Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Tenise daha fazla ilgi gösterilmeli”

A+A-

Tenis sporunun başarılı ismi Şengül Tilki, birkaç hafta önce Havadis’e konuşmuş ve haklı olarak da basına biraz sitemlerde bulunmuştu.

            Pandemi döneminde spor yönetimi konusunda değerlendirmelerde bulunan Tilki, “Futbol konusunda, spor yönetimini çok kötü buldum. Çünkü birçok spor branşı açıkken, mesela boks gibi, kapalı alanda oynanan bir spor faaliyeti olarak, fitness salonları açıkken, futbolun ve birçok sporun kapanmasını çok fazla mantıklı bulmadım” dedi.

            Gelelim basın ile ilgili eleştirilere… Basından yeteri kadar ilgi görmediklerinden dert yanan Tilki, “Kendi branşımda sporcuların motivasyonunun arttırılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aslında bütün spor dalları için bu geçerli, ama tenise olan ilginin daha fazla arttırılması gerektiğini, sporculara daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Basının tenisle biraz daha fazla ilgilenebileceğini düşünüyorum. Yeteri kadar ilgi gördüğünü, ilgi bulduğunu düşünmüyorum.”

            Sadece basının değil, ilgili bakanlığın da tenise gerekli ilgiyi göstermediğini vurgulayan Tilki, “Futbol dışındaki diğer branşlara, gerekli ilgi gösterilmiyor. Eğer her spor branşına eşit önem, ilgi ve maddi destek uygulanırsa ülkemizin sporda iyi bir yere gelebileceğini düşünüyorum” dedi.

 


 

“Devletin harekete geçmesi gerek”

 

            Geçtiğimiz günlerde yazmıştık Güney Kıbrıs sporunda milli sporcu Andri Eleferiu’nun yaşadığı taciz olayı ve sonrasında yaşanan tartışmaları.  

            Konuyu Temsilciler Meclisi, İnsan Hakları Komitesi’ne taşıyan AKEL de bu olayın patlak vermesinin ardından Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı’na somut önlemler çağrısında bulundu ve şu noktaların altını çizdi:

  • Bu tür suç duyurularında bulunmak için her sporcunun nereye başvuracağını bilmesinin sağlanması.
  • Mağdurları şüpheyle görmemeleri ve hatta anonim suç duyurularını dahi soruşturmaları için ilgili kurumların uygun şekilde eğitimlerinin sağlanması.
  • Spor alanındaki her kişinin hangi yerde olursa olsun dikkatine gelen bu tür olguların bildirme sorumluluğunun yanı sıra, bu tür olayların farkına varmak için uygun bilgilendirmeye de sahip olmasının sağlanması.

 


 

“Sporun asli amacı insanları yakınlaştırmaktır”

 

            Hadi yine eskilere gidelim, 2 yıl öncesine kadar.

            Günümüzde Meclis Başkan Yardımcısı görevini sürdüren, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Armağan Candan, Mart 2019’da Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA)’ nde Kıbrıs Türk sporunu konuşmuş ve Kıbrıslıtürklere uygulanan haksız kısıtlamalara dikkat çekmişti.

            Şimdi Candan’ın o tarihte yaptığı konuşmaya bakıyorum da, üzerinden yıllar geçse de sporumuzun çıkmazı ne yazık ki devam ediyor.

            Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen AKPA Siyasi İşler ve Demokrasi Komitesi ile Eşitlik ve Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi toplantılarına katılan Candan, bu toplantılarda yaptığı konuşmasında, Kıbrıslıtürk gençlerin spor alanında maruz kaldığı uluslararası kısıtlamaları ve insan hakkı ihlallerini gündeme getirdi.

            Kıbrıslıtürklerin birçok spor dalında uluslararası turnuvalara katılamadığını, karşılıklı dostluk maçları bile yapamadığını, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını vurgulayan Candan, uluslararası sportif faaliyetlere katılma hakkı her bir bireyin temel haklarından biri olduğuna ve Avrupa coğrafyasında yaşayan Kıbrıslıtürklerin bu alanda uzun yıllardır ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

            Güney Kore ile Kuzey Koreli sporcuların siyasi soruna rağmen olimpiyat oyunlarına birlikte katılabildiğini, siyasi sorun bulunan başka yerlerden de örnekler verilebileceğini kaydeden Candan, sporun asli amacının insanları yakınlaştırmak ve barışa katkı sağlamak olması gerektiğini söyledi.

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar