Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Pozitif düşünce…

A+A-

Serdarlı’nın ilk devredeki oyunu klasik gol sorunu yaşadığı maçlara benzemişti. Topu üçüncü bölgeye kadar getirip, final paslarını yapıp, bitirici vuruşlarla gol kaydedebilecekleri pozisyonları bulmayı amaçlarken, savunmanın önündeki orta saha - savunma bloğunu geçemediler.

İlk devrede sonuç olarak ceza alanı içerisinde bir tek pozisyonları olmadı. İki şut ise kaleci Devrim’de kaldı. Bir puanı hedefleyerek gelen ve defansif ağırlıklı oynayan rakibi karşısında baskılı oynamaya çalışan kırmızı beyazlılar, dakika dakika oyundan düşünce oyundaki genel tempo da düştü ve Mormenekşe’nin istediği gibi oldu. Ancak ikinci devreye başlarken rakip yarı sahada daha fazla çoğalan Serdarlı takımı,  günün başarılı isimlerinden Ümit’in golüyle hem skor üstünlüğü yakaladı, hem de çözülmez gibi görünen savunmayı geçerek, maç içerisinde özgüven tazelemiş oldu.

Sonraki dakikalarda da rakibe pozisyon vermeyen, orta alanda günün bir başka başarılı ismi Serdar Dural’la topu pozitif kullanan ve rakip yarı sahada etkili olmaya devam eden Serdarlı, yine bir savunma boşluğunu çok akıllıca kullanan İbrahim Kabore’yle farkı ikiye çıkartarak, skor üstünlüğünü pekiştirmiş oldu.

Sonraki dakikalarda da pozisyon ve baskı vardı ama iki farklı skorun üç puanı getireceği gerçeğinden hareketle ve belki de ileriki haftalar da düşünülerek savunmaya önem veren bir anlayışla maç tamamlandı. Yapılan değişikliklerle hafta arası kupa maçından yorgunluğu da olan oyuncular bir anlamda dinlendirilmeye çalışıldı. Serdarlı futbolcuları geçmiş haftaların aksine, istediklerini yapamadıkları dakikalarda bile motivasyonlarını kaybetmeden oyuna hükmetme çabalarını artırarak devam ettirdiler. Kuşkusuz bunda teknik direktör Sedat Devecioğlu’nun payı büyüktü. Takımını, üç puanın mutlaka kazanılmasının gerekli olduğu böylesine zor bir maça çok iyi hazırladı. Devecioğlu’nu ayrıca tebrik etmek gerekir.

Mormenekşe ise savunma ağırlıklı oyununu, defansın önündeki ikinci savunma bloğuyla pekiştirse de, topa fazla hâkim olamamaları ve rakip yarı sahaya yeterince yerleşememelerinden dolayı kalelerinde ciddi baskı görmek durumunda kaldılar.

Özellikle ikinci devrede çok top kaybı yaşandı. Çok pas hatası yapıldı. Zaten ikinci gol bir pas hatasından geldi. Savunma çok boşluklar verdi. Savunmada birebirde çok zorlanan oyuncular, hücumda organize olamadılar. Ceza alanı içerisinde tehlike oluşturabilecek final pasları yapılamadı.

Değişiklikler de bekleneni veremedi. Play-out grubundan uzak kalmaya çalışan kırmızı yeşilliler için ileriki haftalar daha zor geçecek gibi görünüyor.

Mehmet Malek iyi bir yönetim gösterdi. Yardımcılar ise özellikle 1-2 kritik ofsayt pozisyonunda doğru karar verdiler ve başarılı bir yönetim gösterdiler.

Bu yazı toplam 882 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar