG, istediklerini daha rahat yapan taraf oldu.

***

İkinci devrede de daha üstün oynayan MTG takımı, devrenin ortasına yani DTB’nin oyuncu değişikleriyle tazelendiği ana kadar bunu devam ettirdi. Ancak son bölümde ciddi bir DTB baskısı oluştu. Buna karşılık oyunculardan bazıları bireyselliği tercih edince ve hücumda uyumsuzlukla birlikte MTG savunmasının ve kaleci Türkkan’ın kritik müdahaleleri gelince, farkı azaltma çabaları yetersiz kaldı. Hücuma zor da olsa çıkmayı başaran MTG’de, Uğur Gök kritik bir golle takımını rahatlatan isim oldu. Fehim Dayı iyi bir yönetim gösterdi. Kritik hata yapmadı. Yardımcıları da başarılıydı.

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar