Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Puanı getiren taktik değil, mücadele oldu

A+A-

İki takımın, lig sıralamasında bulundukları konumları itibarıyla üç puana şiddetle ihtiyaçları vardı. Dünkü skora bakıldığında iki takım için de iki puan ciddi kayıptır. Hem evsahibi Mormemekşe’nin hem de Mağusa Türk Gücü’nün önemli eksikleri vardı, ki bu eksiklerden dolayı taktiksel açıdan iki takım da haftalardır sıkıntılar yaşıyor. Mormenekşe’de Can Özsoy, Ali Bayır ve Yusuf Beyazi, MTG’de ise Mustafa Tekpınar ve yedeklerde olan Yasin Kurt forma giyemediler. Ancak iki takım da son ana kadar galibiyet için ciddi bir mücadele gösterdi.

Kaan Güder’in pas vermesi halinde belki de gol olabilecek pozisyonda sol bacağında oluşan sakatlıkla durması ve MTG kaptanı Erol’un rakibinden darbe almayı göze alarak şut çekmek için ayağını koyması ve sakatlanması, futbolcuların oyun ve galibiyet isteklerini gösteren maç içi gelişmelerdi. İlk devrede neredeyse pozisyon olmadı. Orta alanda sıkışan toplarla ve pas yaparak çıkma yerine uzun paslarla rakip alana çabuk geçmeyi deneyen ancak kale önünde pozisyon üretemeyen oyuncularla, bir devreyi keyifsizce izledik. Ancak ikinci devre öyle olmadı. Biraz vites yükselten ve pozisyon üretmeye başlayan MTG’de gol ayakları iki haftadır suskun. Uğur Gök dün bireysel oynamayı tercih ederken, genç Fetin’in koruduğu sağ kanadı bir türlü istediği gibi geçemedi. Kabore, yine etkisizdi. Emre Özsin işi bireyselliğe dökerek hem kendini hem forveti oyundan düşürdü. Hücum hattındaki bu kadar negatif durumdan sonra oyuna sürülen Mehmet Çil, golcülüğünü gösterip takımını öne geçirmeyi başardı. Aynı Mehmet Çil, skor 1-1 iken, bulunan net pozisyonda, kendisine goldeki pozisyonda pası veren Emre Özsin’i topla buluştursa, sarı yeşililler bitime kısa bir süre kala yeniden öne geçecekler ve belki de maç bu skorla bitecekti. Geçen haftanın en iyisi Lawrence’in neden ilk onbirde başlamadığı da merak konumuz oldu. Ancak Erol’un sakatlığıyla oyuna giren Lawrence, aksine geçen haftaki performanstan uzaktı. Savunmada son iki maçta görev yapan Olgun Tekbıyık’ı bir kez daha tebrik ederiz. Çok pas hatası yapıldı. Üçüncü bölgeden ceza alanına doğru girişler yeterli derecede yapılamadı. Bireysel hareketler yüzünden iki net gol pozisyonu harcandı. Mormenekşe’de ise organize olmakta sıkıntı devam ediyor. Yabancıların performansı çok düşük. Oyuna katkıları da yetersiz. Cemil, Abdullah gibi isimlerin daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerekiyor. Ancak dünkü maçta bu da yetersizdi. Abdullah, ikinci devrede topla buluştuğu anlarda biraz ağır kalınca, bulunabilecek net pozisyonlara ulaşılamadı. Kırmızı yeşilli takımda, forma giyemeyen orta alan oyuncularının eksikliği göze çarptı. Mormenekşe’nin işi bundan sonra zor ancak lig henüz bitmedi. Mücadele gücü yüksek bir takım, hedefine ulaşır diye düşünüyorum.

Maç içerisindeki agresif hareketler ve sert fauller, dokuz sarı ve bir kırmızı kart getirdi. İlk devredeki Cihangir maçından ciddi ceza alan Ahmet Arıtaş, gereksiz agresiz hareketlerine devam ediyor. Emre Özsin de son haftalarda gereksiz hareketler yapıyor. Nurettin’in gördüğü ilk sarı kart yanlış karar. Ancak itirazlara devam etmesiyle gördüğü kırmızı karttan dolayı çok önemli bir kupa çeyrek final maçında forma giyemeyecek. Kaleci Devrim’e ise tribünlerden yapılan ilk küfürleri biz de duyduk. Çok ayıp. Ancak futbolcu saha içinde işini görecek, kulaklarını tribünlere kapatacak. Yoksa kendisi kaybeder.

Kerem Eran ikinci devresi sert geçen maçta iyi bir yönetim gösterdi. Penaltı beklenen iki pozisyonda doğru karar vererek devam ettirdi. MTG aleyhine verilen penaltı kararı ise doğruydu.

Bu yazı toplam 775 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar