Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Pozisyonlara puan verseler

A+A-

Doğan Türk Birliği, neredeyse ilk yarısını tek kale oynadığı ve üstelik golü de bulduğu bir karşılaşmayı neredeyse kaybediyordu; şanslılardı, normal sürenin bitmesine üç dakika kala skoru eşitlemesini başardılar.

İlk yarıda Kenan’la altı pas içinde üç kez pozisyona girdiler; Kenan, birinde köşeye plase vurmak istedi, topu Türkkan’ın ellerine teslim etti. İkincisinde kafa ile aynı şeyi yaptı. Üçüncüsünde ise duran topu yine Türkkan’ın ellerine gönderdi. Sadece O mu? Halil Turan kale önünde sayısız fırsatları değerlendiremedi. Billy, kalabalık arasında kayboldu.

Ahmet’e savunmanın göbeğinde eşlik eden Ali Savaşan, eski takım arkadaşı Weston karşısında zor anlar yaşadı. Doğan kalesine ilk yarı boyunca bir kez gelen Dumlupınar, Weston’la ilk yarının son dakikasında golü bulunca, farklı bitecek ilk yarı eşitlikle sonuçlandı.

Savunmanın kanatlarında oynayan Aydın ve Salih, Dumlupınar’ın kanat oyuncuları Eray ve Berk karşısında zor anlar yaşadılar. Orta sahada çok top kaybettiler, bu topları hızla ileri taşıyan Dumlupınar, Weston, Eray ve Oladimeji’yi pozisyonlara soktular. Caner Hoca, İki savunma kanat oyuncusunu oyundan aldı, Tansel’le hücum zenginliğini artırdı ama Dumlupınar ceza alanı içine doldurulan topları Doğan Türk Birliği futbolcuları bir türlü çerçevenin içine gönderemediler. Özellikle Halil Turan kaldırılan hava toplarını dışarı atma rekoru kırdı. Kenan’ın duran toplardan kale içine gönderdiklerini, Billy’in soldan kestiklerini ya dışarı attılar, ya da kalabalık savunmanın arasından ağlarla buluşturamadılar. Billy’nin asisti, Ali Akbulut’un vuruşu da beraberliği getirmese, bunca pozisyon zenginliğine rağmen karşılaşmadan puansız ayrılacaklardı.

Yonpaş Dumlupınar, haddini bilerek oynadı. Top rakipteyken, ikinci bölgede çoğalarak DTB futbolcularını karşıladılar. Topu kazandıkları anda da hızla Eray, Weston ve Oladimeji ile buluşturarak gol aradılar. Bunda da başarılı oldular. İlk yarının sonunda Weston, Ali Savaşan’ı çalımlayarak düzgün bir vuruşla beraberlik golünü attı. Eray da ikinci yarının ilk çeyreğinde önüne geleni geçerek harika bir golle takımını öne geçirdi. Eray çok hızlı topla rakip alana inebilen iyi bir futbolcu. Üstelik, gol vuruşlarında becerisi yüksek. Weston da öyle; eski takımına karşı hem gol attı, hem pozisyonlara girdi, hem pozisyonlar yarattı, hem de savunmaya kadar gelerek top çıkardı. Herhalde, Caner Hoca “Acaba yabancı olarak bunu mu tercih etseydim” diye düşünmüştür.

Emre Öztaşlı gerçekten iyi bir hakem. Ancak herhalde deneyim eksikliğinden basit hatalar yapıyor. Örneğin, Dumlupınar ceza alanı içinde Ahmet Sönmez’in yerde kaldığı pozisyonda doğru kararla Aut atışı kararı verdi, ama gösterdiği yer penaltı noktası. İster istemez herkes “Acaba penaltı kararı mı verdi?” diye düşündü. Ayrıca taç atışını yerinden kullanılmadığı gerekçesiyle tekrar ettirmesi de doğru idi, ancak futbolcu aynı yerden kullandı. İşaretlerini kesin yer göstererek yapması şart. Eğer tekrar atış yapılacaksa, gösterdiği yerden yapılması için ısrarlı olmalı.

 

Bu yazı toplam 706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar