Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Şenol Şoför direksiyonda

A+A-

İskele Cumhuriyet Stadı’nda bol pozisyonlu, tempolu ve mücadele gücü yüksek bir maç izledik. Maça baskılı başlayan ve oyunu rakip yarı sahaya yıkan Gençler Birliği hücum oyuncuları, hem son vuruşlardaki yetersizlik, hem de şanssızlıktan dolayı buldukları net pozisyonları gole çeviremediler. Oyun böylesine bir erken golle daha farklı başlayabilirdi. Ancak baskının devamı gelmedi. Ertan, Mürsel ve Ahmet Orun etkisiz kalınca ve arkadan destek veren Halil’le de istenilen pozisyonlar bulunamayınca kendi kalelerinde pozisyonlar görmeye başladılar. Bu kez şanslı olan İskele ekibiydi. İkinci devrede ise ayağa daha fazla pas yapan ve yerden gitmeye çalışan bir Gençler Birliği izledik. Ahmet Orun ve ilerleyen dakikalarda Ertan oyuna ağırlıklarını koymaya başlayınca hücumda etkili bir takım oldu. Baskının neticesinde kazanılan penaltı ve Ertan’ın şık vuruşu evsahibi takımı öne geçirdi. Ancak oyun üstünlüğü kurulamadı. İki kritik değişiklikle hücumda çok ciddi etkinlik kuran rakibin orta alandan da sürekli top getirişini ve atak yapmasını engelleyemeyen Gençler Birliği futbolcuları, donuklaştıkları dakikalarda kalelerinde gol görmeme başarısını olsun yaşadılar. Ancak sonuçta bir savunma hatasını çok iyi değerlendiren Ertan ve Şenol Şöför, üç haftadır galibiyete hasret takımlarına üç puanı getirtmeyi başardılar. Şenol, dünkü oyunuyla sahanın yıldızı oldu. Savunmaya yardım etti. Top kaptı. Yaptığı paslarla rakip yarı sahada takımının etkin olmasını sağladı. Hücuma çıktı. Adam eksiltti. Rakibin savunmasını şaşırttı. Maçın 2. dakikasında da, kaydettiği golün benzeri bir pozisyon bulmuştu ama o pozisyonda top direkten dışarı gitti. Son dakikada bulunan gol ise galibiyeti getirdi. Şenol’un dışında özellikle ikinci devrede sağda Osman, ki penaltıyı kazandıran oldu, ortada zaman zaman Halil ve savunmada Sinan maçın diğer başarılı isimleri oldular.
Türk Ocağı ise tutuk ve adeta ceza alanı içerisine gömülerek başladığı maçta özellikle Nurcan’ın taşıdığı toplarla rakip yarı sahada etkili oldu. Maçın son anına kadar mücadele eden bir takım oldular. Bu bakımdan kutlamak gerek. Ancak hücumda, Şenol Hızlıoğlu ve golün sahibi Beyhan girene kadar etkili olamadılar. İlk devrede son vuruşlar etkili olsa ilk golü onlar bulacaktı. Koşan ve mücadele eden bir orta saha kurgusuna da sahip olmalarına karşın savunmada Süleyman dışındaki oyuncuların yaptıkları kritik hatalar maçın kaybedilmesinde etkili oldu.
Serkan Durmaz başarılı bir yönetim gösterdi. Penaltı doğru karardı. Ancak Türk Ocağı’nın golünde yardımcı hakem Cemal Sakallı’nın kaldırıp indirdiği bayrak Durmaz’ı karar verirken sıkıntıya soktu. Şenol Şöför’ün ilk gol pozisyonunda ise kıdemli yardımcı hakem Hüda Özenen’in ofsayt bayrağına ve karara çok itiraz edildi. Yine de çizgide olan hakemin pozisyonu en iyi gören olduğu kanısındayım.

Bu yazı toplam 960 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar