Haldun Oktay

Haldun Oktay

Yalnız adam

A+A-

Bağcıl oynadığı futbolda tam anlamıyla hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor. Takımın sahadaki dizilişini ve futbolcu profili herkesin iştahını kabartıyor. Ama ne ilginçtir ki takım dizilişi ile oynanan futbol ve futbolcuların sahada yapmaya çalıştıkları birbirine zıt.

Ertaç’ın arkasında dizilişe göre üç futbolcu var. Bu üçlü maçın başından sonuna kadar yanlış oynadı. Bir defa İbrahim Çıdamlı, Raif ve Zekai statik. Bence bu üçlünün sürekli hareketli olması ve rakip takım savunmasının dengesini bozmalı. Böyle bir hareket tarzı görmedim. Eminin Karayel hocada görmedi.

Devrim son iki maçta yok sayılıyor. Ülkenin en iyi kanat oyuncularından birine sahip olacak ve maç boyunca neredeyse hiç kullanmayacaksın. Anlam vermek zor.

Ertaç, duvar görevini son derece iyi yapan top basıp geriye ve yana oynama özelliği olan birisi. Ertaç aynı zamanda vücudunu iyi kullanıp rakip savunmayı hataya zorlama özelliği olan bir futbolcu. 

Bağcıl genelde Ertaç’a uzun attı. Kenardan gelenler olmasına rağmen. Ertaç yukarıda saydığım özelliklerin birçoğunu sahada uyguladı. Ama ileride yalnız adamları oynadı.

Arkasında oynayan üçlü benim gibi seyretti. Seken tüm toplar Doğan Türk birliği futbolcuları tarafından alındı.
Zekai ve İbrahim Çıdamlı genelde içeriye koşu yapıp top istedi. Veya top aldığı zaman driplinglerle içeriye top taşıdı . Göbeği  kalabalık tutan Caner hocanın da zaten istediği buydu.

Bence tam tersi kenara top alıp takımı daha geniş alanda oynatmalıydı. Bu konuda da kenardan gerekli ikaz gelmedi.

Başarı takım halinde savunma ve hücumla daha kolay yakalanır. Bağcıl’da bazı futbolcular top rakipteyken seyirde. Anlayacağınız hücumdaki iştah geriye dönüş ve adam kovalamada yok.

Koşmayanlar koşanlarında performansını olumsuz etkilemekte.

Abdullah ve Petrov bence daha fazla top alıp gerekli alanlara yönlendirmeli.

Bağcıl ciddi bir uyum sorunu yaşamakta. Futbolcular bir birini anlamakta zorluk çekiyor. Bu sayede gereksiz top kayıpları yaşanıyor.

Doğan Türk Birliği’nin bence en büyük özelliği dinamik takım yapısı. Buna bağlı olarak da çok koşması rakibini baskı altına alması. Kolay pes etmemesi.

Bağcıl’ın takım yapısını düşündüğüm zaman DTB bu özelliklerini ortaya çıkaracak bir oyun anlayışı ile maça başlayacak dedim. Yanılmışım. Tam tersi oldu. Özellikle maçın ilk yarısında rakibini basmayan geniş alanlar bırakan bir Doğan izledim.

İleride Kenan çok istekli. Makusa,  Kenan’ın temposundan uzak ve habersiz. İkili uyumsuz birbirlerini anlamıyor. Makusa’nın etkisiz ve silik oyunu Kenan’ı aynı zamanda takımın hücum gücünü de olumsuz etkiliyor.

Göbeğe top atma bu yıl moda. Birileri futbolculara kenardan gelen adamın önemini mutlaka anlatmalı. Bindiren futbolcu varken göbeğe top atmanın intihar olduğunu söylemeli.

Bu yazı toplam 1795 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.