Hasan Ecer

Hasan Ecer

Sportif başarı mı? Stratejik başarı mı?

A+A-

Futbol bu ülkede spor olmaktan çıkmıştır. Çarşamba günü oynanan Çetinkaya - Serdarlı maçından sonra emeğin, terin, mücadelenin, kulüp sevgisinin, yöneticiliğin, teknik adamlığın hiç bir anlam taşımadığını bir kez daha anlamış bulunuyoruz.

Aslında sözlerime nasıl ve nereden başlayacağımı bilemiyorum. Kalıbına bu kadar güzel uydurulan, yasal açıdan en küçük bir tartışmaya bile fırsat vermeyen bu olay, futbol tarihimizde yaşanması en komplike organizasyon olarak tarihe geçmiştir.

Kimse bana bu olayın tamamen bir ihmal ve yanlışlık olduğunu söylemesin. Çünkü inandırıcı değildir. Bu kadar hayati bir maçta, ne kulüp yöneticileri ne de teknik adam, takım oyuncularından birisinin dört sarı kart cezalısı olduğunu bilmiyorsa veya sarı kartların lig bittikten sonra, Play-out maçlarında geçersiz olduğunu iddia etmeye kalkıyorsa, bunun çok da inandırıcı olmayacağını bilmeleri gerekir.

Çarşamba günü, Futbol Federasyonu sitesinde, hangi futbolcuların dört sarı kart cezalısı olduğu ve oynamayacağı yazılıdır. Bu işe yeni başlayan bir teknik adam bile, bu siteye mutlaka bakarak veya bakmasa bile emin olmak için federasyonu arayarak hangi futbolcularının cezalı olup olmadığını öğrenir. Benim bildiğim, federasyon kulüplere cezalarla ilgili fax çeker.

Halı saha futbol maçlarında bile, böyle hata yapılmayacağını herkes çok iyi biliyor. Kaldı ki önemli bir maça çıkacaksınız ve bu kulüp açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir maç. Diyelim ki, dört sarı kartlı oyuncunuz için hata yaptınız ve gözünüzden kaçırarak onu oynattınız. O zaman ikinci devre maça çıkmama kararını nasıl ve neden aldınız? Hiç mi kurallardan haberiniz yok? Farz edelim ki kuralları da bilmiyorsunuz. O zaman neden bir federasyon temsilcisini aramadınız, sormadınız  ve hata üzerine hata yaptınız ve bir camianın kaderi ile oynadınız.

Kusura bakmayın ama, böyle yöneticilik yapacaksanız, derhal ve hiç düşünmeden sadece kulüp değil, futbolun hayat bulduğu her yerden uzaklaşınız. Sadece siz değil bu olayda kimin ilgisi varsa, daha fazla futbola zarar vermemek adına, futboldan uzaklaşın. Sizler, futbola yarar değil zarar verirsiniz. 

Halil Çimendağ yıllarını futbola vermiş bir kişisin. Uzun yıllar futbol oynamış, antrenörlük yapmış, ardından da teknik direktörlük diploması almış bir futbol adamı. Hade yöneticiler tüzükleri ve kuralları bilmiyor, sen nasıl bilmezsin? Yıllardır bu işi yapan bir spor adamı olarak nasıl böyle bir hata yapabilirsin? Kendi geleceğin ve kariyerinle riske atacak böyle bir hatayı nasıl yapabilirsin?

Kabul ediyorum, hatalar insanlar içindir. Ama bu olay hatadan da öte, Serdarlı kulübüne, taraftarına ve futbolcularına yapılmış tam bir ihanettir.  Hatalar bilerek ve isteyerek yapılıyorsa, hata olmaktan çıkar. Kimse bana, bu olayın tesadüf olduğunu söylemesin. Sadece hatalar sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğundan söz etmesin. Bu memleket çok küçüktür. Herkes birbirini çok iyi tanıyor ve yakında kokuları mutlaka ortaya çıkacaktır. Bizler ne aptalız ne de at gözlüğü takmış kişileriz. Doğru ile yanlışı ayırt edebilecek bilgi deneyim ve tecrübemiz vardır. 

Her ne bahsine olursa olsun, hiç kimse, forması için ter akıtan, emek veren, spor ruhu ve aşkı ile mücadele eden gençlerin onuru ve hayalleri ile oynamaya hakkı yoktur. İster yönetici, ister teknik adam veya bir başkası. Gençlerin spor ahlakını bozmaya, onları kendi emellerine alet etmeye hakkı yoktur. Bu olayı bu noktaya getirenler vicdanen rahatsa, onlara diyecek hiçbir sözüm olmaz. Ancak futbolculara yaşattıkları hayal kırıklığının hesabını mutlaka vermelidirler.  

Tabi şimdi evdeki hesap çarşıya uymadı gibi görülüyor. Futbol Federasyonu bu konu ile ilgili kararını dün akşamüzeri açıkladı. Ne yapmıştır federasyon, müsabaka yönetmeliğinin 24’üncü maddesindeki müeyyidenin uygulamasını karara bağlamıştır. Yani hükmen mağlubiyet kararı vermiştir.

Hatırlanacağı gibi, sahadan çekilme olayı, bu sezon MTG- Gönyeli karşılaşmasında da yaşanmıştı. Bu durum karşısında federasyon, 24’üncü maddeyi yani hükmen mağlubiyet cezasını uygulamıştı. Puan silme cezasını uygulamıştı.

Bu karar çerçevesinde Çetinkaya sanırım tahkime tahkime başvuracak. Karar tahkimin vereceği kararla ya onanacak veya iptal edilecektir.  Sonuç ne olursa olsun, yaşanan bu olayın Kıbrıs Türk Futbol tarihinde, hatta dünyada yaşanan, en akıl dolu organizasyon olarak hafızalarda kalacaktır. Bu nasıl gerçekleşmiş, nasıl düşünülmüş ve hayata geçirilmiş bilmiyorum. Ama, normal bir olay olmadığı apaçık ortada. Bu olay bilerek yapılmışsa ve bu olayın perde gerisinde elemanlar varsa, gerçekten bu kadar ince düşündüklerinden ve sportif alandaki başarısızlığı, yasal boşlukları bularak ortadan kaldırdıkları için kendilerini tebrik ediyorum.   

Herkesin artık Çetinkaya küme düştü dediği ve en yakın rakibi ile 5 puanlık farkın kapanmasının zor bir ihtimal olduğu bir noktada, bir maçta 6 puan alınabilecek ihtimalinin ortaya çıkmasını sağlamak, müthiş bir stratejik başarıdır. Eh! Burası KKTC her an her şey olabilir.

Bu yazı toplam 1880 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.