Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Yakalanan istikrar…

A+A-

Gençler Birliği’nde üç hafta önce yakalanan istikrar devam ediyor. Aslında sezon başında da var olan arzu, istek, organize olma çabası son dört maçta kendini adeta bir patlama şeklinde gösterdi. Bu da son derece doğal. Geçen sezon da takımda bunu görmüştük. Takımda, maça arzulu ve hırslı başlayan, organize olarak rakip kaleyi ve golü düşünen bir anlayış hakim.
Sonuçta erken gol bulma çabası da sonuç verdi. Abdullah’ın soldan, Şenol’un da sağdan getirdiği toplarla net gol pozisyonları bulunurken, bunlardan ikisi suskun golcüler Sertan ve Arif tarafından sonuçlandırılınca, ev sahibi takım soyunma odasına iki farklı skorla gitti. Zaten hücuma çok çıkamayan ve yeterince organize olamayan rakip karşısında istenilen oyun üstünlüğü de kuruldu.
Ancak ikinci devrede pozisyon bulmakta zorlanan ve oyunu tüm sahaya yayarak rahat ve rölanti bir anlayışla oynamak isteyen Gençler Birliği, çoğalan ve hızlı hücuma kalkan rakip karşısında önce orta alanda, sonrasında savunma hattında sıkıntılar yaşamaya başladı.
Sonrasında kontrol edilmekte zorlanan Allen farkı bire indirdi.
Yorulmaya başlayan ve oyundan düşen kırmızı siyahlılarda son bölümde yapılan doğru değişikliklerle nefes alındı.
Orta alanda hücuma top taşıma görevleri yeniden etkili bir şekilde yapılmaya başlandı. Şenol Şöför’ün getirip Sertan ve İbrahim Köse’ye aktardığı ancak gol olmayan pozisyon belki de maçın skor anlamında bitmesi demek olabilirdi.
Ancak son noktayı dünkü maçın en etkili ve başarılı ismi Yakubu Malik koydu. Güzel oyununu akıllı bir aşırtma vuruş sonrası kaydettiği golle süsleyerek takımının galibiyetine golüyle de katkı koymuş oldu. Gençler Birliği bu oyun anlayışıyla her maçtan puan veya puanlar çıkartabilecek güce de artık sahip olduğunu göstermiş oldu.

*****

Yeni Boğaziçi’nde ilk haftalardaki mücadele gücü azalsa da oyuna ortak olma hırsı bitmiyor.
İki farklı mağlup duruma düşseler de ikinci devrede etkili bir forvetle golü buldular ve farkı bire indirmeyi başardılar. Ama devamı gelmedi.
Bu kez savunmada sıkıntılar yeniden yaşandı. Orta alanda kapanan ve rakibe çok fırsat verilmeyen anlayış bozulmuş durumda.
Sıkıntılı bir şekilde sezona başlayıp buraya kadar gelebilmek bana göre başarıdır. Ancak prosedür gereği son iki sıradaki takım düşecek.
Ne kadar puan aldığınız değil, ligin sonunda hangi sırada olduğunuz önemli.
Turgay Kara’nın istifasından ve yeni gelecek olan teknik adamın ne kazandıracağından çok, takımın motivasyonunun ve mücadele gücünün ne olacağı önemli.
Bir de camianın, fedakarlık yaparak bu takımı ligde tutmak için gerçekten çalışan kişilere ne kadar destek vereceği önemli.
Malek ve yardımcıları hem iyiydiler, hem de uyumluydular. İyi bir yönetim gösterdiler.

Bu yazı toplam 835 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar