Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

Tavla – Satranç

A+A-

KKTC Basketbol Ligi son hızıyla devam ederken, takımlar hem kadrolarını hem de oyun sistemlerini gitgide oturtmaya başladı. Son olarak Koopspor – MTV UP Göçmenköy maçında bunu daha net izledik.

 

  • Öncelikle geçtiğimiz hafta Göçmenköy’deki sıkıntılardan bahsetmiştik. Yabancı serbestliğinden ötürü seçilen oyuncuların takım oyunundan ziyade streetball kıvamında oynamaları, onlara saha düzeninde ciddi sıkıntılar yaratıyordu. Hücumdaki akışkanlığı yakalamaları adına Derek hamlesi ilerleyen zamanda katkı verecektir.
  • İlk 2 periyotta Göçmenköy’ün Koopspor’un oyun kurucusunu tam saha baskı altına alması Koopspor’un hücum ritmini düşürse de, sayı bulmakta zorlanmayan bir Koopspor izledik.
  • Göçmenköy ise bu sürelerde hücumda hep Derek’in eline baktı. İşlemeyen her hücumda top Derek’in elinde patlar olunca, Göçmenköy üst üste hücumlardan boş döndü. Aynı dönemde Koopspor pivotu Marvin’in, Göçmenköy pivotu Dion üzerinde oluşturduğu fiziksel güç farkı, Koopspor’un kolay sayılar bulmasını sağladı.
  • Maçın ikinci yarısında ise Koopspor’un hamlesi Temur yerine oyuna giren Benon ile oldu. Temponun düştüğü anlarda oyuna giren Benon, maça ciddi bir ritim kazandırdı. Bunu sadece hücumda değil, oyunun iki yönünde de uygulayabilmesi, Emrah Hoca için ileriye dönük güzel alternatifler demek.
  • Bu dönemde Benon’un besleyebileceği Marvin’in yanına bir de Andım’ı ekleyen Emrah Hoca, Göçmenköy’ün uzun konusunda yaşadığı zafiyetleri kullanma amacındaydı. İlk 23 hücumda bunun sinyalleri verililrken, çok hızlı bir şekilde üst üste 2 faul yapan Andım 4 faule ulaştığı için kenara gelmek durumunda kaldı.
  • Göçmenköy koçu Ahmet Gürel Alp bu anlarda ikinci uzunu Yahya’yı da sahaya aldı ama Yahya’nın savunma adımları Koopspor’un temposuna karşı çok yavaş kalınca çare üretemedi.
  • Benon katkısına geri dönecek olursak, ligde yer alan iki takımımızın da (LAU ve Koopspor) kadrolarında bulunan yabancı oyuncular ligin başında oyun kurucu olarak oynatıldı. Halbuki görülen bu oyuncuların oyun kurucudan ziyade şutör özelliklerinin daha yüksek olduğu ve top taşımaktan ziyade hücum akışında topla buluştuklarında daha verimli olacaklarıydı. Benon’un takıma katılması ve ikinci oyun kurucu görevini üstlenmesi ile 2 numaraya geçen Chris çok verimli bir maç çıkararak, bu sezonki en yüzdeli saha içi isabet oranını yakaladı.
  • Maçın son periyodu ise biraz satranç hamleleri ile geçti ve bunu izlemek bana büyük bir seyir zevki verdi. Futbol gibi şans hamlelerinden ziyade basketbolda satranç gibi ileri hamleleri düşünerek oynamak daha iyi sonuçlar getiriyor. Bu bağlamda 4 faullü Dion kenarda iken sahaya bir anda Andım’ı yerleştiren Emrah Hoca, bu riski alarak başarılı oldu. Andım’ın yanına yerleştirdiği 2 oyun kurucu (Benon ve Temur), şutör Chris ve maçın en skoreri Kercem ile de rakibi abandone etmeyi başardı. Hem pota altında hem boyalı alan dışında ciddi tehdit yaratan Koopspor’a karşı oyuna 4 faullü Dion’u almak zorunda kalan Ahmet Hoca’ya karşılık Emrah Hoca bu sefer ikinci uzunu Marvin’i de dinlenmiş olarak sahaya sürünce Göçmenköy’ün fazla hamlesi kalmamıştı. Hücumda farklı varyasyonları deneme şansı bulan Koopspor, çok süre geçmeden Dion’a 5. faulünü aldırıp onu kenara yollamayı başardı.
  • Buna rağmen 4. Periyot içinde rakibinden daha fazla sayı atmasına rağmen gardını düşüren Göçmenköy, maçtan 8261 mağlup ayrıldı. Gecenin sonunda ise benim aklımda izlediğim bu güzel taktik savaşı kaldı.
Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar