Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Taktik hamleler ve ikinci devre

A+A-

Maçın ilk devresinde beklediğimiz heyecanı bulamadık. Ancak ikinci devre çok başka oldu. Yeni Boğaziçi’inde akıllı bir hamleyle Diallo’nun yerine Mehmet Çağakan’ın oyuna alınmasıyla hücum hattı bir anda hareketlendi. Rakip yarı sahada baskı da kuran kırmızı lacivertliler, art arda pozisyonlar bulmalarına karşın istedikleri golü bir türlü kaydedemediler. Mustafa Taşçıoğlu’nun kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyon belki de maçın en net gol pozisyonu oldu. Mormenekşe ise artan tempoya kalesinde gördüğü 15-20 dakika süren baskı sonrasında ancak karşılık verebildi. Kırmızı yeşillilerde taktik hamle ise Ayhan Demir ve Hasan Ankaralı’nın oyuna alınmasıyla geldi. Günün en başarılı isimlerinden Jose Pedro’nun ilk kez oynadığı bir mevkide oyuna ağırlığını koymasıyla ve diğer iki oyuncunun çabuk hücuma katkı koymalarıyla, Mormenekşe rakip yarı sahada daha etkili olmaya başladı. Bunlara zaman zaman sol kanatta Cemil de destek verince, ceza alanı içerisinde daha etkili bir Mormenekşe forveti izlemeye başladık. Bu kez baskıyı kaldıramayan Yeni Boğaziçi savunması oldu. Jeffrey’nin biraz da kontrolsüz hareketi, penaltıya neden olunca Cemil de affetmedi ve ayaklarına kadar gelen fırsatı pozitif değerlendirip takımını öne geçirdi. Golden sonra da ileriye çıkmaya çalışan bir Mormenekşe takımı vardı. Ancak Türker’in oyuna girmesiyle daha fazla pas yapmaya ve top tutmaya başlayan Yeni Boğaziçi hücum hattı, sona doğru baskısını yine artırdı. Ancak yine söylemek durumunda kalıyoruz. Geçen hafta olduğu gibi takımın ayağa pas yüzdesi en yüksek 1-2 oyuncusundan biri olan Abdullah’ın ısrarla kanatlarda oynatılması, orta alanda daha etkili olabilecek bir takım kurgusunun oluşturulmasına engel oluyor.  Oysa bu takımın orta alanında Abdullah-Adem-Mehmet Çağakan üçlüsünün pas trafiğinde ne kadar etkili olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Hücumda ise ciddi sıkıntı devam ediyor. Mehmet Turgut’un ve sağdan bindirmelerle etkili olmaya çalışan Mustafa Taşçıoğlu’nun son vuruşlarda yetersiz kalmaları, takımın gol yollarındaki gücünü düşürdü. Hem skor hem de mücadele olarak beraberliğin ağır bastığı bir maçta penaltıyla da olsa galip gelmek ve çok önemli üç puanı almak, Mormenekşe adına büyük artı oldu.

Ecvet Kanatlı dünkü maçta çok kritik hata yapmasa da gole giden Ahmet Demir’in Mustafa Sakallı’yla olan ikili mücadelesinde yerde kalmasına faul kararını vermeliydi. 1-2 sert faul pozisyonunda ise en azından düdük çalmalıydı. Yardımcılarıyla uyumsuzluklar dikkat çekti. İlk devrede taç pozisyonunda Hakkı  Emir’in doğru karar verecekken ve bayrağını neredeyse kaldırmışken fikir değiştirmesi gözlerden kaçmadı. İkinci devrede ise Nejmi Bulut’un bayrak kaldırmadığı bir ofsayt pozisyonunda ofsayt kararı vermesi de enteresan oldu. Penaltı sonrası Ahmet Demir’in Abdullah’a yaptığı hareket ise kırmızı kart olmalıydı.
Maç sonunda kaleci Devrim’le Yeni Boğaziçi taraftarlarının girdiği diyalog son derece çirkindi. Galibiyet sevinci yaşayan bir futbolcunun sevincini bırakarak rakip taraftarlarla sözlü diyaloga girmesi son derece gereksizdi. Bu arada emniyet güçlerinin de tedbir açısından iyi çalıştığını da söylemek gerek.

Bu yazı toplam 1458 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar