Necmi Belge

Necmi Belge

Sertoğlu UBP-DP/BG’ye diz çöktürttü

A+A-

Haziran ayında yapılacak olan yerel seçimler için partiler adaylarını belirlerken, tek başlarına CTP-BG ile  başa çıkamayacaklarını anlayan statüko ve çözümsüzlük partileri Ulusal Birlik Partisi ile bu partiden hiçbir farkı olmayan Demokrat Parti/Ulusal Güçler konsepti yerel seçimlerde ittifak yapma kararı aldı.

CTP-BG ile aynı hükümeti paylaşan Demokrat Parti-UG baktı ki, iktidar olmalarına rağmen, tükenmişlik sendromuna girince, tüm etik değerleri berhava eder şekilde “denize düşen yılana sarılır” örneği, muhalefette olmanın ezikliği ile“ahı gitmiş vahı kalmış” Ulusal Birlik Partisi ile “Titanic gibi” batması mukkader aynı gemiye bindi.

Bu noktada adama sormazlar mı? Bugüne kadar elinde bulundurduğun hangi belediye “HAYIR” etti. Ha, buradaki “HAYIR” başarılı oldu anlamındadır.

Ellerinde bulundurdukları batmış belediyelere yeniden sahip olmak, ellerinde olmayanları da bu itifak ile kazanarak, batırmak için yola çıktılar.

Ne var ki, bu yola çıkarken, AMİRAL GEMİSİ olarak nitelendirilen Lefkoşa Belediyesi için öyle bir aday buldular ki, adeta kendilerini inkar ettiler. Daha düne kadar, hatta aday olmasına rağmen, “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonunu üstlendiği için yerden yere vurdukları, küfrettikleri, Barış ve Çözüm karşıtı bir gazetede tehdit ettikler Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı sevgili Hasan Sertoğlu’nu aday göstermek zorunda kaldılar.

Ahmet Kaya’nın o ünlü şarkısındaki gibi “Bu ne yaman çelişki anne” düşüncelerinin çarpıcı bir örneği olarak, Sertoğlu’nu ortak aday  çıkarttılar.

Aslında özellikle, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu başkanlığına seçildikten sonraki müthiş icraatları ile değil spor camiasının, köhnemiş siyasilerin de ezberini bozan Sertoğlu, Kıbrıs sorunu ile yaşıt Kıbrıs’ta futbolu birleştirme” misyonunda öyle adımlar attı ki adeta, dudak uçuklattı.

Bu konunda, kimsenin hayal bile edemediği çözüme çok yaklaşan Sertoğlu, Kıbrıs’ta Barış ve Çözüm görüşmelerini bile etkiledi.

Bugüne kadar yaptığı icraatlarla, hala daha neden Ulusal Birlik Partisi altında olduğunu bir türlü anlayamadığım Sertoğlu’nun yeri Kıbrıs’ta Barış ve Çözüm isteyen tarafta olmalıydı diye düşünüyorum.
Aldığım duyumlara göre, babadan gelme duygusal bir bağ ile Ulusal Birlik Partisi içinde yer alan Sertoğlu aslında kendi kendine yazık ediyor.

Ulusal Birlik Partisi bir önceki erken yerel seçimlerde Sertoğlu’nu yine aday göstermişti. O dönem, iktidarda olmasına rağmen, adeta tükenen UBP’ye rağmen, yüzde 25 civarında da oy almıştı.

Bu kez, geçmişte biribirine madik atmış olan Ulusal Birlik Partisi ile Demokrat Parti/UG güç birliği ile yola çıkıyor Sertoğlu.

Ancak, daha şimdiden televizyonlara çıkan UBP ile DP/BG sözcüleri “O başka şey, bu başka şey” diyerek biraz da kerhen, iddialarına göre kamuoyu yoklamalarında önde çıktığı için, benimsemedikleri bir adaya oy vereceklerini söylüyorlar.

Gelelim, “fasulyenin kıymetine”. Sertoğlu, FIFA gözetiminde Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonunda statükocuların iddialarına göre “KOP Şemsiyesi altına girmeyi” kabul edince, “çözümsüzlüğü çözüm” kabul eden, KKTC sonuna dek yaşayacaktır diyenlerin yaylım ateşine tutuldu.
Bu yaylım ateşinde yer alanlar ise, Sertoğlu’nun partisi UBP, iktidar ortağı Demokrat Parti ve çözümsüzlükte başı çeken sözde Mücahit örgütleri ve bunların sözcüleri bazı gazeteler.

Özellikle, bugün Sertoğlu’nu aday gösteren UBP Başkanı Hüseyin Özgürgün ile Demokrat Parti Başkanı Spor vs. Bakanı Serdar Denktaş gerek özel, gerek resmi söylemlerinde “KTFF’nin KOP Şemsiyesi altına” girmesine şiddetle karşı çıktılar.

Buna mukabil, Lefkoşa Belediye başkan adayı olmasına rağmen, Başkan Sertoğlu “KOP” konusunda söylediklerinin ve yaptıklarının arkasında olduğunda ısrar ediyor. Eeee “Bu ne perhiz, ne lahana turşusu”.
Bu kadar ilkesiz iki parti, sırf Lefkoşa Belediyesini kazanmak adına, yerden yere vurdukları bir kişiyi aday gösteriyorlar. Hadi, UBP ile DP’yi bıraktık; böyle ilkesizler ile yola çıkan Sertoğlu’na ne demeli?
Ha, bravo Sertoğlu UBP ile DP/UG’yi çökerttin.
 

--------------------------------------------------

Nostalji: Yenilgisiz Şampiyon Gönyeli 1977-78


İki sezon sonra, yeniden K-Pet Süper Lig’e dönen Gönyeli,  bir dönemler Kıbrıs futbolunda fırtına gibi esiyordu.
Yıllar içerisinde, dünyada ve Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik sorunlar ile kurumlaşamamanın bedeli olarak, inişli-çıkışlı bir grafik çizen kırmızı-beyazlılılar  üst üste hem lig, hem de kupa şampiyonu oldukları 2007-2008/2008-2009 sezonlarının ardından 2011-2012 sezonunda K-Pet Birinci Ligi’ne düşmüştü.
İşte, bu Göyeli bu sezon (2013-2014) sezonunda, camiasının kendisini terk etmesine rağmen, özverili futbolcuları başkanları ve teknik kadrosu ile yeniden K-Pet Süper Ligi’ne döndü.
Ancak, geriye bir flash-back yaptığımızda 1977-78 sezonuna geliyoruz. O yıllarda fırtına gibi esen Gönyeli yenilgisiz Süper Lig şampiyonu olurken, son maçta merhum Erdem Sururi’nin antrenörlüğünde 11 Mart 1978’de Girne 20 Temmuz Stadı’nda Doğan Türk Birliği’ni 2-0 yeniyordu.
Gollerin 68 ile 88. dakikalarda Alpago’dan geldiği karşılaşmada Gönyeli’nin şampiyon kadrosunda şu futbolcular yer alıyordu.
Adem, Mehmet Ali, Mehmet Amcaoğlu, Niyazi Çağaloğlu, Hacı, Ahmet Benli, Şevki Tabak, Mustafa Gençay, Erbay Gönelli, Alpago, Halil Cryuff.

Bu yazı toplam 927 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.