Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Şampiyonalara katılmak istiyoruz”

A+A-

CONIFA Dünya Şampiyonası ile ilgili geçtiğimiz hafta görüşlerimizi bu sayfalardan yazmıştık. İçe kapalı futbolumuzun dışa açılan yegane kapısıdır bu organizasyonlar.

Futbol Federasyonu Başkan Vekili ve CONIFA Yönetim Kurulu Üyesi Orçun Kamalı da bu organizasyonlar ilgili, katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulundu ve Dünya Şampiyonası’nda yer almak istediklerini vurguladı.

Kadınlar ve erkekler kategorilerinde de uluslar arası organizasyonlara katılmak hedefinde olduklarını söyleyen Kamalı, kadınlar organizasyonunun Macaristan-Romanya bölgesinde Sekelistan’da, erkekler organizasyonunun da Fransa’nın Nice kentinde düzenleneceğini söyledi.

Tabii tarih olarak Haziran-Temmuz ayları telaffuz ediliyor ancak bakalım şartlar nasıl gelişecek? Covid-19 vakaları nasıl seyredecek? Uçuşlar nasıl olacak? Benim düşüncem tüm bu koşullar da göz önünde bulundurularak, şartlar el verirse bu turnuvalara katılmamız. Çünkü dışarıda yapacağımız tüm temaslar, oralarda görülmemiz, mücadele etmemiz, kendi iç dinamiklerimizi olumlu yönde etkileyecektir.

 

***

 

Mustafa Hussein Crawley’de

 

         Londra’da oynanan Türk liginden ne başarılı futbolcular geldi geçti futbol dünyasından. Şimdilerde yeni bir yıldız daha doğuyor, Londra Yeni Boğaziçi FC takımında forma giyen Kıbrıslı Türk Mustafa Hussein, İngiltere 2. Lig ekiplerinden Crawley Town ile profesyonel sözleşme imzaladı.

            20 yaşındaki forvet oyuncusu ile 2 buçuk yıllık sözleşme imzalandığını duyuran İngiltere gazeteleri, genç futbolcunun disiplinli çalışmasına ve üstün tekniğine vurgu yaptı.

            Göğsümüzü kabartan bu haber ile birlikte, geçmiş yıllarda bilhassa 80’ler ve 90’larda ülkemizden İngiltere’ye göç eden futbolcuların nasıl da Nottingham Forest forması giydiğini ve o dönemlerde radyolardan Nottingham maçlarını dinlerken duyulan heyecanı anımsadım.

Şimdi artık Crawley maçlarını yakından takip edeceğiz.

         Bu transfer ile ilgili konuşan yine Kıbrıslı Türk olan Crawley Town İcra Kurulu Başkanı Erdem Konyar, “Kulüp, genç oyunculara yatırım yapmak için bir politika benimsedi. Akademi olmadan sürekliliği ve gelişimi sağlamak için güçlü bir gençlik politikası benimsememiz zorunludur. Mustafa, gelişme potansiyeli olan genç bir oyuncu. Sıkı çalışması gereken uzun bir zaman var. Onun burada gelişmesini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

 

***

 

Türkiye Süper Lig nefes kesiyor

 

Türkiye Süper Ligi son yılların en çekişmeli mücadelesine sahne oluyor. Türk futbolunun lokomotif üç takımı, 48 puanla geçirdi 23’üncü haftayı. Bu son yıllarda pek gördüğümüz bir şey değildi. Şimdi bundan sonrası için, ligin kalitesi (-tüm olumsuzluklara rağmen; Covid-19 şartları, vakalar, seyircisiz maçlar, ekonomik buhran) daha da seyre değer olacaktır.

 

***

 

#Moriresign

 

            Tokyo Olimpiyatları tartışmaları bir türlü bitmedi… Bu organizasyon yapılacak mı,  yapılmayacak mı? Yapılırsa nasıl yapılacak? Olacaksa nasıl olacak? Tedbirler nasıl alınacak? Katılımcılar nasıl katılacak? Seyirci olacak mı, olmayacak mı?

            Aylardır bu tartışmalar devam ederken, şimdi bu tartışmalara yeni bir boyut daha eklendi ve Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları Komitesi Başkanı Yoşiro Mori, cinsiyetçi ifadeleri ile bir anda gündeme gelip, tartışmaların odak noktasında yer aldı. Zaten yukarıdaki tüm sorular ile ilgili, hedef noktası olan Mori, “Kadınlar çok konuşuyor” diyerek, büyük bir hayal kırıklığı daha yarattı. Bu açıklamaların ardından istifaya çağrılan Mori, özür diledi ama istifaya yanaşmadı.

            Peki Mori bu konuşmayı nerede yaptı? Olimpiyat kurulu toplantısında, diğer kurul üyelerinin önünde. Olimpiyat kurulundaki kadın temsiliyetinin artırılması ile ilgili görüşler karşısında söz alan Mori, “Kadın kurul üyesi sayısını artıracaksak konuşma sürelerine sınırlama koymalıyız. Konuşmalarını bitirmekte zorlanıyorlar, sinir bozucu” dedi.

            Tabii bu konuşmaların gündeme düşmesi ile birlikte istifa oklarının hedefinde olan Mori için #Moriresign (İstifa et Mori) etiketiyle bir kampanya başlatılmış ve çok kısa bir sürede de bu etiketli paylaşımlar TT oldu.

            83 yaşındaki Mori, bu tepkiler karşısında pişmanlığını dile getirip, af dilese de istifa etmek erdeminde bulunmadı.

            Bu olimpiyat oyunlarına giderken, Mori ve gaflarını, yakışıksız hareketlerini daha fazla göreceğiz. Zaten Mori’nin Başbakanlığı döneminde de bunları çok sıklıkla yaşamıştık.

Bu yazı toplam 552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar