Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Sert rüzgarlar ve kötü zemin

A+A-


Aşırı sert esen rüzgar oyunu olumsuz etkilese de daha fazla motive olan ve galibiyeti isteyen Mormenekşe, maçı kazanırken aldığı üç puanla puanını 35’e yükseltti ve biraz daha rahatladı. Kupa çeyrek final maçını da düşünürsek, kazanılan bu puanlar kırmızı yeşillileri kupada iddialı bir konuma taşıyacaktır. Rüzgar ve ÇOK KÖTÜ ZEMİN, takımın oyununu negatif etkilese de duran toplar ve tecrübeli isimler, takımın özellikle gol sonrası ve ikinci devrede oyun üstünlüğünü kurmasını sağladı. Cemil’in kullandığı köşe vuruşundan gelen topu, fırsatçı bir golcü gibi iyi izleyen genç yıldız Eren’in kaydettiği golle birlikte daha dominant oynayan Mormenekşe, savunmada etkili rakip forvet karşısında neredeyse hiç hata yapmadılar. Orta alanda Mehmet Fuat’ın yönlendirmesiyle daha iyi pas yapmaya çalışan takımda özellikle Eren’in kanattan getirdiği toplar da etkili oldu. Zor hava ve saha şartlarında kazanılan bu üç puan, önemli bir kazanım oldu.

Serdarlı’da ise ciddi bir motivasyon kaybı gözlemledik. Maça istekli ve hırslı başlamalarına karşın bunu devam ettirmede çok zorlandılar. Devre biterken kalelerinde gördükleri golle moraller de bozuldu. İkinci devrede rakip kalede etkili olamadılar. Rakip yarı sahaya topu istedikleri gibi taşıyamadılar. Ligin ilk devresinde izlediğimiz, dominant oynayan, “ısıran”, rakibi zorlayan ve iyi organize olan bir takım yoktu bugün sahada.

Maçın son bölümünde sadece bir farklı mağlup durumda olmalarına karşın, oyundan kopmuş bir şekilde oynadılar. Hüseyin Taşçı’nın enterasan elle oynaması ve ardından kırmızı görmesi, Ümit’in gereksiz şekilde yerde yatan oyuncuya topsuz alanda tekme atması ve kırmızı görmesi ve sonrasında bazı oyunculardaki sinirsel hareketler, ileriki haftalar için takım motivasyonu adına olumlu sinyaller vermedi. Halil Çimendağ hocamın işi zor. Her ne kadar çok iyi bir kaleci olan Çağatay’ın eksikliği hissedilse de genç kaleci Cengiz Arapbayram’ın gerek hava toplarındaki başarısı ve özgüveni, gerekse ikinci devrede önlediği iki kritik pozisyon, takım adına ciddi bir kazanım oldu.

Osman Özpaşa, genelde iyiydi. Yardımcıları da öyle. Ancak bazı faul pozisyonlarında anlık doğru kararlar veremedi. Ancak kırmızı kartlar doğruydu.

Kötü zemini daha önce yazmıştık. Yine hatırlatırız. Ayrıca Mormenekşe Kulüp Başkanı Metin Menekşeli’ye de bir takdir göndermemiz gerekiyor. Ümit Genç’in oyundan atıldığı anda Mormenekşe taraftarının bu futbolcuya tepkisini, tribündeki yerinden kalkarak ve taraftarı anında susturarak ve takım leyhine tezahürat isteyerek, hem kulüp ve camiası adına, hem de fair-play adına örnek bir davranış sergilemiştir.

 

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar